Kamu görevlilerinin kayıplarını giderecek ek zam bekliyoruz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kamu görevlilerinin kayıplarını giderecek ek zam bekliyoruz
Abone ol
Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, beraberindeki heyetle birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüştü. Ekonomik dalgalanmaların kamu görevlilerinin alım gücünü düşürdüğüne dikkat çeken Yalçın, kamu görevlilerinin kayıplarını giderecek ek zam talebini Bakan Bilgin’e iletti.

Yakın zamanda Meclis’e gönderilecek olan ve 550 binden fazla sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik düzenlemede revize edilmesi gereken konuları da Bakan Bilgin’e aktaran Yalçın, ayrıca, ek gösterge düzenlemesinde hiyerarşik düzende hak ettiği konuma yükselmesi ve ilave düzenleme yapılması, 1. dereceye gelen tüm personele 3600 ek gösterge verilmesi, emekli aylığı boyutuyla tazminat yansıtma oranlarında düzenleme yapılarak artış sağlanması gerektiğini söyledi.

Vergi matrahlarının düzenlenmesinde yeniden değerleme oranının üzerinde belirlenmesi, kamu görevlilerinin vergi yükünün yüzde 15’e sabitlenmesi gerektiği ifade eden Yalçın, ara dönemde düzenleme yapılmaması durumunun dikkate alınarak matrahların gelir kaybı oluşturmayacak şekilde düzenlenmesini talep etti.

Asgari ücreti artırmaya neden olan sebepler memurlar için de geçerlidir

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Ali Yalçın, Aralık ayı enflasyon oranı ile birlikte gerçekleşecek zam oranına ilave bir artış yapılması gerektiğinin altını çizdi. Artan enflasyondan en çok etkilenen kesimin sabit gelirliler olduğunu dile getiren Yalçın, “Toplantıda, yaşanan ekonomik sıkıntının memurun alım gücünü düşürdüğüne vurgu yaptık. Asgari ücret artışı sonrası oluşan memnuniyetin kamu görevlileri adına da gerçekleşmesi gerektiğini her fırsatta vurguluyoruz. 3 Ocak 2023 tarihinde açıklanacak olan Aralık ayı enflasyon oranı ile birlikte ek zam talebimizi bakanlığa ilettik. Bundan sonraki süreç Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında işleyecek. Asgari ücrete yapılan artış kamuoyunun taleplerinin karşılık bulduğunu gösteriyor. Bizler de kamu görevlileri adına beklentileri ifade ettik. Asgari ücreti artırmaya neden olan sebepler memurlar için de geçerlidir” dedi.

Vergi dilimi konusunda beklentimiz var

Yalçın, ilave zam isteklerinin yanı sıra vergi dilimi konusunda da beklentilerinin olduğunu belirterek, “Vergi matrahı konusunda devam eden bir huzursuzluğumuz var. Son bir kaç ay kamu görevlileri matrahlarından dolayı aldığı ücreti kaybediyor. Verginin yüzde 15’e sabitlenmesi konusunu da gerçekleştirdiğimiz toplantı vesilesiyle aktarmış olduk. Vergi matrahlarının yükseltilmesini talep ettik. Ya matrahları yükselterek ya da verginin sabitlenmesi gibi yöntemle gelir kaybı önlenebilir” şeklinde konuştu.

6. Dönem Toplu Sözleşme ile karar altına alınan 3600 ek gösterge ve sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunda belirli noktaları da Bakan Bilgin ile istişare ettiklerini söyleyen Yalçın, “Yerel yönetimlerde işten atılan 5393’e tabi sözleşmeli memurların yeniden işe kavuşturulması talebinde bulunduk. Kadroya geçecek kardeşlerimizin konumuna uygun işe alınmasını talep ettik” ifadelerini kullandı.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ERDEM Destek Programı Proje Kitabı YayımlandıÖnceki Haber

ERDEM Destek Programı Proje Kitabı Yayım...

Gelir Vergisinde “Müjde” Yok! Dilim Dilim Soyguna Devam Var!Sonraki Haber

Gelir Vergisinde “Müjde” Yok! Dilim Dili...

Yorum Yazın

11 Aralık Pazartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (10 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Memur ve emeklimize, oransal artış ve enflasyon farkının yanı sıra %10 refah payı ile birlikte ücret artışı yapılmalıdır
2023-İSG/2: Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
Müfredat çalışmalarında milletimizin tarihi kimliği, beklentileri ve ihtiyaçları esas alınmalıdır
10 Aralık Pazar önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (09 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
İlave Ek Ödeme (8.077 Tl) Memur Emekli Maaşına Yansıtılmalıdır. Aksi Halde 65 Yaşından Önce Hiç Bir Memur Emekli Olamaz
Alan Değişikliği Kılavuzundaki Eksikler Giderilmeli!
9 Aralık Cumartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (08 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Köşe Yazılarındaki İfadelerle İftira Suçuna İstinaden Hapis Cezasına Hükmedilmesi İfade ve Basın Özgürlüklerinin İhlal Eder
"Nehirden Denize Özgür Filistin" geri dönüşüm tasarım yarışması
Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı sonuçları açıklandı
MEB Günlük Program
8 Aralık Cuma önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (07 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
NATO DIANA Mentor ve Uzman Havuzu Başvuruları Açıldı
DEMİREL: "Memurların 5 Aylık Enflasyon Zararı 7.212 Liradır."
Norm Fazlası Öğretmenlere “Resen Atama” Kararı Kabul Edilemez!