Kuzuların anneleriyle buluştuğu anlar görenlere tebessüm ettirdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kuzuların anneleriyle buluştuğu anlar görenlere tebessüm ettirdi
Abone ol
Sivas’ta ilkbahar mevsiminin müjdecisi olarak görülen kuzular anneleriyle buluştu, görenlerin yüzünde tebessüm oluştuğu buluşma drone ile havadan görüntülendi.

Sivas’ın Ulaş İlçesi Kurtlukaya köyünde Kaplan ailesine ait küçükbaş hayvan çiftliğinde ilkbaharın gelmesiyle yüzlerce koyun doğum yapmaya başladı. Günü annelerinden ayrı geçiren yüzlerce kuzu, kapıların açılmasıyla anneleriyle buluştu. Kuzuların kokularından tanıdıkları anneleri ile buluşması renkli görüntüler oluşturdu. O anlar drone ile havadan görüntülenirken yetiştirici Nuray Kaplan, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin en güzel yanının, kuzuların anneleriyle buluştuğu anlar olduğunu söyledi.

 

“Her koyun kendi kuzusunu kokusundan buluyor”

 

 

 

Yetiştirici Haydar Deniz, her koyunun kendi kuzusunu kokusundan bulduğunu ifade ederek, “ Koyunlar Şubat ayında kuzulamaya başladı ve kuzulamaları devam ediyor, daha bitmedi. 70-80 tane daha kuzulayacak koyun var. Onları sabah akşam birleştiriyoruz. İçeride koyun ve kuzular sürekli kaldığında koyunun hem sütü azalıyor hem de zayıflıyor. Günde 2 kez emzirdikleri zaman daha iyi doyuyorlar. Her koyun kendi kuzusunu kokusundan buluyor. Her kuzunun kokusu farklı ve koyunlar kuzularını kokularından buluyorlar. Farklı bir hayvan yanına geldiği zaman burnuyla vurarak gönderiyor” dedi.

 

 

 

“Biz kuzuları evlat şefkatiyle büyütüyoruz”

 

 

 

Yetiştirici Nuray Kaplan, kuzuları evlat şefkatiyle büyüttüklerini söyleyerek, “Şuan kuzulama dönemi ve kuzulayacak 70’e yakın hayvanımız var. Bu dönemler çok stresli. Hem kuzu açısından hem de anneleri açısından ayırıyoruz. Çok emdiği zaman anneleri zayıflıyor. Ayırdığımız zaman kuzulara ayrı yem veriliyor ve annelerine de daha özenli bakılıyor. Bu yüzden ayrı tutmak zorundayız. Anne ve kuzuları sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez buluşturuyoruz, diğer zamanlarda ayrılar. Hayvanlarda olsa dahi anne olmanın güzel yanı bu zaten, kuzularını kokularından tanıyorlar. Hiçbir yabancı kuzuyu emmesi için altlarına koymaz onlar. Yabancı kuzu geldiği zaman burunlarıyla vururlar ve kabul etmezler. İlk defa doğum yapan koyunlar bazen kendi kuzularını bile tanıyıp almıyor. Kuzusunun kokusu farklı geldiği zaman onları bile kabullenmiyorlar. Kendi kuzularını kabullenmedikleri zamanlar oluyor ama zamanla alışıyorlar ve daha sonra da bırakmıyorlar. Bu işin en güzel zamanı da bu zaten, bunun verdiği mutluluk. Bütün kuzular evlat gibi seviliyor. Bunların hepsi birer evladımız oluyor ve biz kuzuları evlat şefkatiyle büyütüyoruz. Bu iş çok yorucu ama güzel” diye konuştu.

 

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Deprem sonrası Şanlıurfa’da eğitim öğretim yeniden başladıÖnceki Haber

Deprem sonrası Şanlıurfa’da eğitim öğret...

Balıkesir’de ağaçlar erken çiçek açtıSonraki Haber

Balıkesir’de ağaçlar erken çiçek açtı

Yorum Yazın

Bir eğitim sendikasının Atatürk'e yapılan rezil hakarete yönelik değerlendirmesi ne şiş yansın, ne kebap formatında lakırdıdır
Gençleri hataları sebebiyle yok etmeyelim.
Yetkili Sendika Neden Sessiz Kaldı?
22 Eylül Cuma önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
2. Yedek Yurt Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mülakat açıklaması
Öğretmenlik yetiştirmeden kariyer geliştirme süreçlerine kadar bir bütün olarak ele alınmalı
AES Eğitim Gündemi Anket Sonuçları Açıklandı
Geçen Yıl Alınmayan Kariyer Sınavı Ücreti Bu Sene Hangi Gerekçeyle Alınacak?
"Cumhuriyet Ve Türkçemiz" Konulu Lise Öğrencileri Arası Deneme Yarışması
Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Başvuruları Başlıyor
21 Eylül Perşembe önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
Türk Eğitim-Sen'den mülakata sert tepki... 'Mülakat adaletin katilidir'
2022-2023 Bilsem Öğrenci Tanılama Ve Yerleştirme Süreci Depremden Etkilenen On İl Ve Bu İllerden Nakil Giden Öğrencilerin Sonuçları Açıklan
Danıştay, üniversiteler arası geçici görevlendirmeyi engelleyen yönetmelik hükmünü iptal etti
Türk Eğitim Sen'den İsa Barış'a tam destek
Depremzede öğretmenden Bakana teşekkür tweti
Ülke Genelinde Yapılacak Ortak Sınavların Tarihleri Belli Oldu