“Kamu Görevlilerini Sevindirecek, Kayıplarını Giderecek Ek Zam Bekliyoruz”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Kamu Görevlilerini Sevindirecek, Kayıplarını Giderecek Ek Zam Bekliyoruz”
Abone ol
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve sendika genel başkanlarından oluşan heyet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüştü. Görüşmede kamu görevlilerinin çalışma hayatına ilişkin çözüm bekleyen konuları ile ilave iyileştirme yapılması talebi aktarıldı.

 

zamtalep1

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen görüşmede yaşanan ekonomik dalgalanmaların kamu görevlilerinin alım gücünü düşürdüğüne vurgu yapılarak kamu görevlilerinin ücretlerine iyileştirme talebinde bulunuldu.

Memur-Sen heyeti ek zammın yanı sıra yakın zamanda Meclise gelecek olan 550 binden fazla sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik revize edilmesi gereken konuları da Bakan Bilgin’e aktardı. Bu kapsamda heyet yerel yönetimlerde işten atılan sözleşmeliler, 4/C’den 4/B’ye geçen personelin hizmet süreleri ve eğitimi ile tamamı sözleşmeli olan kurumlardaki personeller, İdari hizmet sözleşmeli ve diğer sözleşmeli personelin durumu, kadroya geçen personelin emekli aylığı noktasında mağduriyet üretilmemesine yönelik beklentileri aktardı. 

Görüşmede ayrıca ek gösterge düzenlemesinde hiyerarşik düzende hak ettiği konuma yükselmesi ve ilave düzenleme yapılması konuları ve 1. dereceye gelen tüm personele 3600 ek gösterge verilmesi, emekli aylığı boyutuyla tazminat yansıtma oranlarında düzenleme yapılarak artış sağlanması da masada olan konular arasında yer aldı. 

Görüşmenin bir diğer önemli maddesi ise vergi matrahları oldu. Vergi matrahlarının düzenlenmesinde yeniden değerleme oranının üzerinde belirlenmesi, kamu görevlilerinin vergi yükünün %15’de sabitlenmesi gerektiği ifade edilen görüşmede ara dönemde düzenleme yapılmaması durumunun dikkate alınarak matrahların gelir kaybı oluşturmayacak şekilde düzenlenmesi talep edildi.

zamtalep2

Yalçın: Alım Gücünün Yükselmesi İçin İlave İyileştirme Bekliyoruz

Görüşmenin ardından kameralar karşısına geçen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Aralık ayı enflasyon oranı ile birlikte gerçekleşecek zam oranına ilave bir artış yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Artan enflasyondan en çok etkilenen kesimin sabit gelirliler olduğuna dikkat çeken Yalçın, “Toplantıda yaşanan ekonomik sıkıntının memurun alım gücünü düşürdüğüne vurgu yaptık. Asgari ücret artışı sonrası oluşan memnuniyetin kamu görevlileri adına da gerçekleşmesi gerektiğini her fırsatta vurguluyoruz. 3 Ocak 2023 tarihinde açıklanacak olan Aralık ayı enflasyon oranı ile birlikte ek zam talebimizi bakanlığa ilettik. Bundan sonraki süreç Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında işleyecek. Asgari ücrete yapılan artış kamuoyunun taleplerinin karşılık bulduğunu gösteriyor. Bizler de kamu görevlileri adına beklentileri ifade ettik. Asgari ücreti artırmaya neden olan sebepler memurlar için de geçerli” diye konuştu.

zamtalep3

“Vergi dilimi konusunda beklentimiz var”

Yalçın, ilave zam isteklerinin yanı sıra vergi dilimi konusunda da beklentilerinin olduğunu ifade ederek, “Vergi matrahı konusunda devam eden bir huzursuzluğumuz var. Son bir kaç ay kamu görevlileri matrahlarından dolayı aldığı ücreti kaybediyor. Verginin yüzde 15' e sabitlenmesi konusunu da gerçekleştirdiğimiz toplantı vesilesiyle aktarmış olduk. Vergi matrahlarının yükseltilmesini talep ettik. Ya matrahları yükselterek ya da verginin sabitlenmesi gibi yöntemle gelir kaybı önlenebilir” dedi.

6. Dönem Toplu Sözleşme ile karar altına alınan 3600 ek gösterge ve sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunda belirli noktaları da Bakan Bilgin ile istişare ettiklerini söyleyen Yalçın, ayrıca yerel seçimlerden sonra özellikle CHP’li belediyeler tarafından görevine son verilen sözleşmeli memurlar hakkında da “Yerel yönetimlerde işten atılan 5393’e tabi sözleşmeli memurların yeniden işe kavuşturulması talebinde bulunduk. Kadroya geçecek kardeşlerimizin konumuna uygun işe alınmasını talep ettik” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
3 terörist etkisiz hale getirildiÖnceki Haber

3 terörist etkisiz hale getirildi

MEB Günlük ProgramSonraki Haber

MEB Günlük Program

Yorum Yazın

AİHM, Sendika üyelerinin basın açıklamasının engellenmesinde hak ihlaline karar verdi
Bolu İdare Mahkemesi de rehber öğretmenlere artırımlı ek ders ödenmesine karar verdi
MEB'e iki genel müdür atandı
EYT teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi
Ankara İdare Mahkemesi vali yardımcısı tarafından onaylanan öğretmenin iliçi yer değiştirme işlemini iptal etti
50/D'li Araştırma Görevlilerinin Kadroya Alınmasını da İçeren Teklif, TBMM Genel Kurulunda Kabul Edildi
Uluslararası ve Karşılaştırmalı Eğitim Yüksek Lisansı Kısmi Bursluluk ve Araştırma Destek Programı
Eğitim çalışanlarının sorunları bir an evvel çözüme kavuşturulmalıdır
Cumhuriyet tarihinde ilk kez okullaşma oranları yüzde 99 oluyor
MEB, Erken Çocukluk Eğitimini Uluslararası Arenada Ele Alacak
Sosyal medya hesabından paylaşım yapan öğretmene disiplin cezası verilmesi, ifade özgürlüğünün ihlali sayıldı.
MEB, özel okullarda ücretsiz okutulacak öğrencilerin nasıl belirleneceğini açıkladı
Anayasa Mahkemesi üniversitelerde yapılan disiplin soruşturmalarını düzenleyen 2547 sayılı kanunun bazı kısımlarını iptal etti
Okul müdürüne yönetici görevlendirmede başvuru hakkı verilmemesini mahkeme iptal etti
İstinaf mahkemesi toplantı ve gösteri yürüyüşüne katıldığı gerekçesiyle öğretmene verilen cezayı iptal etti
Türk Eğitim Sen Akademiden açıklama
Özel Okul Öğretmenlerinin Özlük ve Mali Hakları İyileştirilmelidir
2022 YLSY - Kurum Kontenjanlarına Yerleşmeye Hak Kazanan Adayların Belge Teslimi Hakkında Duyuru
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Tarım Teknolojileri Yarışması
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması