Diyarbakır 112’ye 2022’de 2 milyon 350 bin çağrı düştü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyarbakır 112’ye 2022’de 2 milyon 350 bin çağrı düştü
Abone ol
Diyarbakır’da 112 Acil Çağrı Merkezi, 2022 yılında da vatandaşların yardımına koştu. Diyarbakır 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Vekili Dr. Hakan Karakaş, merkeze 2022 yılında toplam 2 milyon 350 bin çağrı düştüğünü söyledi.

Diyarbakır’da acil çağrıların tek numara altında yönetildiği "112 Acil Çağrı Merkezi"nde 2022 yılında en fazla vaka alınan birimin emniyet ve sağlık olduğu açıklandı. İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Diyarbakır 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Vekili Dr. Hakan Karakaş, bir sene içerisinde 29 kişiye çağrı merkezini gereksiz yere meşgul etmesinden dolayı cezai işlem uygulandığını söyledi. Geçen sene merkeze düşen 2 milyon 350 bin çağrının sağlık, emniyet, jandarma, itfaiye, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Orman Yangın İhbara aktarımlarının yapıldığını belirten Karakaş, merkezde üç dilde hizmet verildiğini ifade etti. Diyarbakır 112 Acil Çağrı Merkezi’nde engelli vatandaşlara da hizmet verildiğini belirten Karakaş, “Acil Çağrı Merkezimiz, 7/24 saat tüm Diyarbakır il ve ilçelerin tamamına hizmet veriyor. Ayrıca bizim ilimizin bölgesel özelliklerinden dolayı her vardiyada Kürtçe ve Zazaca dilini bilen arkadaşlarımız bu hizmetin sunulmasına katkı sağlıyor. Yabancı dil olarak İngilizce, Arapça, Almanca ve Rusça dillerinde tercümanlık aracılığıyla hizmet veriyoruz. Mesajla ya da engellilere yönelik olan hizmetimiz de yine mevcuttur. Şu anda hizmet almak isteyen engelli vatandaşlarımıza kurumumuz tarafından gerekli acil yardım hizmeti veriliyor” dedi.

 

 

Tüm kurumların bir çatı altında birleştirilmesinin vatandaşa kolaylık sağladığının altını çizen Karakaş, “2022 yılında 29 kişiye cezai işlem uygulandı. 20 kişi hakkında da adli makamlara konuyla ilgili suç duyurusunda bulunuldu. Çağrı merkezinde şu anda çağrıyı karşılayan arkadaşlarımızın yanında ilgili kurumların temsilcileri bulunuyor. Alınan çağrılar ilgili kurumlara aktarılıyor ve bu kurumlar tarafından sahadaki ekipler yönlendirilerek acil yardım hizmeti veriliyor. Çağrı merkezlerinin tüm kurumları bir noktada birleştirmesinin vermiş olduğu kolaylıklar da var. Geçmişte bir trafik kazası olduğunda insanlar sağlık, itfaiye, emniyet ya da jandarmayı ayrı ayrı arardı. Böylelikle bu durumda birçok yerin aranması gerekiyordu. Ama şu anda böyle bir durumla karşılaşıldığında Türkiye’nin her yerinde tek aranması gereken numara 112’dir. Bu numarayı aradığınız zaman karşınıza çıkacak operatörler tarafından tüm organizasyon diğer kurumlara aktarılıyor. Böylelikle ilgili kurumların da olay yerine yönlendirilmesi yapılıyor” diye konuştu.

 

 

Acil çağrı merkezlerinin gereksiz yere meşgul edilmemesi gerektiğini de belirten Karakaş, sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Acil yardıma herkesin ihtiyacının olabileceğinin unutulmamasını istiyorum. İhtiyacınız olduğu zaman ulaşamama ya da ihtiyacı olana bir ekibin ulaşamadığı durumların yaşanmasını istemiyoruz. Bu yüzden lütfen çağrı merkezini gereksiz yere meşgul etmeyelim.”

 

Diyarbakır 112’ye 2022’de 2 milyon 350 bin çağrı düştü

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Profesörden korkutan kuraklık açıklaması: ”Böyle giderse kış kuraklığı yaşanacak, üretim periyodumuz kayacak”Önceki Haber

Profesörden korkutan kuraklık açıklaması...

Halk otobüsünde su kabağını bile unutarak ’Bu kadar da olmaz’ dedirttilerSonraki Haber

Halk otobüsünde su kabağını bile unutara...

Yorum Yazın

Milli Eğitim Bakanlığı Yemek/Beslenme Hazırlama Ve Dağıtımı Kılavuzu Yayınladı
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş işlemleri nasıl yapılacak?
DEVLETİN MÜLKÜ olan makamları, DEVRE MÜLK gibi görenler
Sendikal Hukuk Mücadelemiz kitabının dördüncüsü yayımlandı
Şeflerimizin sorunlarını biliyor ve çözümü noktasında her düzeyde kesintisiz gayretimizi sürdürüyoruz
"Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı gerçekleştirildi
İçişleri Bakanlığından eğitim öğretimin ikinci yarıyılı için genelge
TEKNOFEST İzmir Spotter Kule Başvuruları Başladı!
Liseler Arası İnsansız Hava Aracı Yarışması ve Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması başvuruları başladı
Rehber Kitap ve Öğrenme Senaryoları Hazırlandı
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması
Cumhuriyetimizin 100. Yılında TEKNOFEST Coşkusu 3’e Katlanıyor!
Engelli Kamu Görevlilerinin Talepleri Bakan Yanık’a İletildi
Düşen Enflasyon Değil, Alım Gücümüzdür!
Mücadelemiz sonucu 50/d sorunu çözüldü
Keyfiyete Dayalı Düzenlemeler İle Proje Okulları Ziyan Edilmemelidir
KKTC ziyaretimizde KKTC'deki tüm okulların ihtiyaçlarını karşılamak için söz verdik
Ocak Ayı Enflasyon Oranı Açıklandı
Muğla İdare Mahkemesi ihraç edilen öğretmenin göreve iade edildiğinde eski görev yerine verilmemesine dair işlemi iptal etti
AİHM, Sendika üyelerinin basın açıklamasının engellenmesinde hak ihlaline karar verdi