Her 10 kişiden 1’i kronik böbrek hastalığından muzdarip

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Her 10 kişiden 1’i kronik böbrek hastalığından muzdarip
Abone ol
Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zelal Adıbelli, dünyada her 10 kişiden birinin muzdarip olduğu kronik böbrek hastalığı hakkında merak edilenleri anlattı.

 

 

 

Kronik böbrek hastalığının (KBH) böbreklerin olması gerektiği gibi çalışmadığı, aylar ve yıllarca süren bir hastalık olduğuna işaret eden Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zelal Adıbelli, “Dünyada her 10 kişiden biri kronik böbrek hastalığından muzdariptir. Genellikle yaşlanmayla ilişkilendirilen yaygın bir durumdur. Herkesi etkileyebilir, ancak Afrika veya Güney Asya kökenli insanlarda daha yaygındır. KBH zamanla kötüleşebilir ve sonunda böbrekler tamamen çalışmayı bırakabilir ancak bu nadir görülür. KBH’li birçok insan bu durumla uzun yaşayabilir. Erken evrelerde genellikle hiçbir belirtisi yoktur. Ancak başka bir nedenle yapılan kan veya idrar testi sonuçlarının böbreklerinizle ilgili muhtemel bir sorunu göstermesi durumunda teşhis konulabilir. Daha ileri bir aşamada, yorgunluk, şişmiş ayak bilekleri, ayaklar veya eller, nefes darlığı, halsizlik, idrarda kan görülmesi gibi semptomlar görülebilir. Kronik böbrek hastalığına genellikle böbrekleri zorlayan diğer şartlar ve farklı sorunların oluşturduğu birliktelikler neden olur” dedi.

 

 

 

 

Doç. Dr. Zelal Adıbelli, KBH tanısı ve tedavi yöntemleri hakkında ise şu bilgileri verdi:

 

 

 

“KBH, kan ve idrar testleri kullanılarak teşhis edilebilir. Bu testler, kanınızda ve idrarınızda böbreklerinizin düzgün çalışmadığına dair işaretler olan belirli maddelerin yüksek seviyelerini arar. Böbrek hastalığı geliştirme riskiniz yüksekse, erken bir aşamada KBH’yi tespit ve kontrol etmek için düzenli testler yaptırmanız önerilir. Kan ve idrar testlerinizin sonuçları, böbrek hastalığınızın evresini söylemek için kullanılabilir. Böbrek hastalığı 5 evreye ayrılır. Evre arttıkça böbreklerinizdeki hasarın daha şiddetli olduğu ve daha ciddi KBH’nı gösterir. KBH’nın düzelmesini sağlayacak bir tedavi yoktur ancak tedavi semptomları hafifletmeye ve kötüleşmesini durdurmaya yardımcı olabilir. Mümkün olduğunca sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz. Diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi ilgili sorunları kontrol etmek için ilaç tedavilerinin uygulanması faydalıdır. Bu tedavilerin yetersiz olduğu ileri evre KBH hastalarında diyaliz tedavisi ve uygun hastalarda böbrek nakli uygulanmaktadır. Ayrıca, durumunuzu takip etmek için düzenli kontroller yaptırmanız gerekir. Aspirin, reçetesiz ağrı kesiciler kullanırken, paketin üzerindeki talimatları izleyin. Uzun süre çok fazla ağrı kesici almak böbrek hasarına yol açabilir. Sağlıklı kilonuzu koruyun. Sağlıklı bir kilodaysanız, haftanın 5 günü fiziksel olarak aktif olarak bunu koruyun. Kilo vermeniz gerekiyorsa, sağlıklı kilo vermek için doktorunuzla konuşun. Sigara içmeyin. Sigara içmek böbreklerinize zarar verebilir ve mevcut böbrek hasarını daha da kötüleştirebilir. Destek grupları, danışmanlık ve ilaçlar bu konuda yardımcı olabilir. Böbrek hastalığı riskinizi artıran hastalıklarınız veya durumlarınız varsa, bunları kontrol altına almak için doktorunuzun önerilerine ve uyguladığı tedaviye uymanız önemlidir”

 

Her 10 kişiden 1’i kronik böbrek hastalığından muzdarip

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Öğretmenin enkaz arasında annesinden hatıra bulma çabasıÖnceki Haber

Öğretmenin enkaz arasında annesinden hat...

Uzmanlardan check-up önerisiSonraki Haber

Uzmanlardan check-up önerisi

Yorum Yazın

Kamu yönetiminin, liyakat ve ehliyet yerine, mensubiyetler üzerinden tanzim edilmesi, doğrudan KUL HAKKI YEMEKTİR!
Avrupa Kupası Şampiyonu: Aybüke KILINÇ!
Afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmeti eğitimleri eğitimi uzaktan eğitim kapısında paylaşıma açıldı
Deneyap Kart Akademi Eğitimleri - 2 Başlıyor!
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
Deprem Bölgesinde Açılan Halk Eğitimi Kurslarından 79 Bin 162 Vatandaş Yararlandı
Meclisteki Torba Kanuna; 1. Dereceye Yükselen Tüm Kamu Görevlilerine 3600 Ek Gösterge Verilmesi Eklenmeli Ve Memura Bayram İkramiyesi Unutulmamalıdır
YKS Sınavına girecek okul birincileri sisteme işlenecek
TEKNOFEST 2023 Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması Çevrimiçi Yarışma Simülasyonu Sonuçları Açıklanmıştır!
TEKNOFEST 2023 Tarım Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Torba Kanunda SGK Çalışanları Unutulmasın!
Sadâ Kültür Sanat Ve Edebiyat Programı Proje Başvuruları Başlıyor
Memura Bayram İkramiyesi Torbaya Girsin
MEB, Özellikle Lgs Ve Yks'ye Hazırlanan Öğrenciler İçin Sınıf Rehberlik Programlarını Destekleyici Ve Kariyer Danışmanlığı El Kitapları Hazırladı
KPSS-2023/4 Tercih Kılavuzu yayımlandı
45 Bin Öğretmen Alımına İlişkin Atama Takvimi Ve Branş Bazında Kontenjan Dağılımı Açıklandı
Yurtiçi geçici görev yolluğu taleplerinde dikkat edilecek hususlar
Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı