Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları yapılmalıdır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları yapılmalıdır
Abone ol
Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları için takvimin açıklanması çağrısında bulunarak, “Bütün kamu kurumlarında görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları sürekli ve düzenli bir şekilde yapılmalı, beklenti karşılanmalıdır” dedi.

Ankara 6 No’lu Şube İşyeri Temsilcileri Toplantısı’nda konuşan Ali Yalçın, eğitim çalışanlarının çözüm bekleyen sorunlarına dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Yıllardır dile getirdiğimiz, çözüm yolu bulunması için uğraş verdiğimiz birçok sorun bulunmaktadır. Bir kısmı, mücadelemiz ve girişimlerimiz sonucu çözüme kavuştu, ancak hâlâ çözüm konusunda adım atılmayı bekleyen sorunlar var ve bunlara artık hal çaresi bulunması gerekiyor. Sendika olarak, hak, emek ve özgürlükler için, eğitim çalışanlarının beklentilerinin karşılanması için, işinin başına sorunlarından arınmış bir şekilde gidebilmeleri için emek harcamaya, çaba göstermeye, ter akıtmaya devam edeceğiz.”

Alan değişikliği kalıcı bir usul ve esasa bağlanmalıdır

Alan değişikliği konusunda öğretmenlerin taleplerinin karşılandığı bir sürecin bir an evvel işletilmesi gerektiğini kaydeden Yalçın, alan değişikliğinin kalıcı bir usul ve esasa bağlanarak belirsizliğin giderilmesi gerektiğini söyledi.

 

Kamu personelinin mesleki ve kurumsal yükselme yolu açılmalıdır

“Kariyer ve liyakat ilkesinin zorunlu bir gereği olan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları, kurumların takdirine ve yöneticilerin keyfî kararlarına bırakılmamalıdır” diyen Yalçın, “Kariyer ve liyakat ilkeleri bağlamında kamu görevlilerinin memuriyetlerinde, görevlerinde, mesleklerinde veya bireysel kariyer tercihlerinde ilerlemeleri görevde yükselme ve unvan değişikliği süreciyle mümkündür. Ancak kurum uygulamaları arasında farklılık olmakla birlikte, düzenli ve sürekli bir şekilde yapılmayan sınavlar ve sınav sonuçlarını dikkate almayan keyfî atamalar nedeniyle görevde yükselme ve unvan değişikliği, etkin işleyen bir sistem değildir. Daha da vahimi, düzenli sınav yapan kurumlar dâhil hiçbir kamu kurumu, görevde yükselme ve unvan değişikliği sürecini, kurum içi personel politikasının bir unsuru olarak görmemekte, kurumsal personel politikalarında görevde yükselme ve unvan değişikliği sürecine, bu yolla personel istihdamına bir politika aracı veya planlama unsuru olarak yer vermemektedir. Kariyer ve liyakat ilkelerinin görevde yükselme ve unvan değişikliği işlemlerine yeterince yansıdığı söylenemez. Kapsamlı bir kariyer politikasına zemin hazırlamak üzere görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları tüm kamu kurumlarında periyodik bir şekilde yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kamu personelinin mesleki ve kurumsal yükselme yollarının açılmasının zamanının geldiğini hatta geçtiğini belirten Yalçın, “Üniversiteler başta olmak üzere bütün kamu kurumlarında ‘görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları’ geçmişte Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda uzlaşıldığı üzere üç yılı aşmamak üzere zorunlu olmalıdır” şeklinde konuştu.

Yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları, mali hakları iyileştirilerek genel idare hizmetleri sınıfına alınmalıdır

Yardımcı hizmetler sınıfının genel idare hizmetleri sınıfına alınması suretiyle kaldırılması gerektiğini ifade eden Yalçın, “Bu sınıfta yer alan kadrolar, mali hakları iyileştirilerek, genel idare hizmetleri sınıfına alınmalıdır” diye konuştu.

Ali Yalçın, hak, emek ve özgürlük mücadelelerini yeni zeminlere taşıyarak, eğitim çalışanlarının haklarının korunup geliştirilmesi ve emeğin saygınlığının artırılması için yerelden evrensele sendikal yürüyüşlerini kararlılıkla sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Prof. Dr. Selin Aradağ Çelebioğlu, Amerika’da ‘Associate Fellow’ seçildiÖnceki Haber

Prof. Dr. Selin Aradağ Çelebioğlu, Ameri...

Öğretici: Öğretmenlerin Ücretleri Yoksulluk Sınırının Üzerine ÇıkarılmalıdırSonraki Haber

Öğretici: Öğretmenlerin Ücretleri Yoksul...

Yorum Yazın

Bu Yarıyıl Tatilinde İlk Kez Açılan Kış Okullarından 250 Bin Öğrenci Yararlandı
6 Şubat Pazartesi kar tatili verilen iller
Öğretmenlik, adanmışlıktır. Bu fotoğrafı başka yerde göremezsiniz
Hava koşulları nedeniyle görev yerlerine gidemeyecek öğretmenlerimizi idari izinli saymalıdır
Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler ne zaman özür durumu, il içi ve il dışı yer değiştirmelerine başvurabilecek?
Milli Eğitim Bakanlığı Yemek/Beslenme Hazırlama Ve Dağıtımı Kılavuzu Yayınladı
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş işlemleri nasıl yapılacak?
DEVLETİN MÜLKÜ olan makamları, DEVRE MÜLK gibi görenler
Sendikal Hukuk Mücadelemiz kitabının dördüncüsü yayımlandı
Şeflerimizin sorunlarını biliyor ve çözümü noktasında her düzeyde kesintisiz gayretimizi sürdürüyoruz
"Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı gerçekleştirildi
İçişleri Bakanlığından eğitim öğretimin ikinci yarıyılı için genelge
TEKNOFEST İzmir Spotter Kule Başvuruları Başladı!
Liseler Arası İnsansız Hava Aracı Yarışması ve Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması başvuruları başladı
Rehber Kitap ve Öğrenme Senaryoları Hazırlandı
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması
Cumhuriyetimizin 100. Yılında TEKNOFEST Coşkusu 3’e Katlanıyor!
Engelli Kamu Görevlilerinin Talepleri Bakan Yanık’a İletildi
Düşen Enflasyon Değil, Alım Gücümüzdür!
Mücadelemiz sonucu 50/d sorunu çözüldü