Geleceği tasarlamayı başarmanın en iyi yolu bilim ve teknoloji

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Geleceği tasarlamayı başarmanın en iyi yolu bilim ve teknoloji
Abone ol
Geleceği tasarlamayı başarmanın en iyi yolu bilim ve teknoloji

Gençlik Haftası dolayısıyla, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal moderatörlüğünde "Geleceği Tasarlayacak Gençlerimizle Bilim, Teknoloji ve Başarı Üzerine" konulu çevrim içi söyleşi düzenlendi. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye yüzyılını gençlerin inşa edeceğini söyledi. Türkiye nüfusunun ortalama yaşının 33 olduğu bilgisini veren Kacır, "Küresel mücadelenin bilim ve teknoloji düzleminde gerçekleştiği günümüz dünyasında Cumhuriyet'imizin varlığının en büyük teminatı araştıran, düşünen, sorgulayan, üreten gençlerimiz." diye konuştu. Gençlere doğru imkanlar sunulduğunda, önlerindeki engeller kaldırıldığında, onların tam bağımsız ve müreffeh Türkiye'nin mimarları olmaya hazır olduklarını vurgulayan Kacır, Türkiye'nin gurur tablosu olan "Milli Teknoloji Hamlesi" eserlerinde gençlerin alın ve akıl teriyle imzalarının olduğunu dile getirdi. Kacır, şunları kaydetti: "İşte bu anlayışla teknolojiyi tüketen değil, üreten ve rekabetçi şekilde dünyaya ihraç eden bir ülke olabilmek için Bakanlık olarak hayata geçirdiğimiz projelerde, uyguladığımız stratejilerde odağımıza her zaman insan kıymetimizi koyduk. İnsan kaynağımızı geliştirmeyi, gençlerimizi desteklemeyi, genç ve yetkili insan kaynağımızı güçlendirmeyi, bu topraklarda hür, bağımsız yaşamımızın anahtarı olarak görüyoruz. Bu hususta en güçlü şekilde uyguladığınız mekanizma TÜBİTAK burs ve desteklerimiz." Kacır, TÜBİTAK eliyle 2002'den bu yana bilim insanı ve gençlere yönelik destek programlarından 230 binden fazla vatandaşın yararlandığını bildirdi. Son 5 yıl içinde lisans ve lisans üstü öğrencilerine yönelik TÜBİTAK burs ve destek programı kapsamında 64 binden fazla öğrenciye yaklaşık 3 milyar lira destek sağladıklarına dikkati çeken Kacır, araştırma projelerinin olgunlaşmasını beklediklerini vurguladı. Kacır, Türkiye'nin büyük teknoloji ve girişimcilik ekosistemine sahip olduğuna işaret ederek, bu ekosistemden her geçen gün yeni başarı hikayeleri doğduğunu sözlerine ekledi.

“Geleceği tasarlamayı başarmanın en iyi yolu bilim ve teknoloji “

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da açılışta yaptığı konuşmada, geleceği tasarlamayı başarabilmenin en iyi yolunun bilimle, teknolojiyle olacağını belirtti. Mandal, etkinlikte kurumun desteklerinden faydalanan araştırmacı ve girişimcilerin tümünün ortak paydasının TÜBİTAK’la yollarının kesişmiş olmaları ve başarılı olmaları olduğunu ifade etti. Deneyimlerini paylaşacak olan katılımcıların her birinin içimizden biri olduğuna işaret eden Mandal, “Bugün burada deneyimlerini paylaşacak olan katılımcılarımızın ortak noktaları; TÜBİTAK’la bilim ve teknoloji temelinde lise düzeyinde, üniversite düzeyinde, araştırmacı olarak, girişimci olarak kariyer yolculuklarında hepsinin başarılı birer hikayeleri var. Ben kendim de geçmişte bir TÜBİTAK bursiyeriyim. Benim de kendi hikayemde bir TÜBİTAK var.” diye konuştu. Mandal, kendi kariyer yolculuğunu da anlattı.

TÜBİTAK’ın, kuruluşundan bu yana birçok araştırmacı ve girişimciye dokunduğunu belirten Mandal, sözlerine şöyle devam etti: “Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü kutladığımız 2023 yılında aynı zamanda TÜBİTAK’ın da 60. yılını kutluyoruz. TÜBİTAK, bu 60 yıl içerisinde birçok araştırmacımıza, girişimcimize, öğrencimize, gencimize dokundu. Daha çok kişiye dokunabilmek için, bu paylaşımları katılımcı arkadaşlarımız vasıtasıyla arttırabilmek için bu etkinliği düzenledik ve ülkemize, insanlığa değer üretmek noktasında yapacakları katkıları didaktik yaklaşımdan daha çok deneyim paylaşımı yoluyla anlatmalarını istedik.”

