Emeğin Açık Yaraları ve Çözüm Önerileri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Emeğin Açık Yaraları ve Çözüm Önerileri
Abone ol
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde, “Neoliberal politikalarla birlikte kamuda da güvencesiz istihdamın yaygınlaştığını görüyoruz. Parçalı istihdam, esnek performansa dayalı taşeron çalışma gibi birçok çalışma biçimi de hem gelir kaybı hem refah düzeyimizin azalması hem de iş güvencemizin ortadan kalkmasına neden oldu” dedi.

Bugünkü oturumda konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, emekçilerin istihdam güvencesinin ortadan kalktığını söyledi. Emekçiler üzerindeki vergi yükünün her geçen gün arttığına dikkat çeken Bozgeyik’in konuşmasının tamamı için tıklayınız.

https://youtu.be/greWdrXfgCc

Öne çıkan başlıklar şöyle:

“DEPREMDE YÖNETEMEME KRİZİ DAHA FAZLA AÇIĞA ÇIKTI: İçinde bulunduğumuz, çoklu kriz olarak ifade ettiğimiz ekonomik kriz, yönetememe krizi, siyasal kriz, aslında ülkemiz açısından bir kez daha yönetememe krizinin ne kadar derinleştiğini açıkça ortaya çıkardı. Yönetememe krizi nedeniyle bu depremde yaşamış olduğumuz ve hâlâ üzerinden 45 gün geçmesine rağmen bölgedeki depremzedelerin hâlâ yoklukla, rüzgarla, yağmurla boğuşuyor olması, yine hâlâ sağlıklı ve hijyen ortamında barınma, temiz suya erişim sorunlarının giderilmemiş olmasının, bu yaşamış olduğumuz yönetememe krizini daha fazla açığa çıkardığını gördük.

BUGÜN HÂLÂ HALKIMIZIN, BAŞINI SOKACAK ÇADIRA, TEMİZ SUYA ULAŞAMADIĞINI GÖRDÜK: Bugün açısından özelikle iflas eden bu yeni rejimin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde sorumluların hâlâ bir hesap verme yerine bir kez daha, deprem bölgesindeki halkımızı 20 yıl borçlandırarak satacakları konutlar için bir yıl halkımızdan süre istemeye devam ettiklerini görüyoruz. Bugün hâlâ halkımızın, başını sokacak çadıra, temiz suya ulaşamadığını gördük.

SERMAYENİN VAR OLAN KÂRINI 2’YE, 3’E KATLAYARAK EMEK SÖMÜRÜSÜNÜ DERİNLEŞTİRDİĞİNİ SON 50 YILDA GÖRÜYORUZ: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hem kamu sınıfı hem işçilerin haklarının önemli ölçüde gasp edildiğini ve daha önce kazanılmış hakların son 20-30 yıl içinde ortadan kaldırıldığını görüyoruz.

İşçi, emekçi sınıflarının örgütlü olduğu merkezi kapitalist ülkelerde karşılaşılan engelleri aşmak ise üretimin çeşitli aşamaları ya da bazı sektörlerin bütünü, emeğin ucuz olduğu az gelişmiş ülkelere de kaydırılarak burada sermayenin var olan kârını 2’ye, 3’e katlayarak emek sömürüsünü derinleştirdiğini son 50 yılda gördüğümüzü ifade etmek istiyorum.

NEOLİBERAL POLİTİKALARLA BİRLİKTE KAMUDA DA GÜVENCESİZ İSTİHDAMIN YAYGINLAŞTIĞINI GÖRÜYORUZ: Bu kriz sürecinde bizler açısından da gelir vergisi başta olmak üzere vergi yükünün her geçen gün emekçiler üzerine yıkıldığını ve sermayenin de sürekli bir vergi muafiyetiyle karşı karşıya kaldığını ifade etmemiz gerekiyor. Neoliberal politikalarla birlikte kamuda da güvencesiz istihdamın yaygınlaştığını görüyoruz. Parçalı istihdam, esnek performansa dayalı taşeron çalışma gibi birçok çalışma biçimi de bu yaşamış olduğumuz hem gelir kaybı hem refah düzeyimizin azalması hem de iş güvencemizin ortadan kalkmasına neden olmuştur.”

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sürekli İşçi (1 Engelli, 1 Eski Hükümlü) Alım İlanı Sözlü SınavıÖnceki Haber

Sürekli İşçi (1 Engelli, 1 Eski Hükümlü)...

İskenderun'daki Depremzede Öğrenciler, Lgs Ve Yks'ye "Yüzen Okul"Da HazırlanacakSonraki Haber

İskenderun'daki Depremzede Öğrenciler, L...

Yorum Yazın

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı 13 üniversiteye yeni rektör ataması
En Düşük Memur Maaşı 22 bin TL’dir. Aksi Düşünülemez!
"Afetzede Özel" olarak başlattığımız KALFAP rogramı'na başvurularınızı bekliyoruz
Yeni Milli Eğitim Bakanı’nın İlk İşi Paydaşlarla Meslek Kanunu’nu Yeniden Ele Almak Olmalıdır
Öncelikli Gündemimiz Temmuz Ayında Yapılacak Maaş Düzenlemesidir
Öğretici: Enflasyon Altında Ezilmek Sabit Gelirlilerin Kaderi Olmasın!
Mayıs Ayı Enflasyon Oranı Açıklandı
LGS Soru Kitapçıkları (Sayısal ve Sözel) ve Cevap Anahtarları Yayınlandı
Yeni Milli Eğitim Bakanı Olarak Prof. Dr. Yusuf Tekin Atandı
Eğitimi 21. yüzyılın dijital dünyasıyla buluşturmaya devam ediyoruz
Kişi Muhatabını Kendi Gibi Bilirmiş!
Cumhurbaşkanı Erdoğan kabinesini açıkladı
2023 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavına Esas Derslere Ait Konu, Kazanım ve Açıklamalar
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Rehberlik Ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bakanlık Genel Hedefi "Psikolojik Sağlamlık" Olarak Belirlendi
LGS'ye Girecek Öğrencilere Öneriler
LGS Kapsamındaki Merkezi Sınava İlişkin Yapılan Hazırlıkları Açıkladı
Doğru Soru Hangisi? Milli Eğitim Bakanı Kim Olmalı? Milli Eğitim Bakanı Nasıl Birisi Olmalı?
Devletimizi Türkiye Yüzyılına Taşıyacak Bir Kamu Personel Rejimi Mutlaka Hayata Geçirilmeli
“Kervan Yolda Dizilir” Mantığı Gelişmiş Bir Ülkenin Refleksi Olamaz. TBMM Açılır Açılmaz ÖMK ile İlgili Düzenlemeler Hayata Geçirilmelidir
Öğretici: Milli Eğitim Bakanı Muhakkak Eğitimci Olmalıdır