Geri dönüşüm malzemelerinden uçak tasarladılar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Geri dönüşüm malzemelerinden uçak tasarladılar
Abone ol
Doğaya karşı insanların farkındalığını arttırmak adına havacılıkta sıfır atık hedefiyle proje geliştiren Sivil Havacılık Bölümü öğrencileri cam plastik, kağıt ve metallerden oluşan geri dönüşüm malzemeleriyle havalimanı ve uçak tasarımı yaptı.

 

 

Üniversite öğrencileri “kaynak tasarrufu ve atık yönetimi” çerçevesinde iki yıllık bir çalışma ile sürdürülebilirliğe dikkat çeken önemli bir projeye imza attı. İstanbul Topkapı Üniversitesi Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Uçak Teknolojisi programlarının hazırlamış olduğu havacılıkta sıfır atığın hedeflendiği projede gündelik hayatta kullanılan ve atık hale gelen cam, plastik, kağıt ve metallerden oluşan malzemeler havacılık çatısı altında birleştirtilirdi. Gençler, fön makinesi kullanarak uçak motoru, plastik borulardan gövde, pet şişelerden uçak burnu ve kuyruğu tasarladı.

 

Geri dönüşüm malzemelerinden uçak tasarladılar

 

 

Projeye öğrencilerden yoğun ilgi olduğunu kaydeden proje danışmanı, Uçak Teknolojisi Öğr. Üyesi Ali Tolga Türkoğlu, “Atık Yönetimi için bir farkındalık oluşturmak istedik. Projelerin hepsini günlük hayatımızda kullanılmayan ya da gülük hayatımızda bir şeklide çöpe atılacak olan atık durumundaki malzemelerden tasarladık. Kaynak tasarrufunu önemsedik. Proje ile atık malzemelerin kullanımını arttırmak ve aynı zamanda kaynak tasarrufu sağlamayı hedefledik” dedi.

 

 

Fön makinesi uçak motoruna dönüştü

 

 

Atık yönetimi ile tamamen gündelik hayatta kullanılan malzemelerin kullanıldığını belirten Türkoğlu, “Öğrencilerimiz inşaatlarda kullanılan ve çatlayan pimaş boruları uçak gövdesinde kullandı. Pet şişeler ile uçağın burnunu ve kuyruğunu, korniş ile de uçak kanadı yaptılar. Motor olarak ise dört farklı güç ayarında çalışan fön makinesi pervaneleri kullanıldı. Bu tasarlanan maket uçak ile öğrencilerimize hem uygulamada uçuş safhalarını anlatıyoruz hem de havalimanını anlatıyoruz” diye konuştu.

 

“Öğrenciler sektörde fark oluşturacak”

 

 

Havacılık alanında kaynakların doğru kullanılması ve sıfır atık hedefinin desteklenmesi gerektiğini ifade eden Türkoğlu, “Havacılıkta sürdürülebilirlik noktasında karbon emisyonunun giderek düşürülmesi hedeflenmekte ve bu hedef projelerle desteklenmektedir. Öğrencilerimiz projeleri kendi oluşturdukları ekiplerle gerekli tüm adımları izleyerek gerçekleştirmiştir. Öğrencilerimiz üretkenliklerini, hayal güçlerini, ekip çalışmasında ne kadar başarılı olduklarını ortaya çıkardığı ürünlerle göstermişlerdir. Ortaya çıkan ürünler öğrencilerimizin başarısının ve sektörde üretken kişilikleriyle ön plana çıkacak iyi birer ekip oyuncusu olabileceklerinin ispatı niteliğindedir” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

 

Çöpe gidecek malzemelerle uçak tasarladılar

Çöpe gidecek malzemelerle uçak tasarladılar

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
”Moleküler testler kanser tedavisinde mutlak yer almalı”Önceki Haber

”Moleküler testler kanser tedavisinde mu...

Şube Müdürlerinden Türk Eğitim Sene ZiyaretSonraki Haber

Şube Müdürlerinden Türk Eğitim Sene Ziya...

Yorum Yazın

Gençleri hataları sebebiyle yok etmeyelim.
Yetkili Sendika Neden Sessiz Kaldı?
22 Eylül Cuma önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
2. Yedek Yurt Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mülakat açıklaması
Öğretmenlik yetiştirmeden kariyer geliştirme süreçlerine kadar bir bütün olarak ele alınmalı
AES Eğitim Gündemi Anket Sonuçları Açıklandı
Geçen Yıl Alınmayan Kariyer Sınavı Ücreti Bu Sene Hangi Gerekçeyle Alınacak?
"Cumhuriyet Ve Türkçemiz" Konulu Lise Öğrencileri Arası Deneme Yarışması
Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Başvuruları Başlıyor
21 Eylül Perşembe önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
Türk Eğitim-Sen'den mülakata sert tepki... 'Mülakat adaletin katilidir'
2022-2023 Bilsem Öğrenci Tanılama Ve Yerleştirme Süreci Depremden Etkilenen On İl Ve Bu İllerden Nakil Giden Öğrencilerin Sonuçları Açıklan
Danıştay, üniversiteler arası geçici görevlendirmeyi engelleyen yönetmelik hükmünü iptal etti
Türk Eğitim Sen'den İsa Barış'a tam destek
Depremzede öğretmenden Bakana teşekkür tweti
Ülke Genelinde Yapılacak Ortak Sınavların Tarihleri Belli Oldu
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: ”Nitelik ve yeterlilik sorgulaması yapılacaksa objektiflikten uzak 45 dakikalık mülakatla bu mümkün değil”