İşte haftanın yalan haberleri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İşte haftanın yalan haberleri
Abone ol
T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Tarafından Yayımlanan Dezenformasyon Bülteninin 92. sayısı.

Dezenformasyon Bülteni (Sayı 92)

“İŞKUR, Suriyelileri İşe Almaları için Şirketlere Baskı Yapıyor” İddiası
“Öğrencilere ‘Ücretsiz Bir Öğün Yemek Vaadi’ 2026’ya Ertelendi” İddiası
“Karabağ’a Giren Azerbaycan Askerleri Yaşlı Ermeni Bir Kadınla Alay Etti” İddiası
“Ziraat Bankası KOBİ’lere Kredi Vermek için En Az Bir Suriyeli ya da Mülteci Çalıştırma Şartı Arıyor” İddiası
“Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Sosyal Medya Hesabından İstifa Ettiğini Duyurdu” İddiası
“Sağlık Bakanlığı Önce Kısmi, Sonra Genel Kapanma için Hazırlık Yapıyor” İddiası

2 Ekim 2023 tarihli Dezenformasyon Bülteni yayımlandı

Başkanlığımız, Dezenformasyonla Mücadele Merkezince hazırlanan 2 Ekim 2023 tarihli Dezenformasyon Bülteni yayımlandı.

Bültende, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, "Sağlık Bakanlığı önce kısmi, sonra genel kapanma için hazırlık yapıyor." iddiası yalanlandı.

Kovid-19'un Eris varyantı ile ilgili haberlerin ardından ortaya atılan "kapanma" iddialarının tamamen asılsız olduğu belirtilen bültende, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Eris varyantının hasta etme gücünün düşük, tıpkı Omicron'daki gibi bulaşın kolay olduğu ve sonuç olarak hafif bir gribe benzediğini açıkladığı hatırlatıldı.

Ayrıca Koca'nın, "Kısıtlama ve kapanma gibi kelimeler sözlüğümüzden çıktı. Grip vakalarına karşı kısıtlama veya kapanmayı ne kadar düşünebilirsek Eris için de o kadar düşünebiliriz." ifadelerine yer verildi.

Bültende, sosyal medyada paylaşılan ve basın yayın organlarında habere konu olan "İŞKUR, Suriyeliler’i işe almaları için şirketlere baskı yapıyor." iddiasının doğru olmadığı bildirildi.

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) en önemli hizmetleri arasında işe yerleştirmeye aracılık hizmetlerinin yer aldığı, bu kapsamda 2022 yılında 1,4 milyon vatandaşın kurum vasıtasıyla işe yerleştiği belirtilen bültende, İŞKUR tarafından herhangi bir işverene ya da iş yerine belirli bir topluluk temelli yönlendirme veya baskı yapılmasının söz konusu olmadığı vurgulandı.

Öte yandan, Resmî Gazete'de yayımlanan "Tarım ve Orman Bakanlığının Okul Gıdası Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği" ile ilgili "Öğrencilere 'ücretsiz bir öğün yemek vaadi' 2026'ya ertelendi" şeklindeki iddiaların doğru olmadığı kaydedilen bültende, şunlar kaydedildi:

"Okul Gıdası Hakkında Tebliğ’in amacı, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde doğrudan öğrenciye satışa ve tüketime sunulacak olan hazır ambalajlı gıdaların okul gıdası onay şartlarını ve bu gıdalarda kullanılacak okul gıdası logosuna ilişkin hususları belirlemektir. Yapılan değişiklik, Tebliğin 1'inci maddesinde yer alan hususlarla ilgili olup ücretsiz yemek ile bir ilgisi bulunmamaktadır."

"Karabağ'a giren Azerbaycan askerleri yaşlı Ermeni kadınla alay etti" iddiası

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan "Karabağ’a giren Azerbaycan askerleri yaşlı Ermeni bir kadınla alay etti" iddiasının doğru olmadığı belirtilen bültende, bahse konu görüntülerin kırpılarak "Ermeni kadınla alay edildiği" algısı oluşturulmaya çalışıldığının tespit edildiği, görüntülerin tamamı incelendiğinde, Azerbaycan polisinin yaşlı kadına bir bardakta su uzattığı, asker üniformalı kişinin ise yaşlı kadının suyu daha kolay içebilmesi için bardaktaki suyun az bir miktarını yere döktüğü görüldü, görüntülerin devamında Azerbaycan polisinin bardakta suyu elleriyle yaşlı kadına içirdiği anlatıldı.

