Gediz Gölcük Ortaokulunda ’Harezmi Eğitim Modeli’ uygulaması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gediz Gölcük Ortaokulunda ’Harezmi Eğitim Modeli’ uygulaması
Abone ol
Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Yenikent beldesindeki Gölcük Ortaokulunda ’Harezmi Eğitim Modeli’ uygulamasında öğrenciler; velilerin kendileriyle, dersleriyle ve dertleriyle daha çok ilgilenmeleri için ellerinde dövizlerle sloganlar atıp yürüyüş yaptılar.

 

 

Akademik başarılarının ailelerinin daha fazla ilgisine bağlı olduğunu vurgulayan öğrenciler, velilerin dikkatlerini çekmeyi başardı. Konuyla ilgili açıklama yapan Gölcük Ortaokulu Müdürü Gökhan Said Mamak, "İstanbul Üniversitesi tarafından başlatılan, daha sonra İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünce uygulanıp ülke çapında uygulaması tavsiye edilen Harezmi Eğitim Modeli uygulaması bu yıl ikinci başvurularını aldı. Proje çerçevesinde, Bilişim Öğretmeni olarak ben, İngilizce öğretmeni Gülçin Yılmaz, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Saide Cantürk, Türkçe Öğretmeni Mehmet Ali Keleş, Matematik Öğretmeni Gülçin Tarcan ve Fen Bilimleri Öğretmeni Ebru Ulutürk dahil oldular. Daha sonra İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünce verilen seminerde eğitime katılarak her hafta öğrencilerimizle çeşitli faaliyette bulunduk" diye konuştu.

 

 

 

Düşünme yeteneğinin daha da artırılması hedefleniyor

 

 

 

Kütahya genelinde Harezmi Eğitim Modeli uygulamasına dahil olan 4 okuldan birinin de Gölcük Ortaokulu olduğunu söyleyen Müdür Mamak, "Bu projede farklı disiplin ve branşların birlikte hareket ederek bir konuyu birçok öğretmenin kendi branşı cihetiyle ele alması ve çeşitli yönlerden değerlendirmesi, aynı derse birden fazla öğretmenin aynı anda girmesiyle öğrencilere bir konuyu anlatırken birçok boyuttan düşünme yeteneğini kazandırmaları, karar verilen bir hedef ya da konu üzerinde öğrencileri ve hatta ailelerini sene boyunca projeler yaptırarak beraber çalışmalarının sağlanması hedefleniyor" ifadelerini kullandı.

 

 

Proje tüm öğrenci ve velilerini içine almakta olup proje yürütücüsü olarak 6-A sınıfı seçildi. Öğrenciler sene boyunca yapacakları faaliyetlerin ana konusunu belirlemek için Google Form’da oluşturdukları anketi tüm Gölcük Mahallesi halkına uyguladı ve "Akademik başarıyı artırmada velilerin ilgisini artırmak adına yapılacak çalışmalar" proje konusu olarak belirlendi.

 

 

Haftada bir gün bir ders saatinin ’Harezmi Uygulaması’na ayrıldığı okulda son 1 ay boyunca Bilişim, İngilizce, Türkçe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (anne-babanın çocuğu üzerinde olduğu gibi, çocuğun da anne ve babası üzerindeki hakları) konuları üzerine çalışmalar yapıldı. Kimi zaman sınıflarda sloganlar oluşturuldu, öğrenciler okula getirdikleri telefonlarda tasarımlar yaptılar; kimi zaman da kapı kapı dolaşıp anketlerini uygulattılar.

 

 

 

Harezmi Eğitim Modeli nedir

 

 

 

"Harezmi Eğitim Modeli, çocukların teknolojiyi kullanarak nasıl üretebileceklerini keşfetmelerinin yanında; güvenli, etik ve ahlaki değerleri özümseyerek, bilimsel araştırma yöntemleri ile belirlediği süreci, öğretmenleri ile değerlendirip güncelleyen yapıda İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geliştirilmiş bir eğitim modeldir. Eğitimin diğer süreçlerini doğrudan ve nitelikli etkide bulunduğu için genel bir eğitim modeli olarak da ele alınabilir. Öğrencilerin günlük, gerçek yaşam problemlerini tanımlayıp, çözmek üzere algoritma tasarlayan, adım adım bu sorunun nasıl çözüleceğini belirleyip programlamanın gücünden faydalanarak yenilikçi fikirler üretme sürecidir. Modelin zemininde beş ana başlık mevcuttur. Bilgisayar bilimi öğretiminin sosyal bilim dalı ile bütünleştirilen, bilgi işlemsel düşünme becerisinin hayata adapte edildiği, programlama ve öğretim araçlarının etkin kullanıldığı, disiplinlerarası yaklaşımı yeniden yorumlayarak farklı disiplinlerin eş değerde yer aldığı işbirliğini benimseyen, robotik ve oyun tasarımı ile eğlenerek üreten, kendini sürekli güncelleyen bir eğitim modelidir."

 

Gediz Gölcük Ortaokulunda ’Harezmi Eğitim Modeli’ uygulaması

Gediz Gölcük Ortaokulunda ’Harezmi Eğitim Modeli’ uygulaması

Gediz Gölcük Ortaokulunda ’Harezmi Eğitim Modeli’ uygulaması

Gediz Gölcük Ortaokulunda ’Harezmi Eğitim Modeli’ uygulaması

Kaynak:İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mardin’de depreme ait yeni görüntüler ortaya çıktıÖnceki Haber

Mardin’de depreme ait yeni görüntüler or...

Polis deprem fırsatçılarına karşı vatandaşları uyardıSonraki Haber

Polis deprem fırsatçılarına karşı vatand...

Yorum Yazın

TEKNOFEST 2023 Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması Çevrimiçi Yarışma Simülasyonu Sonuçları Açıklanmıştır!
TEKNOFEST 2023 Tarım Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Torba Kanunda SGK Çalışanları Unutulmasın!
Sadâ Kültür Sanat Ve Edebiyat Programı Proje Başvuruları Başlıyor
Memura Bayram İkramiyesi Torbaya Girsin
MEB, Özellikle Lgs Ve Yks'ye Hazırlanan Öğrenciler İçin Sınıf Rehberlik Programlarını Destekleyici Ve Kariyer Danışmanlığı El Kitapları Hazırladı
KPSS-2023/4 Tercih Kılavuzu yayımlandı
45 Bin Öğretmen Alımına İlişkin Atama Takvimi Ve Branş Bazında Kontenjan Dağılımı Açıklandı
Yurtiçi geçici görev yolluğu taleplerinde dikkat edilecek hususlar
Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı
1. Dereceye gelen kamu görevlilerinin tamamının ek göstergeleri 3600 olarak belirlenmelidir
Kamu mühendislerinin, görevlerinin getirdiği risk, yetki ve sorumluluklarına mütenasip şekilde özlük, ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi kaçınılmazdır
Okul idarecilerimizin muhakkiklik görevi angarya olmaktan çıkarılmalıdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan depremin 45. gününde kaydedilen gelişmeler!
Kamu Çalışanlarına Seyyanen Artış İstiyoruz
45 Bin Atama Yetmez!
TEKNOFEST 2023 Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!