Gül: Ramazan İklimini Güçlendirecek Çalışmalar Hazırladık

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gül: Ramazan İklimini Güçlendirecek Çalışmalar Hazırladık
Abone ol
Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül; rahmet ve mağfiret ayı Ramazan vesilesiyle öğrenci, öğretmen, veli ve vatandaşlarımıza yönelik hazırladıkları çalışmalar hakkında konuştu.

Yapılan çalışmaları değerlendiren Gül, "Genç Hafızlarla Mukabele", "Ramazan Kitabı", "Ramazan Bereketi Kitabı", "Ramazan Günlükleri", "Bir Ayet, Bir Hadis", "Ramazan Hatıraları" adıyla hazırladıkları çalışmalar ile öğrenci, öğretmen, veli ve vatandaşlarımızın Ramazan ayını bireysel, toplumsal, dinî ve kültürel boyutu ile değerlendirmesine katkı sağlamak amacıyla imkânlar sunduklarını belirterek şöyle konuştu: "Mübarek mevsimler, bizim kendimizi formatlamamız için de bir imkân sunar ve nice güzelliklerle buluşmaya zemin hazırlar. İşte o mübarek mevsimin en gözdesi Ramazan ayı geldi. Depremle sarsılan gönüllerle bir tesanüd ayıdır Ramazan. Madden ve mânen dayanışma, dayanma, yaslanma, kaynaşma, güç ve destek sağlama mevsimi. Bunu hem fert olarak hem de toplum olarak icra etme mevsimi. Teavün ayıdır, karşılıklı dayanışma, birbirine yardım etme, tezâhür; sırt sırta verme, tenâsur; birbiriyle yardımlaşma, teâlüf; kaynaşma, teâhî; kardeşlik bağı oluşturma, tevâsül; birbiriyle ilişki kurma vaktidir."

"Genç Hafızlarla Mukabele"
Genel Müdür Gül şöyle konuştu: "İmam hatip ortaokulu ve Anadolu imam hatip lisesi hafız öğrencilerimizin tilâvetiyle "Genç Hafızlarla Mukabele" kapsamında Ramazan ayında her gün birer cüz ile mukabele okunuyor. İmam Hatip Okullarındaki Program Çeşitliliği kapsamında yürüttüğümüz Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projemiz kapsamında hem hafızlıklarını yapan hem de okuldaki eğitimlerine devam eden imam hatip ortaokulları ile hafızların eğitim gördüğü Anadolu imam hatip liselerinde öğrenim gören hafız öğrencilerimiz, Ramazan ayında her gün birer cüz ile mukabele okuyor. TRT'nin kendi stüdyolarındaki mukabele çekimleri, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu tarafından da desteklendi. Ankara, Amasya, Bursa, Düzce, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Konya, Sakarya, Samsun, Sivas, Şırnak ve Ordu illerinden çeşitli imam hatip okullarında öğrenim gören 47 seçkin hafız öğrencinin tilavetleri, her gün Genel Müdürlüğümüzün sosyal medya hesaplarında yayımlanıyor."

"Ramazan Kitabı"
Bu yıl yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle Ramazan ayının güçlendirdiği birlik, beraberlik ve dayanışma kültüründen yararlanmak ve deprem felaketinin acılarını paylaşmaya yönelik hazırlanan faaliyet ve içeriklerde Ramazan dolayısıyla gerçekleştirilecek etkinliklerin yer aldığı Ramazan Kitabı hakkında Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül şu değerlendirmelerde bulundu: "Ramazan Kitabı" seçkin yazar kadrosuyla Ramazan ayına yönelik pek çok farklı ve zengin içeriği barındıran ve Ramazan kültürünün her detayıyla ele alındığı bir çalışma olarak okuyucunun beğenisine sunuldu. Kitapta pek çok farklı alandan akademisyen ve yazarın oruç ve Ramazan konulu yazıları, Ramazan ayının ruhunu özümseten şiirleri, Ramazan ayının tarihi ve kültürel geleneğini yansıtan mûsikî, huzur dersleri, maniler ve Ramazan ayının en özel kaleme alındığı denemeler "Ramazan Kitabında"nda bir araya getirildi."

