İstanbul’da ’Whatsapp’ dolandırıcılarına operasyon: 4 gözaltı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İstanbul’da ’Whatsapp’ dolandırıcılarına operasyon: 4 gözaltı
Abone ol
İstanbul’da mesajlaşma uygulaması Whatsapp üzerinden bir kişinin hesabını ele geçiren dolandırıcılar, hesap sahibini taklit ederek iletişim kurdukları 2 kişiyi tuzağa düşürdü. Söz konusu kişilerden para isteyen dolandırıcılar, 605 bin lirayı hesaplarına geçirdi.

 

 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince, “dolandırıcılık” suçu ile ilgili yürütülen bir soruşturma çerçevesinde ilginç bir sahtekarlık gün yüzüne çıkarıldı. Yürütülen soruşturma çerçevesinde mesajlaşma uygulaması Whatsapp üzerinden V.Ö. adlı bir kişinin hesabının dolandırıcılar tarafından ele geçirildiği öğrenildi. İddiaya göre dolandırıcılar, V.Ö.’nün hizmet aldığı operatörü de yine arayarak işlem yaptırdı. İşlemi V.Ö. isimli şahıs adına arayan kişinin kendisini V.Ö. olarak tanıttığı, işlem neticesinde V.Ö.’nün telefon numarasını başka bir numaraya yönlendirdikleri, yönlendirilen numaraya gelen arama ve mesajları kendi istekleri istikametinde kullandıkları anlaşıldı.

 

 

 

Uygulama üzerinden ağına düşürdükleri iki kişiyi 605 bin lira dolandırdılar

 

 

 

Dolandırıcıların, önce yönlendirilen numaraya gelen arama ve mesajlar sayesinde V.Ö. isimli şahsın numarası üzerinden kullandığı mesajlaşma uygulamasını kendi telefonlarında aktif ettikleri, daha sonra uygulama içerisinde bulunan grup, numara ve mesajlaşmalardan V.Ö.’nün arkadaşları olan T.T. ve Y.Y.B. isimli şahıslara ulaştıkları belirlendi. Şüpheliler, aynı uygulama üzerinden T.T. ve Y.Y.B.’den borç para istedi. Her iki şahıs da ‘arkadaşları V.Ö.’ sandıkları dolandırıcılara yine uygulama üzerinden kendilerine iletilen banka hesaplarına toplam 605 bin lira parayı gönderdi. Siber Suçlarla Mücadele Polisi tarafından yapılan araştırmalarda, müşteki şahısları dolandıran kişilerin R.A., C.G., M.D. ve E.K. isimli 4 şüpheli oldukları tespit edeildi. Operasyonu derinleştiren polis, şüphelilerin dolandırıcılık paralarını banka aracılığıyla veya elden birbirlerine teslim ettiklerini, ayrıca dolandırıcılık paralarıyla altın vb. ziynet eşyaları aldıklarını belirledi. Yapılan takibin devamında 20 Şubat’ta yapılan operasyonlarla 4 şüphelinin yakalandığı bildirildi. Bu kişilerin adreslerinde yapılan aramalarda bir miktar uyuşturucu madde ile suç unsuru çok sayıda materyale el konulurken, R.A., C.G., M.D. ve E.K. isimli 4 dolandırıcı sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Zanlılar, ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından 24 şu işlemlerinin tamamlanmasının ardından 24 Şubat’ta sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öte yandan dolandırıcıların, elde ettikleri paralarla altın gibi ziynet eşyaları aldıkları anlara ilişkin güvenlik kamera görüntüleri ortaya çıktı.

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Aydın’daki kargılar Denizli’ye açıldıÖnceki Haber

Aydın’daki kargılar Denizli’ye açıldı

Minikler depremzede arkadaşlarıyla oyuncaklarını paylaştıSonraki Haber

Minikler depremzede arkadaşlarıyla oyunc...

Yorum Yazın

Erasmus + K120 Mesleki Eğitim Akreditasyonuna kabul edildik.
Memura Bayram İkramiyesi Torbaya Girsin
MEB, Özellikle Lgs Ve Yks'ye Hazırlanan Öğrenciler İçin Sınıf Rehberlik Programlarını Destekleyici Ve Kariyer Danışmanlığı El Kitapları Hazırladı
KPSS-2023/4 Tercih Kılavuzu yayımlandı
45 Bin Öğretmen Alımına İlişkin Atama Takvimi Ve Branş Bazında Kontenjan Dağılımı Açıklandı
Yurtiçi geçici görev yolluğu taleplerinde dikkat edilecek hususlar
Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı
1. Dereceye gelen kamu görevlilerinin tamamının ek göstergeleri 3600 olarak belirlenmelidir
Kamu mühendislerinin, görevlerinin getirdiği risk, yetki ve sorumluluklarına mütenasip şekilde özlük, ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi kaçınılmazdır
Okul idarecilerimizin muhakkiklik görevi angarya olmaktan çıkarılmalıdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan depremin 45. gününde kaydedilen gelişmeler!
Kamu Çalışanlarına Seyyanen Artış İstiyoruz
45 Bin Atama Yetmez!
TEKNOFEST 2023 Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Psikolojide Teknolojik Uygulamalar Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Tarımsal İKA Yarışması Kritik Tasarım Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Savaşan İHA Yarışması Kritik Tasarım Raporu Sonuçları Açıklandı!