Emine Erdoğan, BM Habitat İcra Direktörü Sharif ile deprem bölgesine gitti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Emine Erdoğan, BM Habitat İcra Direktörü Sharif ile deprem bölgesine gitti
Abone ol
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerini ziyaret eden Emine Erdoğan ile BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif Sharif, konteyner kentte kalan depremzedelerle bir araya geldi. Emine Erdoğan deprem bölgesinde "Çok zor günler geçiriyoruz. Bunları hep birlikte aşacağız. Birbirimizin elinden tutarak, birbirimize teselli olacağız" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ile Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerini ziyaret etti. Nurdağı’nda "Tek Yürek Türkiye" olarak adlandırılan meydanda kurulu, tam donanımlı konteyner kenti ziyaret eden Emine Erdoğan ve Sharif, burada depremzede ailelerle görüştü. Konteyner kentte ailesiyle kalan Süleyman Atmaca da Emine Erdoğan ve Sharif’in bir araya geldiği isimler arasında yer aldı.

 

 

 

Emine Erdoğan ve Sharif, aileyle yaşanan depremden dolayı geçmiş olsun dileklerini paylaşırken, Atmaca ailesi de çocuklarıyla enkazdan kurtarıldıkları anları anlattı. Depremzede emekli öğretmen Süleyman Atmaca, deprem sonrası eşinin soba yakmak için de yanında bulundurduğu çakmakla enkazı aydınlatarak çocuklarıyla iletişim kurduğunu belirterek, "O gün herkes seferberdi, hepsinden Allah razı olsun" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Emine Erdoğan ve Sharif, konteyner kentte kalan bir başka depremzede Hidayet Bahar ve ailesiyle de görüştü, ailenin bebeğiyle ilgilendi ve ihtiyaçları hakkında bilgi aldı. Hidayet Bahar, Emine Erdoğan’a, "Biz toplum olarak ayağa kalkmasını biliriz. Malatya’ya yine gideceğiz kayısı yemeye. Hatay’a yine gideceğiz dondurma, künefe yemeye. Kahramanmaraş’a yine dondurmaya yemeye" derken, Emine Erdoğan’da "Hiç endişeniz olmasın, bu dileklerinizin hepsi olacak" yanıtını verdi.

 

 

 

 

Depremzedeler için kurulan sosyal alanları incelediler

 

 

 

Öte yandan Emine Erdoğan ile BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, Nurdağı’nda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinatörlüğünde oluşturulan meydanda depremzedeler için kurulan sosyal alanlarda da incelemelerde bulundu. Erdoğan ile Sharif sosyal market, giysi ve gıda çadırlarını da gezerek buralar hakkında bilgi aldı. Çocuklar ve depremzede kadınlarla yakından ilgilenen Emine Erdoğan ile Sharif, çocukların oyunlarına da eşlik etti.

 

 

 

Emine Erdoğan ile Sharif, Gaziantep Büyükşehir Belediyesince hazırlanan çadır ve etkinlik alanlarını ziyaret etti.

 

 

 

 

Psikososyal destek görevlilerinin çalışmaları hakkında bilgi alan ve kadın kooperatifi iş atölyesindeki meslek edindirme öğretmenleriyle görüşen Emine Erdoğan ve Sharif, ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığının eğitim alanlarında da incemeler gerçekleştirdi.

 

 

 

 

İslahiye’deki konteyner kente ziyaret

 

 

 

Emine Erdoğan ile Sharif, Nurdağı’ndaki ziyaretlerinin ardından İslahiye ilçesine geçti. Buradaki konteyner kentte de incelemelerde bulunan Emine Erdoğan ile Sharif, depremzedelerle görüşerek, geçmiş olsun dileklerini iletti.

 

 

İslahiyeli depremzede ailelerin ihtiyaçları hakkında bilgi alan Emine Erdoğan ile Sharif, çocuklarla sohbet etti, kendilerine top uzatan gençlerle de voleybol oynadı. Emine Erdoğan ile Sharif, konteyner kentte sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve depremzedelere sunulan hizmetler ve depremzedelerin ihtiyaçlarına ilişkin değerlendirme toplantısına da katıldı.

 

 

 

"Bir sene içerisinde kalıcı evlerimizi yapacağız"

 

 

 

Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, depremler dolayısıyla zor günler yaşandığını belirterek, ilçeye gelirken gördükleri manzaranın herkesi üzdüğünü söyledi. Uzmanların bundan sonra yapılması gerekenlerle ilgili bir araya gelerek çalışacağını ifade eden Emine Erdoğan, "Bir sene içerisinde kalıcı evlerimizi yapacağız, Cumhurbaşkanımızın sözü var" dedi.

