EYT’liler emeklilik hakkını kazanınca SGK’ya akın etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
EYT’liler emeklilik hakkını kazanınca SGK’ya akın etti
Abone ol
Aksaray’da Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) emeklilik hakkının verildiğini duyan vatandaşlar yurt genelinde olduğu gibi Aksaray’da da Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) akın etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) 2 milyon üzerindeki vatandaşa verdiği müjdenin ardından yurt genelinde olduğu gibi Aksaray’da da SGK İl Müdürlüğü’nde yoğunluk yaşandı. EYT’lilere emeklilik hakkının verileceğinin açıklanmasının ardından vatandaşlar SGK içerisinde kuyruk oluşturdu. SGK İl Müdürlüğüne gelen vatandaşlar EYT belirlemesi öncesi yaş ve prim hesaplaması yaptırdı. SGK sistemi üzerinden 4A ve 4B hizmet dökümlerini hesaplatan vatandaşlar hem prim borçlarını hem de askerlik ödemelerini hesaplattı. Kimi vatandaşlar hem primini hem de askerliğini yatırıp 1 Ocak 2023’ü beklerken, kimi vatandaşlarda emekli olacağı günü hesaplatıp, geçmiş borçlarını yapılandırdı. Erken emeklilik fırsatından yararlanmak isteyen vatandaşlar eksik günleri için evraklarla başvurularını tamamladı.

 

Müjdeyi işyerindeki arkadaşlarından aldığını söyleyen Mesut Konukçu (42), “Sabah işyerine gittim. Arkadaşlarda bir sevinç var, ne oluyor dediğimde 10-15 kişi emekliyiz dedi. Sen kaç girişlisin dediklerinde ben 1997 girişliyim dedim. Primi borçlanma yapsam bugün 5 bin günü geçiyorum. O zaman emeklisin dediler. Bende geldim buraya hesaplattım. Borçlanmaları yaptırdım. Dün akşam Cumhurbaşkanımızın müjdesini milletimiz almış. Ben mesaideydim sabah gelince öğrendim. Sabah şok oldum şimdi sevinçliyiz. Herkese teşekkür ederim. Kim bu ise vesile olduysa Allah razı olsun. Çalıştık inşallah hakkımızı da alacağız” dedi.

 

Esnaf olarak emekli olmak istediğini ve yapılandırma yaptığını belirten Münir Koyuncu (46), “Cumhurbaşkanımızın dün ki açıklamasından, haberlerden izlediğim kadarıyla bu genç yaşta emekli olacağız. Günümüzün eksikleri varmış onları satın alıyoruz. En kısa sürede inşallah emekli oluyoruz. Buradan Cumhurbaşkanımıza çok çok teşekkür ediyoruz. 1995’de girişim vardı. Esnaf olarak ödemelerimi yaptım. Aradaki askerliğimizi de saydırıyoruz. Çok cüzi miktarda bir borçlanma yaptırdık. Emekliliğimizi inşallah bekliyoruz” diye konuştu.

 

Yurtdışından gelerek emekli olmak isteyen Doğan Aytekin (49), “Vallahi bizimki biraz karışık, benim yurtdışından da var, ilk işe başlamam yurtdışında Avusturya’da oldu. Eğer oradaki evraklarımı getirirsem kabul ediyorlar. İlk işe başlama tarihi 1990’da başlamıştım yurtdışında çalışmaya, Cumhurbaşkanımızın yaptığı çok güzel bir şeydir. Yani millet için, bekleyen çok vatandaş vardı. Allah razı olsun. Zaten bunu bir yapsaydı Recep Tayyip Erdoğan yapardı” dedi.

 

Latif Koç (48) ise “Şu an çok mutluyum emekli olacağım için, yani bu bizim için çok yan gelip yatma işi değil, yine ticaretimizi mesleğimizi yapacağız. Vergimizi ödeyeceğiz, devletimize katkıda bulunacağız. Buda bize bir ek gelir olacak. Şu an primleri ödemekte zorlanıyorduk. Şu an onlardan kurtulacağımız için daha çok mutluyuz. Ama devletimize katkı vermekten kaçmıyoruz. Özellikle isteyerek severek yapıyoruz. Bakanlarımıza kurumlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

EYT’liler emeklilik hakkını kazanınca SGK’ya akın etti

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2022’de en çok okunan kitaplar belli olduÖnceki Haber

2022’de en çok okunan kitaplar belli old...

Osmaniye’de tarihi İncil ele geçirildiSonraki Haber

Osmaniye’de tarihi İncil ele geçirildi

Yorum Yazın

2 Aralık Cumartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (01 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Sakarya’dan başlayan “Filistin’e Özgürlük Yürüyüşü” Anadolu’ya yayılacak..
10 dakika teneffüs  
Memura Ocak Ayında Yeniden Değerleme Oranı Kadar; %58 Zam ve İlave %10 Refah Payı Verilmeli
4. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi Başladı
Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezileri
İki Memur Maaşı Bile Yoksulluk Sınırını Geçemiyor
İstanbul Arel Üniversitesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Lisansüstü Programlarının Başvuruları Devam Ediyor
MEB Ortaokullarda "Afet Bilinci" Dersinin Müfredatı Hazırlandı
Okul Aile Birliği Yönetmeliğinde neler değişti?
Deprem Bölgesinde Özel Okullarda Okuyan Öğrencilere Verilecek Eğitim Öğretim Desteği E-Kılavuzu Yayımlandı
Görevde yükselme yazılı sınav sonuçlarına göre yapılacak sözlü sınav takvimi belli oldu
Rektör atamaları Resmi Gazete’de
Millî Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
1 Aralık Cuma önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (30 Kasım 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Ankara Başkent Üniversitesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Lisansüstü Programlarının Başvuruları Devam Ediyor
İstanbul Gelişim Üniversitesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Lisansüstü Programlarının Başvuruları Devam Ediyor
Okul Temelli Sosyal Sorumluluk Çalışmaları Müfredatı Onaylandı