Elon Musk’ın mavi tık politikası ortalığı karıştırdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Elon Musk’ın mavi tık politikası ortalığı karıştırdı
Abone ol
Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra getirdiği para karşılığında ‘mavi tık’ özelliği ortalığı karıştırdı. Eski ABD Başkanı George W. Bush’un ismiyle para karşılığında mavi tık alan bir hesap, ”Iraklıları öldürmeyi özledim” paylaşımı yaptı. Paylaşım, büyük tepki çekerken Twitter, hesabı kapattı. Ancak Bush’un yanı sıra Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair başta olmak üzere çok sayıda siyasetçi ve ünlü isim için sahte hesaplar açılmaya başlandı.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra getirdiği para karşılığında ‘mavi tık’ özelliği ortalığı karıştırdı. Eski ABD Başkanı George W. Bush’un ismiyle para karşılığında mavi tık alan bir hesap, ”Iraklıları öldürmeyi özledim” paylaşımı yaptı. Paylaşım, büyük tepki çekerken Twitter, hesabı kapattı. Ancak Bush’un yanı sıra Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair başta olmak üzere çok sayıda siyasetçi ve ünlü isim için sahte hesaplar açılmaya başlandı.

 

Kullanıcılar, para karşılığından alınan mavi tıklara sahip sahte hesaplar yüzünden yayılacak yanlış bilgilerin felakete yol açacağı konusunda endişeli.

 

Her adımda değişiklik

Elon Musk’ın Twitter’da yaptığı değişiklikler hakkında bilgi veren Hanersman Danışmanlık Kurucusu Akademisyen-Yazar Ecehan Ersöz, değişiklikleri şöyle sıraladı:

- Platformda ilk olarak giriş sayfası değiştirildi. Abone olmayan kullanıcılar da artık platformdaki popüler içerikleri görebiliyor. Bu değişikliğin Musk tarafından platformun daha da açık hale gelmesi için gerçekleştirilen bir başlangıç adımı niteliğinde.

- Onaylanmış rozet ücretli hale getirildi.

- Elon Musk, Twitter’ın bir tür halk meydanı haline geldiğini, bu yüzden insanların yasaların sınırları içinde özgürce konuşabilecekleri gerçeğine ve algısına sahip olmalarını önemsiyor.

- Tweetlerde 280 olan karakter sınırının artırılması düşünülüyor.

- Twitter’da paylaşılabilir video uzunluğunun artırılmasına Elon Musk sıcak bakıyor. Şu an bu süre 2 dakika 20 saniye ile sınırlı.

- Reklam konusu da Elon Musk’ın gündeminde. ‘Bazı reklamların iyi yapıldığında kaliteli içeriğe katkıda bulunabileceğini, diğerlerinin ise Twitter’ın spam sorununa katkıda bulunabileceğini’ açıkladı. Twitter’ın en saygın reklam platformu olmasını hedefliyor.

- Elon Musk, content creator olarak tanımlanan içerik üreticileri, influencerları Tiktok ve Youtube’dan Twitter’a çekmeyi planlıyor. Tüm araştırmalar zaten içerik üretici yani influencer ekonomisinin büyüyeceğini gösteriyor. Dolayısıyla influencerların Twitter’da daha etkin olmasını önemsiyor.

 

‘Süper uygulama’ yapacak

Twitter şimdikinden çok farklı bir platform olarak varlığını sürdüreceğine dikkat çeken Ersöz, ”Buradaki esas önemli nokta Elon Musk’ın Twitter’ı daha entegre ve bütünleşik bir platforma dönüştürme niyeti. Musk daha önce bazı konuşmalarında Superapp yani ‘her şeyin uygulaması’ kavramından bahsetmişti. Bunun Çin’deki WeChat benzeri ya da Hindistan’da devreye giren TataNeu gibi adına X diyebileceği bir uygulama olarak telaffuz etmişti. Twitter’ın uzun vadeli potansiyelini şimdikinden çok daha yüksek görmesinin altında bu bakış açısının olduğunu düşünüyorum. Nasıl ki akıllı telefonlar birçok uygulamayı içinde barındırıyorsa, Musk’ın bahsettiği sistemde birçok hizmet uygulamasını içinde barındıran bir ‘Süper uygulama.’ Mesajlaşma, pazar yeri ve sosyal paylaşımların bir arada olması şeklinde. Böyle bir uygulamanın giderek bağlantılı ve entegre hale gelen, hızlanan dünya için tercih edilebilir olacağını düşünüyorum. Musk’ın örnek gösterdiği WeChat kiralama, gıda, konser, giyim alışverişlerindeki komisyonlardan gelir elde ediyor. Bir diğer detay da Musk’ın yatırımcı sunumunda 2028’e kadar ödemelerle 1,3 milyar dolar bir iş hacmi yaratılabileceğine yer vermiş olması. Dolayısıyla influencer ya da içerik üreticiler tarafından tercih edilmesi Twitter’ın ivmelenmesine katkı sağlayabilir. Şu anda influencerlar ve içerik üreticiler için Twitter son sırada yer alıyor. Bu sebeple Web 3.0 ile sosyal medyayı bir araya getirmenin ana amaç olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 

Twitter öldü mü?

Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra bazı kullanıcılar ‘Twitter öldü’ yorumu yaptı. Konuyla ilgili ise Ersöz, ”Twitter öldü yorumlarına katılmıyorum. Ölse ölse Twitter’ın eski iş modeli ölecektir. Twitter şu anda bir Web2.0 firması kategorisinde. Fakat yeni nesil internet olan Web 3.0 üzerinde uzun zamandır çalışılıyor. Dolayısıyla Twitter yeni nesil internet altyapısı ve gelir yapısı noktasında iş modelini güncelleyecek. NFT lerde Web 3.0 ile ilişkili. Twitter zaten NFT profil resimlerini desteklediğinden, bir Web3.0 şirketi olması için bazı ilave özellikler gerekiyor. İlaveten Elon Musk bildiğimiz gibi Tesla, SpaceX gibi önemli şirketleri olan bir seri girişimci. Teknolojiye de son derece hakim bir isim. Uzun vadede bu iş alanlarındaki bilgi ve birikimi bütünleştirecek projeler planladığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak:BYZHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sakarya’da hentbolda ’Milli’ gururÖnceki Haber

Sakarya’da hentbolda ’Milli’ gurur

”ABD’nin girişimleri Taiwan Boğazı’nda barış ve istikrarı bozuyor”Sonraki Haber

”ABD’nin girişimleri Taiwan Boğazı’nda b...

Yorum Yazın

Ramazan-ı Şerif 2023
Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2022 Yılı Faaliyet Raporu
TEKNOFEST 2023 Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması Özgün Araç Kategorisi Kritik Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
Deprem bölgesinde yapılan çalışmalar Türkiye Tek Yürek
TEKNOFEST 2023 Akıllı Ulaşım Yarışması Proje Detay Rapor Sonuçları Açıklandı!
Öğretici: Mart Ayı Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı. Sabit Gelirliler Açlık Sınırında Geçinemiyor!
TEKNOFEST 2023 Çip Tasarım Yarışması Detay Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 TEKNOFEST Drone Şampiyonası Ön Eleme Sonuçları Açıklandı!
Öğretici: Banka Promosyonu Adaletsizliği Son Bulmalıdır
Deprem Bölgesinde LGS Ve YKS'ye Hazırlık İçin 809 DYK Noktası Oluşturuldu
Afet Bölgesinde Açılan Halk Eğitimi Kurslarından 102 Bin 29 Vatandaş Yararlandı
ÖSYM’den 4 il için YKS kararı
Bakanlık alan değişikliği bekleyen meslektaşlarımızı daha ne kadar bekletecek?
Deprem Sonrasında MEB Tarafından Atılan Politika Adımları
MTSK Direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavları ertelendi
Deprem Bölgesinden Diğer İllere Nakil Olan 14 Bin 73 Öğrenci, Kendi İllerine Geri Döndü
TEKNOFEST 2023 Roket Yarışması Kritik Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
TEKNOFEST İstanbul Spotter Kule Başvuruları Başladı!
Deprem nedeniyle eğitime ara verilen günlerde hangi ek ders ücretleri ödenir?