Koruma altındaki köpekbalığı, kıyıya yakın görüntülendi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Koruma altındaki köpekbalığı, kıyıya yakın görüntülendi
Abone ol
Muğla kıyalarında son günlerde sıkça görülen balık türleri içinde köpekbalığı türleri de vatandaşların ilgisini çekiyor. Milas Ören Mahallesinde kıyıya yakın alanda 1 metre boyundaki köpekbalığı vatandaşlar tarafından cep telefonu ile görüntülendi.

 

 

İzmir Urla’da balıkçıların ağlarına takılan 10 metre boyundaki camgöz türü ve koruma altındaki köpekbalığının ardından Milas Ören sahilinde kıyıya yakın alanda yaklaşık bir metre boyundaki yavru bir köpek balığı vatandaşlar tarafından cep telefonu ile görüntülendi.

 

 

Kıyıya yakın sularda avlanan yavru köpekbalığı türünün nesli tehlike altında olan ve koruma altında bulunan kum köpekbalığı ve mavi köpekbalığı olduğu açıklandı. Türkiye karasularında 36 tür köpekbalığı türü bulunduğu ve bunlardan 20’sinin konuma altında olduğu açıklandı.

 

 

Muğla Sıkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halit Filiz, görülen türün Muğla kıyılarında görülen bir tür olduğunu belirterek, “Köpekbalıkları aslında bizim sularımızda bilinen türler. Bugün yeni görülmüş bir balıktan bahsetmiyoruz. Uzun zamandır burada. Aslında köpekbalıkları dinozorlardan önce vardı, hala varlar ve hayatlarını devam ettirecek gibi gözüküyorlar. Denizlerimizde 36 türe yakın köpekbalığı var. Bunların yaklaşık 20’si koruma altında. Birçok köpekbalığı türü bugün insana karşı koruma altında. Çünkü soyları tükenmek üzere. Bugün niye köpekbalıklarını neden çok konuşuyoruz. Son zamanlarda olmaması gereken yerlerde görüntülenen köpek balıkları, ya da koruma altında olup da denizde yaşaması gereken balıkçının ağında son bulan bir köpekbalığı hayatı hakkında konuşuyoruz. Özellikle insanların kıyıya yakın yerlerde köpekbalıklarını görmeleri ve görüntülemeleri insanlarda büyük bir heyecan ve soru işaretini beraberinde getiriyor. Köpek balıklarının bugün bizim kıyalarımızda görülmesinin çok kesin olmamakla beraber birkaç neden bağlayabiliyoruz. Bunlardan birisi de en başta iklim değişikliği. Bunun ardından köpek balıklarının yaşadıkları ortamlar olan uyum yeteneklerini sayabiliyoruz. Bunun yanında artan insan nüfusu ile beraber aktivitelerin artması. Bir değer etken de aslında bu olumlu bir etken denizde yapılan koruma çalışmalarının iyi olması. İklim değişikliği ya da küre le ısınma etkene bu köpek balıkları türlerinin kıyıya yaklaşmasına bir etken olabilir. Bununla ilgili elimizde bilimsel bir veri yok ama birçok etmeni bir araya getirdiğimizde bunun bir etkisi olduğunu söyleyebiliyoruz. Köpekbalıklarının varlığından bu kadar korkulmaması gerekiyor. Çünkü bir alanda üst avcı dediğimiz bu köpekbalıkları, fok, yunus ve akya balığı gibi türler varsa biz şunu anlarız. Orası sağlık ve temiz bir yerdir. Çünkü köpekbalıkları hem sağlıklı bir ekosistemin göstergesidir, hem de onların teminatıdır. O alanlar onlar oluğu sürece temizdir. İnsanlar sağlıklı denizlerin tadını hem besin anlamında hem de yaz tatili anlamında çıkartabiliyorsak bu tamamen köpekbalığı gibi canlıların sayesindedir. Korkmak yerine bu canlıları biraz daha iyi anlamak ve onları gördüğümüz yerde çok onlara yaklaşmada, uzaktan izlemek ve gözlemlemek yeterli olacaktır. Elimizdeki görüntüdeki tür görüntüden tespit etmek zor ama kum köpekbalığı yavrusu veya yüzgeçlerine bakarsak mavi köpekbalığına da benziyor. Her ikisi de koruma altında olan türlerdir” dedi.

 

Koruma altındaki köpekbalığı, kıyıya yakın görüntülendi

Koruma altındaki köpekbalığı, kıyıya yakın görüntülendi

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Köylüler kar duasına çıktıÖnceki Haber

Köylüler kar duasına çıktı

Borsa ilk yarıda yükseldiSonraki Haber

Borsa ilk yarıda yükseldi

Yorum Yazın

Bu Yarıyıl Tatilinde İlk Kez Açılan Kış Okullarından 250 Bin Öğrenci Yararlandı
6 Şubat Pazartesi kar tatili verilen iller
Öğretmenlik, adanmışlıktır. Bu fotoğrafı başka yerde göremezsiniz
Hava koşulları nedeniyle görev yerlerine gidemeyecek öğretmenlerimizi idari izinli saymalıdır
Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler ne zaman özür durumu, il içi ve il dışı yer değiştirmelerine başvurabilecek?
Milli Eğitim Bakanlığı Yemek/Beslenme Hazırlama Ve Dağıtımı Kılavuzu Yayınladı
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş işlemleri nasıl yapılacak?
DEVLETİN MÜLKÜ olan makamları, DEVRE MÜLK gibi görenler
Sendikal Hukuk Mücadelemiz kitabının dördüncüsü yayımlandı
Şeflerimizin sorunlarını biliyor ve çözümü noktasında her düzeyde kesintisiz gayretimizi sürdürüyoruz
"Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı gerçekleştirildi
İçişleri Bakanlığından eğitim öğretimin ikinci yarıyılı için genelge
TEKNOFEST İzmir Spotter Kule Başvuruları Başladı!
Liseler Arası İnsansız Hava Aracı Yarışması ve Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması başvuruları başladı
Rehber Kitap ve Öğrenme Senaryoları Hazırlandı
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması
Cumhuriyetimizin 100. Yılında TEKNOFEST Coşkusu 3’e Katlanıyor!
Engelli Kamu Görevlilerinin Talepleri Bakan Yanık’a İletildi
Düşen Enflasyon Değil, Alım Gücümüzdür!
Mücadelemiz sonucu 50/d sorunu çözüldü