 

 

 

Depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı dileyen Emine Erdoğan, "Çok zor günler geçiriyoruz. Bunları hep birlikte aşacağız. Birbirimizin elinden tutarak, birbirimize teselli olacağız. Rabbim bir daha buna benzer günleri bir daha yaşatmasın" diye konuştu.

 

 

 

 

"Bizzat her şeyi gördüm ve önerileri not aldım"

 

 

 

BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ise, depremzedelere taziyelerini sunmak, üzüntüsünü ve dayanışma duygularını paylaşmak için geldiğini belirtti. Yaşanan felaketi bizzat görmek için burada bulunduğunu söyleyen Sharif, "Hepinizin acısını hissediyorum. Ben de daha önce Malezya’da belediye başkanıydım. 2004’te yaşanan tsunamiden benim şehrim de etkilendi" ifadesini kullandı.

 

 

 

Nurdağı ve İslahiye ilçelerine ekip arkadaşlarını yolladığını ve dün gece kendisine deprem bölgelerindeki izlenimlerine ilişkin rapor sunduklarını dile getiren Sharif, "Burada da bizzat her şeyi gördüm ve önerileri not aldım. Verdiğiniz bilgileri merkeze götüreceğim, oradaki meslektaşlarımla görüşeceğim. Sadece BM Habitat nezdinde de değil bütün BM kuruluşlarında bunları tartışacağız. Sizlere en iyi şekilde nasıl bir hizmet sunabiliriz bunları tartışacağız" şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Sivil toplum kuruluşlarının deprem bölgelerinde gösterdikleri dayanışma ruhu ve yürüttükleri çalışmaların da önemli olduğunu söyleyen Sharif, "Buradan sivil toplum kuruluşlarına bir çağrı yapmak istiyorum. El ele vererek birlikte çalışmanız gerekiyor. Büyük bir takım çalışmasıyla ileriye yürüyebiliriz" dedi.

 

 

 

Emine Erdoğan ile Sharif’e konteyner kent ziyaretlerinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül ile diğer yetkililer eşlik etti.

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İran Ordusu hava savunma tatbikatı gerçekleştirecekÖnceki Haber

İran Ordusu hava savunma tatbikatı gerçe...

Bakan Soylu’dan enkaz kaldırma çalışmalarının hızlandırılması talimatıSonraki Haber

Bakan Soylu’dan enkaz kaldırma çalışmala...

Yorum Yazın

Deneyap Kart Akademi Eğitimleri - 2 Başlıyor!
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
Deprem Bölgesinde Açılan Halk Eğitimi Kurslarından 79 Bin 162 Vatandaş Yararlandı
Meclisteki Torba Kanuna; 1. Dereceye Yükselen Tüm Kamu Görevlilerine 3600 Ek Gösterge Verilmesi Eklenmeli Ve Memura Bayram İkramiyesi Unutulmamalıdır
YKS Sınavına girecek okul birincileri sisteme işlenecek
TEKNOFEST 2023 Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması Çevrimiçi Yarışma Simülasyonu Sonuçları Açıklanmıştır!
TEKNOFEST 2023 Tarım Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Torba Kanunda SGK Çalışanları Unutulmasın!
Sadâ Kültür Sanat Ve Edebiyat Programı Proje Başvuruları Başlıyor
Memura Bayram İkramiyesi Torbaya Girsin
MEB, Özellikle Lgs Ve Yks'ye Hazırlanan Öğrenciler İçin Sınıf Rehberlik Programlarını Destekleyici Ve Kariyer Danışmanlığı El Kitapları Hazırladı
KPSS-2023/4 Tercih Kılavuzu yayımlandı
45 Bin Öğretmen Alımına İlişkin Atama Takvimi Ve Branş Bazında Kontenjan Dağılımı Açıklandı
Yurtiçi geçici görev yolluğu taleplerinde dikkat edilecek hususlar
Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı
1. Dereceye gelen kamu görevlilerinin tamamının ek göstergeleri 3600 olarak belirlenmelidir
Kamu mühendislerinin, görevlerinin getirdiği risk, yetki ve sorumluluklarına mütenasip şekilde özlük, ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi kaçınılmazdır
Okul idarecilerimizin muhakkiklik görevi angarya olmaktan çıkarılmalıdır