TÜBİTAK Başkanı Mandal, etkinliği talep edenlere de seslenerek “Projenizin kabul edilmemesi, istediğiniz şeylerin olmaması başarısızlık değildir. Hepsinden çıkaracağınız dersler vardır. Bunu doğru kullanabilirseniz sonunda size mutlaka başarı olarak döner. Ben eminim sizlerin arasından da TÜBİTAK Başkanları çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte, TÜBİTAK BİGG desteğiyle kurulan Teleporter şirketinin kurucusu Dilara Keçeci de firmanın kuruluş hikayesini anlattı. TÜBİTAK BİGG desteğiyle kurulan Hercules şirketinin kurucusu Erhan Ertan, giyilebilir teknolojiler alanında çalışmalar yaptıklarını ifade etti. TÜBİTAK'ın Star Programı bursiyerlerinden Nice Erkan ve Çağatay Umut Öğdü de yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Kutup Araştırma Projeleri Yarışması birincileri ve Antarktika yolcuları Zeynep Naz Terzi, Ela Karabekiroğlu, Deniz Özçiçekçi de kutup araştırmaları alanında geliştirdikleri projeler hakkında sunum yaptı. İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması birincisi, Arktik yolcusu Hulusi Diler, iklim değişikliği konusunda çözümler ürettiği projesini katılımcılarla paylaştı. 2021 ISEF dünya dördüncüsü/2021 Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması ikincisi/Araştırma Projesi Yarışması birincisi Mehmet Sertaç Çeküç, TÜBİTAK destekleriyle geliştirdiği projeyle Avrupa ve ABD'de Türkiye'yi temsil ettiğini bildirdi. ISEF dünya birincileri Sude Naz Gülşen ve Ekin Asyalı da bir üründe uyuşturucunun olup olmadığını tespit etmek amacıyla geliştirdikleri projelerini anlattı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, katılımcıların başarı hikayelerinin ardından BiGG 1512 Girişimcilik Destek Programı, 2247-C Stajyer Araştırmacı Burs Programı (STAR), 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması, 2204-D Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması, 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ve Uluslararası ve Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları hakkında detaylı bilgiler de paylaştı.

Söyleşi sırasında yöneltilen sorular hem Prof. Dr. Mandal, hem konuşmacılar hem de birimler tarafından yanıtlandı.

“Geleceği Tasarlayacak Gençlerimizle Bilim, Teknoloji ve Başarı Üzerine” konulu çevrim içi söyleşiyi izlemek için lütfen tıklayınız.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2559 TÜBİTAK – NITRA (Sırbistan) İkili İş Birliği Çağrısı AçıldıÖnceki Haber

2559 TÜBİTAK – NITRA (Sırbistan) İkili İ...

Tübitak SAGE Müdürümüz Sayın Gürcan OKUMUŞ ile bir araya geldikSonraki Haber

Tübitak SAGE Müdürümüz Sayın Gürcan OKUM...

Yorum Yazın

Deneyap Kart Akademi Eğitimleri - 3 Başlıyor!
Bu okullarımıza artık köy yaşam merkezi diyoruz
Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Kapsamında Sıkça Sorulan Soruların Cevapları Yayımlandı
Uzman Öğretmenlik Ve Başöğretmenlik Eğitim Programı İçin Başvurular Başladı
İşte haftanın yalan haberleri
2023 İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Başvuruları Alınmaya Başlandı
MEB’de Görevde Yükselme Sınavı İçin Yazılı Sınav İnternet Başvuru Ve Onay Süreci Başladı
2023 DGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı
Bilim ve sanat merkezlerimiz, TÜBİTAK'a damgasını vurmaya devam ediyor
Mesleki Ve Teknik Eğitimde Fikri Ve Sınai Mülkiyet Atılımı
Bakan Özer'den Müjde: Her Okula Rehber Öğretmen Atanacak
Depremde annesi veya babası ya da vasisi vefat eden öğrencilere yardım yapılacak
2023-2024 Eğitim öğretim yılı rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri programı
İşte eğitim alanında yapılanlar
2023 Yılı Bilsem Öğretmen Alımı Kapsamında Bölge Sözlü Sınav Randevuları Yayınlandı
MEB, YSK’ye hazırlanacak meslek liselilere "akademik destek" programını başlatıyor
29 Mayıs pazartesi günü okullar tatil edildi
Millî Eğitim Bakanlığı Personeline Başarı, Üstün Başarı Belgesi ve Ödül Verilmesine Dair Yönergede Değişiklik Yapıldı
MEB Eğitim Platformları
TEÇ-SEN'den MEB 2023 GYS Sınavları Hazırlık İçin Dev 5 adım