Kamu dışı aile sağlığı çalışanları da kadro bekliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kamu dışı aile sağlığı çalışanları da kadro bekliyor
Abone ol
Memur Sen Bursa İl Temsilcisi Gökhan Yünkül, kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda ek ders karşılığı çalışan personelin de kadroya geçirilmesine yönelik açıklama beklediklerini söyledi.

 

Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine yönelik yapılan tüm görüşmelere olumlu yaklaşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin’e teşekkür eden Memur Sen ve Sağlık Sen Bursa İl Temsilcisi Gökhan Yünkül, "Türkiye yüzyılına yakışır bir kararlılıkla 424 bini aşan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a üyelerimiz ve tüm kamu görevlileri adına teşekkür ediyorum. Bu tarihi adımla birlikte, yüzbinlerce sözleşmeli kamu personeli kadrolarına kavuşacak, çalışma barışı sağlanacak, hem çalışanlar mutlu olacak, hem iş verimliliği artacak hem de iş güvencesi sağlanmış olacaktır. Birçok iyileştirme ve düzenleme konusunda, çalışanlarımızın büyük teveccühünü arkasına alan sendikamızın verdiği mücadele neticesinde 2011 ve 2013 ten sonra üçüncü kez “sözleşmelilere kadro” konusunda önemli kazanç elde edilmiştir" dedi.

 

Kamu dışı aile sağlığı çalışanları ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda ek ders karşılığı çalışan personelin kadroya geçirilmesine yönelik şuana kadar bir açıklama yapılmadığını belirten Yünkül, "Çalışanlarımızda ciddi bir endişe oluşmuştur. Özellikle birinci basamak sağlık hizmetlerinin yürütülmesi noktasında çok önemli bir görevi bulunan, pandemi boyunca vatandaşlarımıza koruyucu sağlık hizmeti sunan, gebe, bebek, yaşlı tüm halkımıza hizmet eden aile hekimliğinde çalışan personelimiz ’kamu personeli’ ve ’kamu dışı personel’ olarak ikiye bölünmüş durumdadır. Bursa’da 75, ülke genelinde 3 bin 600 kamu dışı aile sağlığı çalışanımız bulunmaktadır. Her biri KPSS sınavına girerek yüksek puanlar almıştır. Ancak işe başlarken KPSS şartı aranmamıştır. Oysa ki hemen hepsi zaten kadrolu personel olarak atanabilecek şartları taşımaktadır. Aynı aile sağlığı merkezinde aynı işi yapan, aynı sorumluluğu taşıyan, aynı hizmeti gören, ancak adına kamu dışı aile ağlığı çalışanı dendiği için eş durumu tayin hakkı bulunmayan, yer değiştirme hakkı bulunmayan, doğum sonrası ücretsiz izin hakkı olmayan, kıdem, ihbar ve tazminat hakkı bulunmayan her şeyden önemlisi iş güvencesi olmayan bu çalışanlarımızın kadro düzenlemesi dışında bırakılması kabul edilemez. Kamu Personeli ile aynı sorumluluğu taşıyan ancak kadrolu personel haklarından mahrum bırakılan ve bu sebeple yıllardır aile bütünlüğünü sağlayamayan, eşinden çocuğundan ayrı yaşayan, ücretsiz izin hakkı olmadığı için 3 aylık bebeğini bakıcıya bırakmak zorunda kalan kamu dışı aile sağlığı çalışanlarımız mutlaka kadroya geçirilmedir" diye konuştu.

 

Kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının iş hayatında yaşadığı zorluklar tüm kamuoyunun gözü önünde olduğunu belirten Yünkül, "Bu arkadaşlarımız kadroya geçirilene kadar hem Sağlık Sen olarak hem de Memur-Sen olarak her türlü mecrada gerekli görüşmeler yapılacak, gerekli girişimlerde bulunulacaktır. Bugüne kadar sendikal çalışmalarımız ile kamu çalışanlarımız için kazanımlarımız ortadadır ve bu kazanımlar sendikal mücadelemizle elde edilmiştir" dedi.

 

Kamu dışı aile sağlığı çalışanları da kadro bekliyor

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Özer anaokulu yöneticileri ile buluştuÖnceki Haber

Bakan Özer anaokulu yöneticileri ile bul...

Engellilerin araç bakım ve tamiri artık ücretsizSonraki Haber

Engellilerin araç bakım ve tamiri artık...

Yorum Yazın

Ocak Ayı Enflasyon Oranı Açıklandı
Muğla İdare Mahkemesi ihraç edilen öğretmenin göreve iade edildiğinde eski görev yerine verilmemesine dair işlemi iptal etti
AİHM, Sendika üyelerinin basın açıklamasının engellenmesinde hak ihlaline karar verdi
Bolu İdare Mahkemesi de rehber öğretmenlere artırımlı ek ders ödenmesine karar verdi
MEB'e iki genel müdür atandı
EYT teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi
Ankara İdare Mahkemesi vali yardımcısı tarafından onaylanan öğretmenin iliçi yer değiştirme işlemini iptal etti
50/D'li Araştırma Görevlilerinin Kadroya Alınmasını da İçeren Teklif, TBMM Genel Kurulunda Kabul Edildi
Uluslararası ve Karşılaştırmalı Eğitim Yüksek Lisansı Kısmi Bursluluk ve Araştırma Destek Programı
Eğitim çalışanlarının sorunları bir an evvel çözüme kavuşturulmalıdır
Cumhuriyet tarihinde ilk kez okullaşma oranları yüzde 99 oluyor
MEB, Erken Çocukluk Eğitimini Uluslararası Arenada Ele Alacak
Sosyal medya hesabından paylaşım yapan öğretmene disiplin cezası verilmesi, ifade özgürlüğünün ihlali sayıldı.
MEB, özel okullarda ücretsiz okutulacak öğrencilerin nasıl belirleneceğini açıkladı
Anayasa Mahkemesi üniversitelerde yapılan disiplin soruşturmalarını düzenleyen 2547 sayılı kanunun bazı kısımlarını iptal etti
Okul müdürüne yönetici görevlendirmede başvuru hakkı verilmemesini mahkeme iptal etti
İstinaf mahkemesi toplantı ve gösteri yürüyüşüne katıldığı gerekçesiyle öğretmene verilen cezayı iptal etti
Türk Eğitim Sen Akademiden açıklama
Özel Okul Öğretmenlerinin Özlük ve Mali Hakları İyileştirilmelidir
2022 YLSY - Kurum Kontenjanlarına Yerleşmeye Hak Kazanan Adayların Belge Teslimi Hakkında Duyuru