"Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi Ve Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim Projeleri" Kapanış Töreni

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
"Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi Ve Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim Projeleri" Kapanış Töreni
Abone ol
Millî Eğitim Bakanlığı ile AB finansal desteği, Dünya Bankası ve KfW Kalkınma Bankası iş birliğinde yürütülen "Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi" ve "Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I-II" projelerinin kapanış töreni Ankara'da gerçekleşti.
tes heber içi kare

Mogan MTAL Uygulama Oteli'nde gerçekleştirilen törene Millî Eğitim Bakanı Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Jurgis Vilcinskas, Dünya Bankası Beşeri Kalkınma Program Lideri Rene Antonio Leon Solano, KfW Kalkınma Bankası Güneydoğu Avrupa ve Türkiye Belediye Altyapısı Bölüm Başkanı Florian Sekinger ile diğer ilgililer katıldı.

 

Bakan Yardımcısı Yelkenci, burada yaptığı konuşmada göç sorununa eğitim altyapısı açısından yanıt niteliği taşıyan üç projenin tamamlandığını hatırlatarak "Bildiğiniz gibi göç olgusunun pek çok boyutu olmakla beraber eğitim perspektifinden temel olarak eğitim altyapısı, okullaşma, mesleki eğitim ve istihdama hazırlık olmak üzere birbirini besleyen üç ana ayaktan bahsedebiliriz." dedi. 

 

Göçe bağlı olarak eğitim hizmetlerine olan talep yönlü baskıyı azaltmak için yeni okulların inşa edilmesi ve çocukların eğitime erişimini sağlamak için büyük önem taşıdığını kaydeden Yelkenci şunları söyledi: 

 

"Son on yılda hem eğitim altyapısı hem de eğitime erişim alanında yaptığımız başarılı çalışmalar ile geçici koruma altındaki Suriyeli çocuklarımızın okullaşma oranını yüzde 20'den yüzde 65 seviyelerinin üstüne çıkarmayı başardık. 

 

Avrupa Birliği mali desteğiyle uygulanan Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi ve Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I-II projeleri ile inşa edilen 210 okul ile bu ihtiyacın yaklaşık yüzde 19'unun giderilmesine doğrudan katkı sunmuş oldu. Aynı zamanda, devam eden Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim III Projesi ile 100 okul öncesi eğitim tesisinin inşasına başlandı.

 

Kamu kaynaklarıyla her yıl yüzlerce eğitim tesisi yaptıklarını vurgulayan Yelkenci, "Avrupa Birliği ve diğer uluslararası finans kuruluşları ile yürüttüğümüz projeler, okullarımızın teknik tasarımı ve öğrenme ortamlarının her geçen gün iyileştirilmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Eğitim yapılarımızı, genç zihinlerin şekillendiği ve yeni yetişen nesillerin hayata hazırlandığı yerler olarak görüyoruz; okullarımızın, çocukların, öğretmenlerin ve velilerin mutlulukla geldiği, her köşesinde bir öğrenme fırsatı taşıyan mekânlar olması için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.  

 

6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketine değinen Bakan Yardımcısı Yelkenci, 

Bu afet sonrasında başta proje kapsamında inşa edilen okullarımız olmak üzere tüm eğitim binalarımız görevini yerine getirdi. Okullarımız; afetin yaralarını sarmak için geçici barınma merkezlerine, yardım dağıtım alanlarına, aşevlerine, deprem koordinasyon merkezlerine dönüştü ve aynı çatı altında kısa bir süre sonra eğitim öğretim yeniden başladı. Bu vesileyle afete dirençli okullar gündeminin de ne kadar yerinde bir çalışma olduğu ortaya çıkmış oldu. Bizler eğitim yapıları açısından 'sıfır risk' anlayışıyla hem kamu kaynakları hem de uluslararası kuruluşların sağladığı kaynaklar ile çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz." diye konuştu. 

 

Yelkenci, projede emeği geçen herkese teşekkür etti. 

 

Projeler hakkında 

Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I - II ve Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi projeleri; AB finansal desteği, Dünya Bankası ve KfW Kalkınma Bankası yürütücülüğü ile MEB İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yülütüyor.  

 

Projeler, Suriye krizi sonrasında göçe bağlı olarak eğitim hizmetlerine oluşan talep artışını yeni okullar inşa ederek karşılamayı amaçlıyor. 

 

Projelerle AB kaynakları kullanılarak Şanlıurfa, Hatay, Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Ankara, Konya, Osmaniye, Kocaeli, Malatya, Adıyaman, İzmir, Bursa, Kilis, İstanbul, Gaziantep, Mardin, Diyarbakır, Kayseri olmak üzere 19 ilde toplam 210 okul inşa edildi ve yaklaşık 160 bin öğrencilik ek kapasite oluşturuldu.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Burdur’da yaşlı adamı öldürüp karısını yaralayan zanlının yargılandığı davada karar çıkmadıÖnceki Haber

Burdur’da yaşlı adamı öldürüp karısını y...

Kurban kesimi ve etlerin muhafazasında dikkat edilmesi gereken hususlarSonraki Haber

Kurban kesimi ve etlerin muhafazasında d...

Yorum Yazın

Akademide Eğitim Görecek Öğretmenlerin Maaşı 21 Bin 160 TL Oldu
YÖK’ten Hayali Üniversite Açıklaması
Türk Asrında Yeni Bir Kamu Personel Rejimi
Teknoloji ve Yetkinlik Buluşmaları üçüncü programı ile devam ediyor!
Ulusal Spor Projelerimizde siz de yerinizi alın
Yeşil Gezegen Projesi Çevre Bilinci ve Afet Farkındalığı Eğitimi
Başvurabileceğiniz Ulusal Ajans Etkinlikleri
TEKNOFEST 2024 Yarışma Takvimi Yayınlandı!
Sizce bir saat ek ders ücreti ne kadar olmalıdır?
Temmuz Ayında Yapılan Zamla Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Ne Kadar Oldu?
Türk Eğitim-Sen MEB’den İl/İlçe Emri talebinde bulundu
ÖSYM’den Sınav Görevlilerine Uyarı
Milli Eğitim Bakanlığı Başka Okula Atanan Okul Yöneticilerinin İlişik Kesme Tarihini Erteledi
Geleceğin Teknoloji Yıldızları’ndan büyük başarı!
"Çift Kanatlılar"ın Bu Haftaki Durağı Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri
Öğretici: Kira Yardımı Sözüne Ne Oldu?
Ev Ve Kurum Temizliği Kursu
Gençlik Kamplarına rekor başvuru
Özel Eğitim Alanında Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Yetiştirme Kursu Başvuruları
YKS Kayıt, YKS Ek Yerleşti̇rme ve İki̇nci̇ Üni̇versi̇te Kapsamında Kayıt Yaptıran Öğrenciler İçi̇n Muafiyet Duyurusu