Kültepe’nin gizemi çözülüyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kültepe’nin gizemi çözülüyor
Abone ol
Kayseri tarihini 6 bin yıl önceye dayandıran arkeolojik bulgu ve belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe Kaniş-Karum Ören Yeri’nde kazı çalışmaları devam ederken, 2022 yılı çalışmalarını değerlendiren Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu; "Bizim için güzel bir yıl oldu. Bizim sorduğumuz sorular vardı, bu sorulara bulduğumuz cevaplar var" dedi.

 

 

Kayseri-Sivas karayolu üzerinde bulunan Kültepe-Kaniş-Karum Ören Yeri’nde Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu başkanlığındaki kazı çalışmaları devam ederken, elde edilen bulgular tarihe ışık tutuyor. 2022 yılı kazı çalışmalarını değerlendiren Kazı Başkanı Prof. Dr. Kulakoğlu; çalışmaların verimli geçtiğini ve günümüzden 5 bin yıl öncesine giden döneme ilişkin çok güzel buluntuların ortaya çıktığını söyledi. Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, "2022 yılı Kültepe kazılarının sonuna gelmek üzereyiz, kazılar hemen hemen tamamlanmış vaziyette. Çıkan buluntuların kışı atlatabilmeleri için koruma önlemlerini alıyoruz. Çıkan buluntuların da değerlendirilmesi devam edecek. Kış periyodunda da yine bu tür çalışmalar devam edecek. 2022 yılı bizim için güzel bir yıl oldu. Bizim sorduğumuz sorular vardı, bu sorulara bulduğumuz cevaplar var. Onun dışında Kültepe her zaman yeniliklere, sürprizlere açık. Bu yıl da yine aynı şekilde yaptığımız kazılarda özellikle de Asurlu tüccarlar öncesinde gelişen bir takım gelişmelere ışık tutacak ciddi buluntular var. Bunlar arasında Arkeoloji literatüründe Eski Tunç Çağı dediğimiz bir dönem vardı, yaklaşık olarak bu dönem milattan önce aşağı yukarı 3 bin yılını kapsar. Yani günümüzden 5 bin yıl öncesine giden döneme ilişkin çok güzel buluntular geldi. Özellikle de mimari anlamda gerçekten neredeyse 400 yıl boyunca kullanılmış büyük anıtsal yapıları tespit ettik. Daha önce de bunlar tespit edilmişti ama bunların birbirleriyle ilişkilerini çözememiştik. Yaklaşık günümüzden 4 bin 500 yıl önce kullanılmaya başlanan yapılar ilavelerle, eklentilerle aşağı yukarı 400 yıl daha kullanılmaya devam etmiş. Bu bizim pek sıklıkla karşılaştığımız bir olay değil. Bu nedenle büyük bir yenilik açıkçası. Bu anlamda keyifliyiz, bir yeniliği ispatlamış olduk.

 

 

 

Kültepe kazısının 75. yılı

 

 

 

Kazı çalışmalarının yanında elde edilen bulguların toplumla da paylaşıldığını aktaran Prof. Dr. Kulakoğlu ayrıca 2023 yılının Kültepe kazılarının 75. yılı olduğunu da sözlerine ekledi. Kulakoğlu; "Bu dönem kazılarıyla ilgili elde edilen veriler, bu verilerin paylaşılması anlamında da güzel şeyler oldu. Örneğin 5 bin yıl öncesi Kültepe’ye ışık tutan bir sergiyi Kayseri Müzesi’nde açtık. Bunun dışında Kültepe buluntularının toplumla paylaşılması konusunda bu yıl yaptığımız 3 tane sergiler var. Bu sergilerde sergilenen eserlerin ortak teması Kültepe. Hakikaten bunlar hoş sergiler oldu. Bu anlamda da mutluyuz. Bu işleri yaparken de sanatçı dostlarla paylaştık. Malum Kültepe kazılarının 75. yılı geliyor. Onunla ilgili birkaç etkinlik yapmayı planlıyoruz. Bu çalışmalarda bize destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Kayseri Valiliği’ne, büyükşehir belediyesine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

 

 

4 bin 500 yıllık parmak izi bulunmuştu

 

 

 

Bu yılki kazılarda, taş duvarlarda 4 bin 500 yıl önce insanların elleriyle uyguladıkları sıva izlerine rastlanmış ayrıca, çıkan tabletler incelendiğinde Kültepe tüccarlarının yolculuk sırasında yanlarında günümüz pastırması olan kurutulmuş ve dilimlenmiş et götürdükleri anlaşılmıştı.

 

Kültepe’nin gizemi çözülüyor

Kültepe’nin gizemi çözülüyor

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
6 kiloluk ahtapotu denize atlayıp eliyle yakaladıÖnceki Haber

6 kiloluk ahtapotu denize atlayıp eliyle...

OMÜ’nün nitelikli yabancı öğrenci arayışıSonraki Haber

OMÜ’nün nitelikli yabancı öğrenci arayış...

Yorum Yazın

Bu okullarımıza artık köy yaşam merkezi diyoruz
Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Kapsamında Sıkça Sorulan Soruların Cevapları Yayımlandı
Uzman Öğretmenlik Ve Başöğretmenlik Eğitim Programı İçin Başvurular Başladı
İşte haftanın yalan haberleri
2023 İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Başvuruları Alınmaya Başlandı
MEB’de Görevde Yükselme Sınavı İçin Yazılı Sınav İnternet Başvuru Ve Onay Süreci Başladı
2023 DGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı
Bilim ve sanat merkezlerimiz, TÜBİTAK'a damgasını vurmaya devam ediyor
Mesleki Ve Teknik Eğitimde Fikri Ve Sınai Mülkiyet Atılımı
Bakan Özer'den Müjde: Her Okula Rehber Öğretmen Atanacak
Depremde annesi veya babası ya da vasisi vefat eden öğrencilere yardım yapılacak
2023-2024 Eğitim öğretim yılı rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri programı
İşte eğitim alanında yapılanlar
2023 Yılı Bilsem Öğretmen Alımı Kapsamında Bölge Sözlü Sınav Randevuları Yayınlandı
MEB, YSK’ye hazırlanacak meslek liselilere "akademik destek" programını başlatıyor
29 Mayıs pazartesi günü okullar tatil edildi
Millî Eğitim Bakanlığı Personeline Başarı, Üstün Başarı Belgesi ve Ödül Verilmesine Dair Yönergede Değişiklik Yapıldı
MEB Eğitim Platformları
TEÇ-SEN'den MEB 2023 GYS Sınavları Hazırlık İçin Dev 5 adım
Dünya Geleneksel El Sanatları kitabı