Görme engelli piyanist sahnede

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Görme engelli piyanist sahnede
Abone ol
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO) Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nda, görme engelli Ekrem Özcan Yılmaz’ı piyanist olarak sahneye çıkardı.

Engellilik alanında toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla 7-14 Ocak tarihleri arası “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” olarak anılan hafta nedeniyle görme engelli genç piyanist Ekrem Özcan Yılmaz, kendi bestesi “Yaşam”ı yorumladı.

 

Konser öncesi annesi Günay Erdem ile birlikte açıklamalarda bulunan doğuştan görme engelli Ekrem Özcan Yılmaz (17), 17 Ocak’ta 18 yaşına gireceğini belirterek, sanat yaşamı hakkında şunları söyledi:

 

“Müziğe ilkokulda ilgi duymaya başladım, flütle başladım. Flütten sonrasında küçük bir org çalmaya başladım. Evde kendi kendime çalışıyordum, dinlediğim videolardan çalmaya başladım. Piyasa müzikleri çıkartarak çalıyordum, en sonunda iki elle çalmaya başladığımda org yeterli gelmemeye başladı. En sonunda annemden piyano istedim. Annemin o zamandan bu yana destekleri gerçekten büyük oldu. Bana yokluğunu hiç hissettirmedi. Anneme çok teşekkür ediyorum”.

 

Ortaokulda okurken annesinin sayesinde piyanoya kavuştuğunu ve iki eğitimi bir arada aldığını ifade eden Yılmaz, “7-8 senedir piyana çalıyorum. Şuan Güzel Sanatlar Lisesi’nde son sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda kendi bestelerim de var. En büyük hayalim, sahnelerde icracı olmak, Devlet Konservatuarında okuyup, doktora yapmak, yüksek lisans yapmaktır” dedi.

 

Kendisi gibi görme engellilerde mesaj veren Yılmaz, “Benim gibi olan arkadaşlara, yaptıkları işi kesinlikle severek yapmaları gerekiyor. İnsanın içinde hevesi olursa her şeyi yapar. Ben mesela çalamadığım zamanlarda oldukça sinirleniyordum. Artı üzerine daha çok gidiyorum, üzerine bir şeyler katmaya çalışıyorum. Kendi bestelerimi de yapmaya başladım. Kesinlikle tavsiyem içinizden gelerek yapın, hele ki bir enstrüman çalıyorsanız, müzik nankör bir sanattır. Yapmazsanız o da sizin yüzünüze bakmaz, çalmazsanız o da size bakmaz, siz onu unutursanız o da sizi unutur. Çalışın, çalışın, çalışın” dedi.

 

 

Annesi Günay Erdem ise, oğlunun göz tansiyon olduğunu ve bir çok ameliyat geçirdiğini söyledi. Ekrem’in kendinden piyano istediğini, ancak maddi durumdan dolayı onu biraz oyaladığını belirten Erdem, “Dedim bekle, sana iyi bir piyano alacağım. Ben bu kadar olacağını tahmin etmiyordum açıkçası. Ekrem’in içindeki yetenek benim imkanlarımdan dolayı geç çıktı açıkçası. Normal bir eğitim almadan kendi kendine çaldı, ben çok şaşırdım. Altyapıda eğitim yok, ama kulak çok hassas olduğu için hemen kapıyordu. Sonra güzel sanatlara başladı. Ekrem son bir yılda bestede yapmaya başladı. Şuan 3 bestesi var, dördüncüsü yolda. Ekrem benim cennetimdir. Yani Allah’ın bana bir hediyesidir. Sonuna kadar hep yanında olacağım” şeklinde konuştu.

 

 

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Şefi Orhan Şallıel ile birlikte sahneye çıkan Ekrem Özcan Yılmaz, kendi bestesi olan “Yaşam”ı çaldı. Kendisine ÇDSO eşlik etti.

 

 

Daha sonra Şallıel’in yönettiği konserde dünyanın birçok ülkesinde konserler veren ve uluslararası yapılan yarışmalarda birçok ödüle sahip genç, İtalyan piyanist Luigi Borzillo bu haftanın solisti olarak yer aldı.

 

Görme engelli piyanist sahnede

Görme engelli piyanist sahnede

Görme engelli piyanist sahnede

Görme engelli piyanist sahnede

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Karşılarına çıkan ejderhayı görenler cep telefonlarına sarıldıÖnceki Haber

Karşılarına çıkan ejderhayı görenler cep...

Öğretmenler İlköğretimde normunuzu etkileyecek öğrencilerin ders seçimi başladıSonraki Haber

Öğretmenler İlköğretimde normunuzu etkil...

Yorum Yazın

Bu Yarıyıl Tatilinde İlk Kez Açılan Kış Okullarından 250 Bin Öğrenci Yararlandı
6 Şubat Pazartesi kar tatili verilen iller
Öğretmenlik, adanmışlıktır. Bu fotoğrafı başka yerde göremezsiniz
Hava koşulları nedeniyle görev yerlerine gidemeyecek öğretmenlerimizi idari izinli saymalıdır
Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler ne zaman özür durumu, il içi ve il dışı yer değiştirmelerine başvurabilecek?
Milli Eğitim Bakanlığı Yemek/Beslenme Hazırlama Ve Dağıtımı Kılavuzu Yayınladı
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş işlemleri nasıl yapılacak?
DEVLETİN MÜLKÜ olan makamları, DEVRE MÜLK gibi görenler
Sendikal Hukuk Mücadelemiz kitabının dördüncüsü yayımlandı
Şeflerimizin sorunlarını biliyor ve çözümü noktasında her düzeyde kesintisiz gayretimizi sürdürüyoruz
"Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı gerçekleştirildi
İçişleri Bakanlığından eğitim öğretimin ikinci yarıyılı için genelge
TEKNOFEST İzmir Spotter Kule Başvuruları Başladı!
Liseler Arası İnsansız Hava Aracı Yarışması ve Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması başvuruları başladı
Rehber Kitap ve Öğrenme Senaryoları Hazırlandı
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması
Cumhuriyetimizin 100. Yılında TEKNOFEST Coşkusu 3’e Katlanıyor!
Engelli Kamu Görevlilerinin Talepleri Bakan Yanık’a İletildi
Düşen Enflasyon Değil, Alım Gücümüzdür!
Mücadelemiz sonucu 50/d sorunu çözüldü