Dünya çapında 1 milyar 200 milyon kişi hipertansiyon hastası

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dünya çapında 1 milyar 200 milyon kişi hipertansiyon hastası
Abone ol
Halk arasında sessiz katil olarak bilinen hipertansiyon, kan basıncının kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvettir. Fizyolojik sınırlardaki bu basıncın normal değerler üzerinde olması ise hipertansiyon olarak tanımlanır.

 

 

Yorgunluk, halsizlik, sık idrara çıkma, baş ağrısı, kulak çınlaması ise sık karşılaşılan hipertansiyon belirtileri arasında sıralanabilir. Bu belirtiler, farkında olmama gibi nedenlerle birçok kişi tarafından tansiyonun henüz aşırı yükselmediği dönemlerde veya zaman içerisinde yavaş yavaş yükselmesine bağlı, fark edilmiyor ya da belirtileri yeteri kadar önemsenmiyor.

 

 

Bunun sonucunda hipertansiyonu olan yetişkinlerin yüzde 46’sı bu hastalığa sahip olduklarından habersiz olarak yaşıyor. Halk arasında da ‘sessiz katil’ olarak bilinen bu hastalık, teşhis edilip kontrol altına alınmadığı takdirde birçok kişinin ölümüne sebebiyet veriyor.

 

 

2023 yılı itibariyle 7.8 milyar kişiye ulaşmış dünya nüfusunda, 1,2 milyar kişi hipertansiyon hastalığı ile mücadele ediyor. Yapılan araştırmalar, hipertansiyonla yaşayan yetişkin sayısının son 30 yılda iki katına çıktığını gösteriyor. Hipertansiyon hastalığının sebepleri arasında hiç şüphesiz ki genetik yatkınlık, yanlış beslenme alışkanlıkları, aşırı tuz tüketimi, hareketsiz bir yaşam sürdürmek, sigara ve alkol tüketimi yer alıyor.

 

 

Hipertansiyon hastalığı tedavi edilmediği takdirde kalp, beyin, böbrek, göz ve atardamarlara büyük zararlar veriyor. Bazı hipertansiyon vakalarında biri diüretik olmak üzere 3 antihipertansif ilaç, maksimum dozda ve gerekli sıklıkta kullanılmasına rağmen tansiyon hedefi istenilen değerlerin altına düşmüyor. Bu tip hipertansiyon tıpta dirençli hipertansiyon olarak tanımlanıyor.

 

 

INVAMED araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında geliştirilip, üretim kampüsünde üretilen Delta Modülatör Renal Denervasyon (RDN) cihazı, ilaç tedavisine cevap vermeyen dirençli hipertansiyonu tedavi etmek üzere tasarlanmıştır.

 

 

Modülatör Renal Denervasyon jeneratörü, işlem sırasında kontrollü radyo frekans enerjisini iletmek için Modülatör Renal Denervasyon kateteri ile birlikte çalışır.

 

 

Yaklaşık 1 saat süren minimal girişimsel operasyonda hasta, hafif anestezi altında uyutulur. Kasık atardamarından katater yardımıyla böbreklerin içine girilerek hastanın tansiyonunu yükselten sempatik sinirler zayıflatılır. Delta Modülatör Renal Denervasyon kateteri, elektrotları 360 derecelik ablasyon oluşturacak şekilde konumlandırır ve tam denervasyon olasılığını en üst düzeye çıkarmak için sinirlerin arter lümenine yakın olduğu böbrek dallarını tedavi eder. INVAMED Delta Modülatör Renal Denervasyon tedavisi ile, düzenli ilaç kullanımına rağmen düşmeyen dirençli tansiyon kontrol altına alınarak, hastalarda kalıcı, uzun süreli bir kan basıncı kontrolü sağlanır.

 

Dünya çapında 1 milyar 200 milyon kişi hipertansiyon hastası

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tamamı öğretmenlerden oluşan AKUB ekibini makamında ağırladıÖnceki Haber

Tamamı öğretmenlerden oluşan AKUB ekibin...

Geçici müteahhitler için ”5 yıl ev satamasın” önerisiSonraki Haber

Geçici müteahhitler için ”5 yıl ev satam...

Yorum Yazın

ÖMK ile eğitimcilere şiddetin önlenmesinde güçlü adımlar atmaya devam edeceğiz.
Şube Müdürlerinin 2024 Yılı Bölge Hizmetine Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları Açıklandı
Okul Yöneticilerine Artırımlı Ek Ders Ücreti İle İlgili Olumlu Kararlar Gelmeye Devam Ediyor
Yazıklar olsun!
Ücretsiz Yaz Okulları Açılıyor
Türkiye’de Hükümet Değişmediğine Göre Verilen Sözler Yerine Getirilmelidir
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılına, Hayata Geçirilen Birçok Yenilik Damgasını Vurdu
BİLSEM Yaz Okulu Başlıyor!
Laiklik ve Bilim Karşıtı Müfredatı Reddediyoruz!
ÖMK, Öğretmenlik Mağduriyet Kanunu Olmasın, Diye Eylemdeyiz
Hava Savunma Sistemleri Yarışması Kritik Tasarım Raporu Sonuçları Açıklandı!
2024 Öğretmen Yaz Eğitim Etkinlikleri Uygulama Usül ve Esasları ve Etkinlik planı
İşte kendinizi geliştirmeniz için online eğitimler
Tasarım Odaklı Düşünme Farkındalık Eğitimi
Dijital Medya Okuryazarlığı Eğitimleri
Sosyal Becerileri Geliştirme Eğitimi
Memur disiplin affı çıkarılmalı
Memur ve Emeklilerimizin Hakları İçin Hazine ve Maliye Bakanlığı Önündeydik
Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları Açıklandı
Sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınav adaylarının alan bazlı taban puanları açıklandı