"Ziraat Bankası KOBİ’lere kredi vermek için en az bir Suriyeli ya da mülteci çalıştırma şartı arıyor."iddiası

Bazı basın yayın organlarında yer alan, "Ziraat Bankası KOBİ’lere kredi vermek için en az bir Suriyeli ya da mülteci çalıştırma şartı arıyor." başlıklı haberlerin dezenformasyon içerdiği vurgulanan bültende, iddiaya ilişkin şunlar kaydedildi:

"Türkiye Kayıtlı İstihdam Projesi, Almanya Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından sığınmacıların özellikle ekonomik, eğitim ve sosyal alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik oluşturulan fon ile finanse edilmektedir. Uluslararası fondan yararlanmak isteyen Türk iş yerlerinin, mevcutta Geçici Koruma Statüsü’nde bulunan çalışanlara ilave Türk vatandaşı istihdam etmesi gerekmektedir. Söz konusu destekler için Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’nden herhangi bir harcama yapılmadığı gibi bu uluslararası fon Türk vatandaşlarının istihdamını artıracak şekilde kullanılmaktadır. Anılan fonların kullandırımı, KOSGEB ile protokol yapan kamu ve özel bankaların aracılığı ile yapılmaktadır."

"Millî Eğitim Bakanı Tekin sosyal medya hesabından istifa ettiğini duyurdu." iddiası

Bültende, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan "Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin sosyal medya hesabından istifa ettiğini duyurdu." iddiasının doğru olmadığı kaydedilerek Tekin'in kişisel sosyal medya hesabı veya Bakanlığın resmî sosyal medya hesaplarında herhangi bir istifa açıklamasının bulunmadığı, Tekin'in göreve geldiği günden itibaren çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü ve iddiaya konu sosyal medya paylaşımının montaj olduğu bildirildi.

Kaynak:ogretmenler.net


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TEKNOFEST İzmir Sona ErdiÖnceki Haber

TEKNOFEST İzmir Sona Erdi

2023 Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (2023-TR-YÖS/2) Başvuru Tarihlerinin GüncellenmesiSonraki Haber

2023 Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul...

Yorum Yazın

Anayasa Mahkemesi Önünde Mum Işığında Adalet Aradık! (2.Hafta)
Başvuruları Devam Eden Çeşitli Konulardaki Yarışma Ve Etkinlikler
Valilikler, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Hakkını Keyfi Engelleyemez!
PISA Sonuçları Türkiye’nin Başarısını Düzenli Olarak Artırdığını Gösteriyor
PISA 2022 Sonuçlarına Göre Türkiye Her Alanda Sıralamasını Yükseltti
Üniversitelerde ’Adalet’ ve ’Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği’ ön lisans programları kaldırıldı
2023-ALES/3 Sınav Sonuçları Açıklandı ve Aday Cevapları Erişime Açıldı
5 Aralık Salı önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (04 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
DEMİREL :"Geciken Adalet, Adalet Değil Aksine Bir Zulümdür."
Çizgi Filmler - Suat Turgut'tan İyilik Ağacı Masalları
II. Uluslararası Balkanlarda Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Sempozyumu Aralık Ayında İstanbul’da Düzenlenecek
İşte haftanın yalan haberleri Dezenformasyon Bülteni Sayı 102 - Filistin Özel
Kaşıkla Verilen Artık Kepçeyle Gitti
“Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Anısına” Düzenlediğimiz 4. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi Tamamlandı
Ülke genelinde 6 ve 9. Sınıflar için yapılacak ortak sınavlara yönelik konu soru dağılım tabloları yayımlandı
Millî Eğitim Bakanlığı Sözleşmeli Bilişim Personeli Alım İlanı
Bütün Kamu Çalışanlarına BDDK’da Olduğu Gibi Ek Ödeme Verilmelidir
Bakan Tekin, Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi'nin Tanıtım Programına Katıldı
MEB Ortaokul Ve Liselerde "Türk Sosyal Hayatında Aile" Dersinin Müfredatı Hazırlandı