EBA, Yenilenen Arayüzüyle Zenginleşerek Güçleniyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
EBA, Yenilenen Arayüzüyle Zenginleşerek Güçleniyor
Abone ol
EBA, Yenilenen Arayüzüyle Zenginleşerek Güçleniyor
tes heber içi kare

EBA, YENİLENEN ARAYÜZÜYLE ZENGİNLEŞEREK GÜÇLENİYOR

2023-2024 eğitim öğretim yılının başlamasıyla interaktif bir süreçle çalışmalarını yoğunlaştıran Eğitim Bilişim Ağı (EBA) zenginleşerek güçleniyor. EBA'nın yeniden öğretmenlerin ve öğrencilerin başucu kaynağı hâline dönüşmesi için bir dizi çalışma yürütülüyor.


 

19-10-202319-10-202319-10-202319-10-202319-10-2023

 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 2023-2024 eğitim öğretim yılı mesleki çalışma döneminin başlaması dolayısıyla öğretmenlere hitabında EBA'yı zenginleştirme çalışmaları yapıldığına işaret ederek "EBA, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin yeniden başucu kaynağı haline dönüşecek." ifadelerini kullanmıştı.  

  Eğitimde dijital dönüşüm çerçevesinde EBA, Bakanlığa bağlı tüm genel müdürlüklere ait eğitsel içerik portallerini de bünyesine katarak tüm platformları tek kanalda topladı. Kolay erişim fırsatı sağlayan bu adımla EBA, tek başvuru kaynağı oldu.

    Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Meslekî Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Orta Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından daha güçlü bir şekilde EBA için yeni içerikler hazırlanırken diğer yandan geçmişin birikimi zengin çalışmalar da EBA'da kullanıcılarının hizmetine sunuluyor.     YEĞİTEK, AR-GE ve Ekosistem Dairesi, kullanıcı deneyimi geliştirme amacı ile çalışmalara başladı. Son kullanıcıların EBA deneyimlerini kolaylaştırmak için çalışmalar devam ediyor.

    Ayrıca il ölçme ve değerlendirme merkezleri ile farklı birimler de EBA üzerinden izleme sınavı, destekleme ve yetiştirme kurs sınavı yapabiliyor.  

  "EBA" Portalda neler var?

Günümüze kadar çeşitli alanlarda değişik başlıklarla hazırlanan içerikler, erişimi daha kolay bir şekilde tasnif edilerek EBA portalinde arşivlendi. Hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin rahatça ulaşabileceği EBA oldukça zengin içeriklere sahip. Bakanlığımızın bu kararı, eğitimdeki kaliteyi yükselterek bilgiye erişimi daha kolay hâle getiriyor.    

Peki, bu portalda neler görebiliriz? EBA içinde çeşitli sesli kitaplar, pdf kitaplar, ders sunumları, çeşitli içerikli videolar, etkinlik ve çalışma kitapları, etkileşimli kitaplar etkileşimli uygulamalar, kısa bilgi notları içeren infografikler ve soru havuzları yer alıyor.

    Genel müdürlüklerden gelen toplam 2 bin 529 adet içerik, kısa sürede EBA'da gerekli tasnifle farklı başlıklarda yayına sunuldu.  Bu kapsamda yapılan çalışmalara dair içerik sayıları şöyle:  

  Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, 220 içeriğin tamamını; Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü, 103 kitabından 5'ini; Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, 693 kitabın tamamını ve güzel sanatlar lisesine ait 148 kitabın tamamını; Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 449 içeriğin tamamını; Temel Eğitim Genel Müdürlüğü 186 kitabın tamamını, 249 etkileşimli içeriğin 127'sini, 53 sesli kitabın ve 270 videonun tamamını; Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, 573 ders sunumunun 47'sini, 684 soru havuzunun 331'ini EBA'ya taşıdı.  

  Kamu Kurum ve Sivil Toplum Kuruluşlarından EBA'ya sağlanan içerikler

Çeşitli kamu kurum ve sivil toplum kuruluşlarından Eğitim Bilişim Ağı için 3 bin 600 adet içerik sağladı. İçerikler arasında tanıtım filmleri, eğitim videoları, dergiler, kitaplar, belgeler ve eğitim filmleri bulunuyor. Bu içerikler, EBA portalini zenginleştirmek ve öğrencilere daha fazla kaynak sunmak amacıyla kullanılıyor. İçerikler şu şekilde:    

Kişisel Verileri Korumu Kurulu, 5 tanıtım filmi; Adalet Bakanlığı, 6 eğitim videosu; Tarım ve Orman Bakanlığı, 10 orman yangını uyarı filmi; Posta ve Telgraf Teşkilatı, 19 "PTT Çocuk Dergisi"; Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın ve Yayın Dairesi Başkanlığı, 15 sosyal medyada dikkat edilmesi gereken kurallar, sürdürülebilirlik, Türkiye'nin tarihî, kültürel ve diplomatik konuları hakkında içerikler; Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, sağlıklı yaşam ve beslenme üzerine kitaplar, broşürler ve 9 animasyon film; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, "Bilim Çocuk Dergisi Arşivi", "Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lugati", Türk Patent ve Marka Kurumu Yayınları, TÜBA Bilim Sözlüğü, "Ali'nin Enerji Serüveni" içerikleri; Türk Tarih Kurumu, Türk tarihine ilişkin E-kitaplar, "Belleten Dergisi", "Belgeler Türk - Tarih Belgeleri Dergisi" ve "Kurum Online Kütüphanesi"; TBMM Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığı, "TBMM Kütüphanesi Açık Erişim Sistemi", "TBMM İstiklal Mahkemeleri Arşiv Belgeleri", "TBMM İstiklal Madalyaları ve Hatay Devleti Belgeleri" ve 7 eğitim filmi.    

Bu içerikler, EBA Portalında yayımlanarak öğrencilere ve eğitimcilere farklı konularda kaynaklar sunmayı hedefliyor. EBA portali güçlü, dinamik ve daha kolay erişilebilir, renkli ara yüzüyle yayınlarına devam ediyor.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mülakatlarda KPSS puanına mütenasip puanlama yapılacağını duyurun. Hem komisyon üyelerimiz hem de genç meslektaşlarımız rahatlasın.Önceki Haber

Mülakatlarda KPSS puanına mütenasip puan...

EBA, Yenilenen Arayüzüyle Zenginleşerek GüçleniyorSonraki Haber

EBA, Yenilenen Arayüzüyle Zenginleşerek...

Yorum Yazın

Akademide Eğitim Görecek Öğretmenlerin Maaşı 21 Bin 160 TL Oldu
YÖK’ten Hayali Üniversite Açıklaması
Türk Asrında Yeni Bir Kamu Personel Rejimi
Teknoloji ve Yetkinlik Buluşmaları üçüncü programı ile devam ediyor!
Ulusal Spor Projelerimizde siz de yerinizi alın
Yeşil Gezegen Projesi Çevre Bilinci ve Afet Farkındalığı Eğitimi
Başvurabileceğiniz Ulusal Ajans Etkinlikleri
TEKNOFEST 2024 Yarışma Takvimi Yayınlandı!
Sizce bir saat ek ders ücreti ne kadar olmalıdır?
Temmuz Ayında Yapılan Zamla Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Ne Kadar Oldu?
Türk Eğitim-Sen MEB’den İl/İlçe Emri talebinde bulundu
ÖSYM’den Sınav Görevlilerine Uyarı
Milli Eğitim Bakanlığı Başka Okula Atanan Okul Yöneticilerinin İlişik Kesme Tarihini Erteledi
Geleceğin Teknoloji Yıldızları’ndan büyük başarı!
"Çift Kanatlılar"ın Bu Haftaki Durağı Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri
Öğretici: Kira Yardımı Sözüne Ne Oldu?
Ev Ve Kurum Temizliği Kursu
Gençlik Kamplarına rekor başvuru
Özel Eğitim Alanında Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Yetiştirme Kursu Başvuruları
YKS Kayıt, YKS Ek Yerleşti̇rme ve İki̇nci̇ Üni̇versi̇te Kapsamında Kayıt Yaptıran Öğrenciler İçi̇n Muafiyet Duyurusu