"Ramazan Bereketi"
Genel Müdürümüz Gül yardımlaşma ve dayanışmanın önemini hissettirecek, okullarımız ve öğrencilerimiz arası kardeşlik köprüsünü kuracak yeni etkinlik örnekleri ile "Ramazan Bereketi"ni bu yıl da ilgililerin hizmetine sunduklarını belirtti.

"Ramazan Günlüğü"
Gül sözlerini şöyle sürdürdü: "Ayet ve Hadisler, Sure Tanıtımları, Şehirler ve Mekânlar, Sahabilerin Hayatı, Kültürümüzde Ramazan, Ramazan Sözlüğü, Esma-i Hüsna ve Dua gibi pek çok başlığın yer aldığı "Ramazan Günlüğü" bu yıl da her gün sosyal medya hesaplarımızda yayımlanacaktır."

"Bir Ayet, Bir Hadis"
Ramazan ayı vesilesiyle her gün sosyal medya hesaplarında ayet ve hadis yayımlamaktayız. Ramazan iklimini ülkemizin her yerindeki öğrencilerimize ve ilgililere ulaştırmayı hedefliyoruz."

"Ramazan Hatıraları"
Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül sözlerini şöyle tamamladı: "Ramazan boyunca çeşitli ilim erbabı, akademisyen, tiyatro sanatçısı, oyuncu, fotoğraf sanatçısı gibi farklı meslek guruplarından isimlerle Ramazan hakkında konuştuğumuz bir program olacak. İstiyoruz ki işini hakkıyla yapan güzel insanlar, öğrenci, öğretmen, veli ve vatandaşlarımızla buluşsun, dinin insanın hayatını nasıl güzelleştirdiğine şahitlik etsinler. Eğitici öğretici içeriklerden ziyade sohbet-muhabbet havasında içerikler ile gündemlerini Ramazan'a çevirsinler..." 

Ramazan kültürünün yaşanmasına imkân ve ortam oluşturmak gayesiyle hazırlanan içeriklere http://dinogretimi.meb.gov.tr/Etkinlik_Ramazan.aspx linkinden ulaşılabilmektedir.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mehmetçik Okullarında Hem Ders Hem Spor VarÖnceki Haber

Mehmetçik Okullarında Hem Ders Hem Spor...

"Sosyolojik Yönüyle Deprem" Konulu Eğitim Semineri GerçekleştirildiSonraki Haber

"Sosyolojik Yönüyle Deprem" Konulu Eğiti...

Yorum Yazın

23 Haziran Pazar önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün 22 Haziran 2024 Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Bilim İletişimi Gönüllülük Programı Başvuruları Başladı!
İşte kendinizi geliştirmeniz için online eğitimler
Teknofest Çeşitli Kategorilerdeki Yarışma Sonuçları Açıklandı!
Mülakatlarda KPSS puanına mütenasip puanlama yapılacağını duyurun. Hem komisyon üyelerimiz hem de genç meslektaşlarımız rahatlasın.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Rehberi Yayımlandı
Gençlik Yaz Okuluna başvurular başlıyor
eTwinning Kalite Etiketi başvuruları uzatıldı
MEB, Bir Yılda Hayata Geçirilen Projeleri Bülten Olarak Yayımladı
İmam Hatip Liseleri Arasında, 11 Dilde Münazara Yarışmaları Sonuçlandı
Şimdi Teneffüs Zamanı
EBA defterini al izle
İşte MEB'in Trafik Eylem Planı
E İzleme nedir?
İşte MEB tarafından açılan tüm kurslar ve başvuruları
Eğitimde Birlikteyiz Öykü Kitapları
Eğitimde Birlikteyiz
Mülakatlar Başlamadan, Ahlaksızlıkları Başladı Bile!
İşte haftanın yalan haberleri