Engellilerin araç bakım ve tamiri artık ücretsiz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Engellilerin araç bakım ve tamiri artık ücretsiz
Abone ol
Eskişehir Valiliğinin himayesinde, engelli vatandaşların kullandıkları araçları ücretsiz tamir ettirebileceği “Engelli Araçları Bakım ve Tamir Atölyesi” açılışı yapıldı.

Eskişehir Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ev sahipliği yaptığı atölyede, öğrencilerin eğitim alarak engelli araçların bakım ve tamirini yapmaları hedefleniyor. Açılış töreni Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Cafer Pişkin ve Başkan Yardımcısı Yusuf Girat’ın katılımı ile gerçekleşti. Konuşmaların ardından Vali Ayyıldız ve Milli Eğitim Müdürü Töre engelli vatandaşlarla birlikte atölyeyi gezdi. Dünya Engelliler Günü öncesinde açılışı yapılan atölyede, engelli vatandaşlara tamamen ücretsiz olarak hizmet verilecek.

 

“Yapılan hiçbir şeyi biz yeterli görmüyoruz, bu bir yolculuk”

 

 

Engelli bireylerin sorunlarına farkındalık oluşturulmasına dikkat çeken Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, “Engelli bireylerin toplum adaptasyonları, daha iyi yaşam koşullarına sahip olabilmeleri, insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 1992 yılında Birleşmiş Milletlerce alınan kararla ‘3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü’ ilan edilmiştir. Engellilerin karşı karşıya oldukları sorunlar, hak ve mücadeleleri, günümüz dünyasının en önemli meselelerinden biri olmuştur. Ülkemizde Engelliler Kanunu ile başlayan engelli vatandaşların yaşama olan katkıları son yıllarda giderek artması sağlanmıştır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını ‘Erişilebilirlik Yılı’ ilan etmesi ile birlikte engelli vatandaşların kamu ve özel kurumlara olan faydaları ve erişilebilirlikleri zirve yapmıştır. Ancak yapılan hiçbir şeyi biz yeterli görmüyoruz, bu bir yolculuk. Hayat gelişiyor, engellilerimizin bu gelişen hayattan tam anlamıyla yararlanabilmeleri için, onlara o zamana uygun faydalanma yol ve yöntemlerini ortaya koymak biz idarecilerin birincil ve en önemli görevimiz. Hepimiz engelli olan kardeşlerimizin yanında bir engelli adayıyız. Dolayısıyla biz engelli vatandaşlarımız için bir şey yapmıyoruz. Biz kendimize bir şeyler yapıyoruz. Onlar mutlu olduğu müddetçe biz de mutlu oluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

“İsteklerini yerine getirmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum”

 

 

 

Atölyenin açılışında konuşma yapan Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ise, “Engellileri kendimize bir yakın dost, kan bağı değil ama can bağı kurduğum dostlar olarak kabul ederek isteklerini yerine getirmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum. Bu konuda bize öncülük yapan saygıdeğer valime, gönül bağı köprüsüyle engelli ailelerimizin yanında olan saygıdeğer Dr. Didem Ayyıldız hanımefendiye, çalışma arkadaşlarıma, Atatürk Meslek Lisesi idarecileri, öğretmenleri ve öğrencilerine şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

 

“Şu anki açılış da bence Eskişehir adına çok güzel oldu”

 

 

Atölyenin açılmasının öneminden bahseden engelli bir vatandaş olan Emre Örler, “Bu atölyenin açılmasına engelli arkadaşlar olarak çok sevindik. İnşallah iyi ve güzel şekilde devam eder. Bizim engelliler olarak en büyük sorunumuz akü. Şu anki açılış da bence Eskişehir adına çok güzel oldu. Bu işlerin nasıl yapıldığını bilmeyen engelli arkadaşlarımız için de çok güzel olacak. Bazı şeyleri kendimiz de öğrenmiş olacağız. Hepimiz çok mutluyuz şu anda” şeklinde konuştu.

 

Engellilerin araç bakım ve tamiri artık ücretsiz

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kamu dışı aile sağlığı çalışanları da kadro bekliyorÖnceki Haber

Kamu dışı aile sağlığı çalışanları da ka...

Soğuk havalarda yüz felcine dikkatSonraki Haber

Soğuk havalarda yüz felcine dikkat

Yorum Yazın

TEKNOFEST 2023 Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması Çevrimiçi Yarışma Simülasyonu Sonuçları Açıklanmıştır!
TEKNOFEST 2023 Tarım Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Torba Kanunda SGK Çalışanları Unutulmasın!
Sadâ Kültür Sanat Ve Edebiyat Programı Proje Başvuruları Başlıyor
Memura Bayram İkramiyesi Torbaya Girsin
MEB, Özellikle Lgs Ve Yks'ye Hazırlanan Öğrenciler İçin Sınıf Rehberlik Programlarını Destekleyici Ve Kariyer Danışmanlığı El Kitapları Hazırladı
KPSS-2023/4 Tercih Kılavuzu yayımlandı
45 Bin Öğretmen Alımına İlişkin Atama Takvimi Ve Branş Bazında Kontenjan Dağılımı Açıklandı
Yurtiçi geçici görev yolluğu taleplerinde dikkat edilecek hususlar
Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı
1. Dereceye gelen kamu görevlilerinin tamamının ek göstergeleri 3600 olarak belirlenmelidir
Kamu mühendislerinin, görevlerinin getirdiği risk, yetki ve sorumluluklarına mütenasip şekilde özlük, ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi kaçınılmazdır
Okul idarecilerimizin muhakkiklik görevi angarya olmaktan çıkarılmalıdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan depremin 45. gününde kaydedilen gelişmeler!
Kamu Çalışanlarına Seyyanen Artış İstiyoruz
45 Bin Atama Yetmez!
TEKNOFEST 2023 Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!