Engelli Kamu Görevlileri İz Bırakanlar Paneli’nde Buluştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Engelli Kamu Görevlileri İz Bırakanlar Paneli’nde Buluştu
Abone ol
Memur-Sen Engelliler Komisyonunun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle düzenlediği İz Bırakanlar Paneli geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Memur-Sen Genel Merkezinde düzenlenen İz Bırakanlar Paneli’ne Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Engelli Memur-Sen Komisyonu Başkanı Ahmet Dönmez, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Yusuf Çelebi ile konfederasyon bünyesindeki sendikaların genel başkanları, yönetim kurulu üyeleri, komisyon başkanları ve engellilerin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

İstiklal Marşı’nın işaret diliyle okunmasıyla başlayan programda Kur’an-ı Kerim tilaveti ve engellilerin günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara yönelik farkındalık mesajı içeren bir sinevizyon gösterisi gerçekleşti.

engellipanel1Yalçın: Sorunların Çözümü İçin Mücadele Ediyoruz

Katılımcılara hitap eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Memur-Sen’imizin; insan, emek ve değer odaklı sendikacılık anlayışına uygun, toplumsal hassasiyetlerimizi gözeten böylesi bir çalışmaya emek veren Memur-Sen Engelliler Komisyonumuzu, komisyon başkanımız Ahmet Dönmez’i tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

3 Aralık Dünya Engelliler Gününün engellilerin sorunlarına dikkat çekildiği bir farkındalık günü olduğunu hatırlatan Yalçın, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü münhasıran engelli bireylere, kendi aralarında etkinlik yapsınlar diye ayrılmış bir gün değildir. Nitekim engelli bir birey zaten ne yaşadığını, hangi zorluklara muhatap olduğunu, bu zorlukları aşmak için neye ihtiyacı olduğunu ya da nelerin olmaması gerektiğini gayet iyi bilmektedir. Bu yüzden, bugün konuşulacak konulara, daha ziyade engeli olmayan bireylerin kulak kabartması gerekmektedir” dedi.

engellipanel3Engelli bireylerin, korunmaya veya bakıma muhtaç, refakatçıya bağımlı algısının karşısında olduklarına dikkat çeken Yalçın, engelli bireylerin tıpkı toplumun diğer fertleri gibi, kendi yaşamları üzerinde hak, yetki ve karar sahibi olmalarını; cesur, girişken ve üretken bireyler olarak yaşamlarını sürdürmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yalçın konuşmasının devamında engelli çalışanların haklarının teslimi ve sorunlarının çözümü için çeşitli kazanımların altına imza attıklarını çözüm bekleyen sorunlar için yetkili organlarla iletişim halinde olduklarını ifade ederek, “Sürdürdüğümüz bu mücadelelerin birer ürünü olarak; Engelli bireylerin bağımsız merkezi bir sınavla atanması, tayin kolaylığı, saatlik izin hakkı, gece vardiyası ve nöbetlerden muaf tutulma, kamu konutlarından öncelikli yararlanma, aile ödeneğinin artırımlı uygulanması gibi önemli kazanımlar da elde ettik. Çözüm bekleyen pek çok sorun olduğunu biliyoruz. Bunlarla alakalı Memur-Sen Engelliler Komisyonumuzla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

engellipanel2“İmtiyaz değil adalet istiyoruz”

Panelin açılış konuşmalarını gerçekleştiren Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Ahmet Dönmez, “İz Bırakanlar Panelinin; engellilerin günlük hayatında, çalışma hayatında karşılaştıkları sorunlara çözüm önerileri geliştirme noktasında önemli katkılar yapacağına inanıyorum. Engelsiz bir yaşamının inşa edilebilmesi, farkındalığın istenilen düzeye çıkması için dayanışmanın ve örgütlü mücadelenin oldukça önemli olduğuna inanıyorum. İmtiyaz değil adalet ve fırsat eşitliği talep ediyoruz. İnanıyoruz ki Türkiye Yüzyılı engellerin ortadan kaldırılması noktasında da bir eşik olacaktır” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından İz Bırakanlar Paneli, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Sekreteri Ayhan Metin’in moderatörlüğünde “Türkiye’de Engellilerin Din Eğitimi” başlığıyla öğretim üyesi Doç. Dr. Başkonak, “Hz. Muhammed’in Engelli Bireylere Yönelik Tutum ve Davranışları” başlığıyla öğretim üyesi Prof. Dr. Mithat Eser, “Birlikte Yaşamanın Önemi ve Gerekliliği” başlığıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bürokratı Halis Kuralay sunumlarını gerçekleştirdi.

 

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye Kamu-Sen 5 Aralık’ta Atamızın HuzurundaydıÖnceki Haber

Türkiye Kamu-Sen 5 Aralık’ta Atamızın Hu...

Yükseköğretim Kurulundan Adalet Meslek Yüksekokullarına ilişkin açıklama:Sonraki Haber

Yükseköğretim Kurulundan Adalet Meslek Y...

Yorum Yazın

Deneyap Teknoloji Atölyeleri Başvuruları Uzatıldı!
Kablosuz Haberleşme Yarışmasına başvurular devam ediyor
YÖK, sözleşmelilikte geçen süreyi dikkate almalıdır
Deneyap Girişim Programı Başlıyor!
Akıllı Wi-Fi Kapsama Yarışması için Başvuru Zamanı!
Dün Hocalı, bugün Gazze
Türkiye'nin Teknoloji Takımı tarafından geliştirilen büyük dil modeli T3 AI'le gönüllülerini arıyor.
Finansal Teknolojiler Yarışmasına başvurular devam ediyor.
Ölçme ve Değerlendirme Uzmanı (Seviye 7) Ulusal Meslek Standardı ve Ulusal Yeterlilik Taslağı: Görüş ve Öneriler
Dijital Geleceğin Anahtarı Blok Zincir Yarışması başvuruları başladı
Erken Çocukluk Aylık Aile Eğitim Bülteni Yayımlandı
TÜBİTAK tarafından düzenlenen 55. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında, BİLSEM'ler projeleri ile büyük bir başarı elde etti.
"Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı"nın başvuru süresi uzatıldı
“Yerelden Evrensele Soylu Mücadele” mottosuyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz
Açık Öğretim Ortaokulu 2023-2024 Eğitim Ve Öğretim Yılı 2. Dönem E-Sınav Giriş Belgeleri Erişime Açıldı
Velilerimize Sesleniyoruz: Çocuklarınızın ÇEDES ve Benzeri Projelerin Etkinliklerine Katılmasına İzin Vermeyin!
Üniversite idari personelinin yer değişikliğine ilişkin toplu sözleşme kararımız kazanıma dönüşüyor
Yurt Dışında Görevlendirilecek Okutman ve Öğretmenlerin Mesleki Yeterlilik Sınavı Sonuçlarında oluşan minimum puanlar
28 Şubat Çarşamba önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (27 Şubat 2024) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti