Gözü yaşlı baba 2 çocuğunu kaybetti, geriye enkazdan çıkarılan eşyalardaki kokusu kaldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gözü yaşlı baba 2 çocuğunu kaybetti, geriye enkazdan çıkarılan eşyalardaki kokusu kaldı
Abone ol
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde yıkılan apartmanda oğlu, kızı ve kız kardeşini kaybeden gözü yaşlı baba İrfan Bayancuk, "Çocuklarımın ve kız kardeşimin hatırasını toplamaya geldim. Çocuklarımın hatıralarından elbise üzerindeki kokusunu buldum” dedi.

 

 

 

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından Diyarbakır’da enkaz kaldırma işlemleri tamamlanırken, enkaz altında kalan eşyalar Bağlar Belediyesi tarafından toplanıp atık geliştirme merkezinde bir araya getirildi. Eşyaları almaya gelen vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı. Depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlar, geriye kalan hatıraları ve eşyalarıyla teselli buluyor. Günlerce devam eden eşya toplama işlemlerinde ilk önce molozlar kaldırılarak eşyalara ulaşıldı, ardından belediyeye ait araçlara yüklenen eşyalar Bağcılar Mahallesi’nde bulunan atık geliştirme ve toplama merkezine getirildi. Burada belediye personelince sınıflandırılan eşyalar, depremde yıkılan Dündar, Serin 2, Yoldaş ve Hisami Apartmanları için ayrılan departmanlara yerleştirildi.

 

 

 

 

Enkazdan çıkarılan eşyalar arasında sporcu madalyaları, Kur’an’ı Kerimler, ders ve okuma kitapları, bisikletler, çocuk oyuncakları, yatak ürünleri, mutfak eşyaları, giysi çeşitleri, gebelik sonuçları, evlilik fotoğrafları gibi eşyalar yer alıyor. Tek tek temizlenen ve sınıflandırılarak hazır hale getirilen eşyalar, hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına teslim ediliyor. Duygu dolu anlar yaşayan vatandaşlar, gözyaşları içerisinde eşyalarını teslim alıyor.

 

 

 

 

Eşyaların toplanmasını 10 gün içerisinde tamamlandığını belirten Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Ferit Tutşi, eşyaları özelliğine göre ayrı bölmelere koyduklarını söyledi. Tutşi, “6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde ilk dakikalardan itibaren Bağlar ilçemizdeki enkazlara ulaştık. Bağlar ilçemiz sınırları içerisinde 4 bölgede enkaz bulunmaktaydı. Başkanımız Hüseyin Beyoğlu’nun talimatıyla enkaz altındaki eşyaların muhafaza edilmesi istendi. Hayatını yitiren vatandaşlarımızın anısını barındıran eşyaları, aile veya yakınlarına teslim edelim diye böyle bir şey yaptık. Depremin olduğu ilk günden bu yana eşyaları topladık. Burada enkaz içerisinde çıkarılan eşyaların temizleme ve hangi binadan çıktığına dair bölümlere ayırdık. Eşyaları toplamamız 10 günü geçti. Burada ders kitabından yorganına, saklama kaplarından, bilgisayarına, elbiseden fotoğrafına kadar bayağı eşya çıkardık. Bunları hepsini temizleyip ayrı bölmelere koyduk” dedi.

 

 

 

 

Hayatını kaybeden vatandaşlardan hatıra kalması için toplama alanına gelen yakınlarının duygu dolu anlar yaşadığını ifade eden Tutşi, “Bu esnada hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınları gözyaşları içerisinde giysilerini buluyor. Göz gezdirdiğimizde hayatını kaybeden çiftlerin evlilik fotoğrafları, ya da hayatını kaybeden çocukların oyuncakları bulunmaktadır. Bunlar duygu yüklü anlar yaşatıyor bize. Burada vatandaşlarımız da çok duygulanıyor. Bizim için çok zor oluyor. Ama en azından geride kalanlar için bir hatıra eşyalarını iade etmiş oluyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 

6 Şubat gecesi 81 kişinin hayatını kaybettiği Serin-2 Apartmanı’nda 2 çocuğunu kaybeden acılı baba İrfan Bayancuk, çocuklarının hatırasını almak için geldiğini belirtti. Bayancuk, “Serin-2 Apartmanı’nda oğlumu kızımı ve kız kardeşimi kaybettim, erkek kardeşim ve yeğenim ise yaralı bir şekilde kurtuldu. Ben o gece orada değildim. Çocuklarım halasında kalıyordu. Maalesef çocuklarım da orada hayatını kaybetti” dedi.

 

 

 

 

“Çocuklarımın hatıralarından elbise üzerindeki kokusunu buldum”

 

 

 

Çocuklarının hatıralarını buldukça gözyaşını tutamayan Bayancuk, “Çocuklarımın ve kız kardeşimin hatırasını toplamaya geldim. Ben bu eşyalara maddi anlamda bakmıyorum. Hepsinin ayrı bir hatırası var. Çocuklarımın ve kız kardeşimin eşyalarını bulmayı tahmin edemiyordum. Sağ olsunlar belediye bu konuda büyük yardımda bulundu. Çocuklarımın hatıralarından elbise üzerindeki kokusunu buldum” ifadelerine yer verdi.

 

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sirkeci’de tramvay raydan çıktı, yolcular büyük panik yaşadıÖnceki Haber

Sirkeci’de tramvay raydan çıktı, yolcula...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Brunei Darüsselam Sultanı Waddaulah’a teşekkürSonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Brunei Darüsse...

Yorum Yazın

Deprem nedeniyle eğitime ara verilen günlerde hangi ek ders ücretleri ödenir?
Memura Refah Zammı Verilmelidir
Sosyal Araştırmalar ve Yenilik Enstitüsü Protokolü YÖK’te imzalandı
AES: MEB becayiş uygulamasını hayata geçirmelidir
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na katıldık
Rehber Öğretmenlerin Normu Bulunmayan Okullara İkinci Görev Niteliğinde Görevlendirilme Uygulamasına Dava Açtık
Afet bölgesi eğitim faaliyetleri hakkında bakanlıktan açıklama
Öğretici: Torba Kanuna Çalışanların Sorunları Da Eklenmelidir
TEKNOFEST 2023 Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 2204-D Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçları Açıklandı!
Torba kanunla eksiklikler tamamlanmalıdır
Evliya Çelebi Öğrenci Değişim Programını Başvuru Sonuçları Açıklandı
Meclis Kapanmadan Kamu Çalişanlarinin Sorunlari Torba Yasaya Girmeli!
2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı 16 Haziran'da Tamamlanacak, Uzatma Yapılmayacak
Gaziantep’te deprem nedeniyle idari izinli sayılan öğretmenlere ek ders ücreti ödenir mi?
Kamu yönetiminin, liyakat ve ehliyet yerine, mensubiyetler üzerinden tanzim edilmesi, doğrudan KUL HAKKI YEMEKTİR!
Avrupa Kupası Şampiyonu: Aybüke KILINÇ!
Afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmeti eğitimleri eğitimi uzaktan eğitim kapısında paylaşıma açıldı