Korku psikolojisiyle yapılan gayrimenkul satışı hataya sebep oluyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Korku psikolojisiyle yapılan gayrimenkul satışı hataya sebep oluyor
Abone ol
Peş peşe yaşanan büyük depremlerin ardından birçok vatandaş o bölgeden uzak olsa da evine girmekte tereddüt etti. Türkiye’nin pek çok noktasında vatandaşlar yüksek katlı binalardan çıkıp müstakil ve az katlı binaları tercih etmeye başladı. Korktukları için evlerini satıp arazide yaşamak isteyen yüzbinlerce kişi olduğunu belirten Gayrimenkul Brokerı Özkan Aydemir, korku psikolojisiyle yapılan gayrimenkul satışlarının hataya yol açtığını söyledi.

 

 

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından emlak sektöründe büyük bir değişim yaşandığını ifade eden Elfi Gayrimenkul Broker’ı Özkan Aydemir, "Bulunduğumuz ilde bile çok fazla satılık ilan yoktu. Ancak şu anda bir mahallede bile 180 olan satılık ilanı, 300’ün üzerine çıkmış bulunmaktadır. Korku ve panikle birlikte birçok vatandaşımız, dairelerini satışı çıkardı. Bu da sektörde kiralık daire sıkıntısı yaşamamıza sebep oldu. Ayrıca bununla beraber geriye kalan dairelerin de kira fiyatları yükseliyor. 1999 yılında yaşanan depremde de biz bununla karşılaştık. Şu anda da bunu yaşıyoruz. Herkes korku psikolojisiyle mülkünü satmaya çalışıyor. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekiyor. Panik ile alınan satım kararı mutlaka hataya sebep olacaktır. O yüzden biraz sakin ve bu konuda deneyimli kurumsal firmalarla görüşmelerini tavsiye ediyoruz" dedi.

 

 

"Kredi oranları çok düşük"

 

 

Birçok müşterinin geçtiğimiz senelerde konut alırken kredi kullandığını belirten Aydemir, "Ama son 1 yıldır bankalar konut kredisi vermemeye başladı. Alınan krediler de çok az olduğu için kimin elinde para varsa o gayrimenkul alabiliyor. Bu da yatırımcı müşterinin gayrimenkul almasının önüne geçmiş oldu. Birçok müşterimiz zaten 6 Şubat sonrası daire almaktan vazgeçti. Yüksek kat ve deprem öncesi binalardan alım yapmak için sözleşme yapan kişiler, sözleşmelerin iptaline başvurdu" şeklinde konuştu.

 

 

"Herkes yatay mimariye yöneldi"

 

 

Herkesin yatay mimari, düşük katlı veya villa tipi mülk almak için başvurduğunu ifade eden Aydemir, "Kiralamak isteyenler bile bu kriterleri arar oldu. Tabi ki, villa veya müstakil konutların fiyatları yukarı yönde hareket etmeye başladı. Şu anda baktığımız zaman Bursa ve Balıkesir bölgesinde tarla yatırımlarına yönelen çok gördük. Bu arazileri alıp konteyner koyup yaşamak isteyenler de ortaya çıktı. Yüksek katlı evdense burada kendime farklı bir hayat kurayım diyen çok kişi oldu" diye konuştu.

 

 

"Havuz, park ve bahçe özelliği soran yok"

 

 

Daha önce müşterilerin sosyal alanları, havuz, oyun parkı veya bahçesi olan siteleri tercih ettiğini belirten Aydemir, "Ancak deprem sonrası herkes, bölgenin zemin sağlamlığı, radyan temel, fore kazık ve binanın projesinin deprem yönetmeliğine uygunluğu gibi özellikleri sorgular oldu. Artık sosyal alan veya fiyattan daha önemlisi, bütün müşteriler depremi ön planda tutar oldu. Şu anda 7 kat üzeri binalara bakıldığında sağlam olsa dahi müşterilerin korktuğunu görüyoruz" şeklinde konuştu.

 

 

Son aylarda satışa çıkan gayrimenkullerde yaşanan sıkıntıları da dile getiren Aydemir, "Deneyimi olmayan sektöre yeni girmiş meslektaşlarımızın doğru fiyat belirlememesi göze çarpıyor. Emlak sitelerindeki fiyatların yüksek oranda artmasının tek sebebi budur. Çünkü bizim 3 milyon lira olarak belirlediğimiz ve ekspertizini yaptığımız mülkün bir üst veya alt katını 5 milyona ilana koyuyor. Müşteride doğal olarak kendi dairesinin fiyatının yükseltilmesini istiyor. Bunlarda emlak sitelerine bakarak fiyatların artmasına sebep oluyor. Sektör bu şekilde bir çıkmaza sürüklenmektedir. Vatandaşlarımızın doğru firmalarla çalışmaya özen göstermesi gerekiyor" dedi.

 

Kaynak:İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Psikolog Elif Özmen: “Deprem sonrası çocukların günlük akışını bozmamak gerekiyor”Önceki Haber

Psikolog Elif Özmen: “Deprem sonrası çoc...

Kırkağaç’a gelen depremzedeler yaşadıklarını anlattıSonraki Haber

Kırkağaç’a gelen depremzedeler yaşadıkla...

Yorum Yazın

Kamu yönetiminin, liyakat ve ehliyet yerine, mensubiyetler üzerinden tanzim edilmesi, doğrudan KUL HAKKI YEMEKTİR!
Avrupa Kupası Şampiyonu: Aybüke KILINÇ!
Afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmeti eğitimleri eğitimi uzaktan eğitim kapısında paylaşıma açıldı
Deneyap Kart Akademi Eğitimleri - 2 Başlıyor!
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
Deprem Bölgesinde Açılan Halk Eğitimi Kurslarından 79 Bin 162 Vatandaş Yararlandı
Meclisteki Torba Kanuna; 1. Dereceye Yükselen Tüm Kamu Görevlilerine 3600 Ek Gösterge Verilmesi Eklenmeli Ve Memura Bayram İkramiyesi Unutulmamalıdır
YKS Sınavına girecek okul birincileri sisteme işlenecek
TEKNOFEST 2023 Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması Çevrimiçi Yarışma Simülasyonu Sonuçları Açıklanmıştır!
TEKNOFEST 2023 Tarım Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Torba Kanunda SGK Çalışanları Unutulmasın!
Sadâ Kültür Sanat Ve Edebiyat Programı Proje Başvuruları Başlıyor
Memura Bayram İkramiyesi Torbaya Girsin
MEB, Özellikle Lgs Ve Yks'ye Hazırlanan Öğrenciler İçin Sınıf Rehberlik Programlarını Destekleyici Ve Kariyer Danışmanlığı El Kitapları Hazırladı
KPSS-2023/4 Tercih Kılavuzu yayımlandı
45 Bin Öğretmen Alımına İlişkin Atama Takvimi Ve Branş Bazında Kontenjan Dağılımı Açıklandı
Yurtiçi geçici görev yolluğu taleplerinde dikkat edilecek hususlar
Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı