Geçici görevlendirmelerdeki merkez-taşra ek ders ödemesi adaletsizliğine dava açıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Geçici görevlendirmelerdeki merkez-taşra ek ders ödemesi adaletsizliğine dava açıldı
Abone ol
MEB Merkez ve Taşra Teşkilatlarında Yapılan Uzun Süreli Görevlendirmelerde Ödenen Ek Ders Ücretlerindeki Adaletsizliği Yargıya Taşıdık

Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı 11 Kasım 2023 tarihli ve 32366 Sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın; 11.11.2023 tarih ve 7769 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7769 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının  2. Maddesi ile değiştirilen; “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 16. Maddesinin 3. fıkrasında; (a)Bilişim Teknolojileri ve Elektrik-Elektronik Teknolojisi (Elektrik/Elektronik) alan öğretmenleri arasından Bakanlık Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünde geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile alanlarına bakılmaksızın aynı Genel Müdürlükte soru hazırlamak ve/veya değerlendirme yapmak üzere geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler haftada 27 saat, (b) Alanlarına bakılmaksızın Fatih Projesinin tüm bileşenlerinin geliştirilmesi ve yürütülmesi, teknoloji odaklı öğrenme senaryolarının geliştirilmesi, elektronik içeriklerin üretilmesi ve denetlenmesi çalışmalarını yürütmek üzere Bakanlık Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünde geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler haftada 27 saat, (c) Bilişim Teknolojileri ve Elektrik-Elektronik Teknolojisi (Elektrik/Elektronik) alan öğretmenleri arasından Bakanlık Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünde geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler haftada 36 saat ek ders ücreti ödenmesine ilişkin düzenlemeye yer verilmiş olup, bu düzenleme ile yapılan iyileştirme olumlu karşılanmakla birlikte, eşitsizliklere sebebiyet verdiği için yeterli değildir. Bu düzenleme ile öğretmenlerimizin ek ders ücretlerinin artırılması noktasında yapılan iyileştirmelerin, Bakanlık merkez-taşra ayrımı, alan ayrımı ve merkez teşkilat içinde birim ayrımı yapılmaksızın aynı görevi yerine getiren tüm öğretmenleri kapsayacak şekilde eşit olarak ödenmesi eşitlik ve eşit işe eşit ücret ilkelerinin gereğidir.

Türk Eğitim sen olarak Danıştay 12. Daire Başkanlığının 2023/6100 E. Sayılı dosyası ile açtığımız davada, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın; 11.11.2023 tarih ve 7769 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7769 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının  2. Maddesi ile değiştirilen; “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 16. maddesi 3. Fıkrasının (a) bendinde; “Bakanlık Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünde” ibaresinden önce gelmek üzere “alanlarına bakılmaksızın” ibaresine yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin; (c) bendinde “alanlarına bakılmaksızın” ibaresine yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin;  “İşyeri Sağlık Ve Güvenlik Birimi (İSGB) Koordinatör İş Güvenliği Uzmanı, İlçe İSG Büro Yöneticisi, İSG Bürosu İş Güvenliği Uzmanı, İş Güvenliği Uzmanı (İGU), Periyodik Kontrol Uzmanı (PKU), İlk Yardım Eğitim Merkezi (İYEM) Mesul Müdürü Ve İlk Yardım Eğitmeni, Milli Eğitim Bakanlığı Arama Kurtarma Birimi (MEB AKUB) Ekip Lideri, Okul Sağlığı Hizmetleri Sorumlusu, Bina Enerji Yöneticisi olarak ilgili mevzuatı uyarınca İl ve İlçe İSG Birimlerinde tam zamanlı olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere alanlarına bakılmaksızın madde hükmünde belirtilen miktarda ek ders ücreti ödenmesine ilişkin düzenlemeye yer verilmemesine dair eksik düzenlemenin”;  “Millî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilata bağlı tüm genel müdürlükler bünyesinde geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere alanlarına bakılmaksızın madde hükmünde belirtilen miktarda ek ders ücreti ödenmesine ilişkin düzenlemeye yer verilmemesine dair eksik düzenlemenin” iptalini talep ettik.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İsrail nükleer silaha sahip olduğunu açıkça ikrar ve itiraf ediyor.Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İsrail nükleer s...

Süt dişleri çabuk çürüyorsa daimi dişler de çürüyebiliyorSonraki Haber

Süt dişleri çabuk çürüyorsa daimi dişler...

Yorum Yazın

Bütün Kamu Çalışanlarına BDDK’da Olduğu Gibi Ek Ödeme Verilmelidir
Bakan Tekin, Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi'nin Tanıtım Programına Katıldı
MEB Ortaokul Ve Liselerde "Türk Sosyal Hayatında Aile" Dersinin Müfredatı Hazırlandı
Ocak Ayında Yapılacak Düzenleme Kamu Görevlisi Ve Emeklilerini Memnun Etmelidir
İşte Sendikanın Tespiti Memur Maaşlarındaki Erime Aylık 7 Bin 50 TL Oldu
Eğitim Sendikasından Formasyon Tepkisi
Kasım Ayı Enflasyon Oranı Açıklandı
Yurt Yedek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
4 Aralık Pazartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (03 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Take Off İstanbul İçin Geri Sayım Başladı
Engel Tanımayan Öğretmenlerimiz, Engeller Aşan Çocuklar Yetiştiriyor
Engelleri Kaldıralım! Engelli Kamu Çalışanlarının Kullandığı Tüm Protez Ve Cihazlardaki SGK Payı Artırılsın!
Özel eğitim çocuk dergisi, Cumhuriyetin 100. Yılında özel sayısıyla yayında
"Buğday Tanesi" Filmi; Öğrenci, Öğretmen Ve Velilerle EBA'da Buluşuyor
60 saniyede bugün (02 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti.
3 Aralık Pazar önemli gündem başlıkları
Memur Sendikacılığında Sosyal Medyanın Kullanımı Ve Önemi Çalıştayımızı Tamamladık
Hükümetimizden; Memurlarımızın Sorunlarını İçeren Bir Torba Yasa (Memur Paketi) Bekliyoruz
İlkesel olarak alan değişikliğini doğru bulmuyorum!