Marmara Gölü kurudu göçmen kuşlar rotayı Sülüklü Göle çevirdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Marmara Gölü kurudu göçmen kuşlar rotayı Sülüklü Göle çevirdi
Abone ol
Manisa’nın en büyük sulak alanı olan Marmara Gölü’nün kurumasının ardından göçmen kuşları rotalarını Spil Dağı Milli Parkı’nın eteklerinde bulunan Sülüklü Göle çevirdi. 2020 yılında Biyolog-Ornitolog Mahsun Çağlar tarafından yapılan çalışmada ilkbaharda 72, sonbaharda ise 75 tür tespit edilen Sülüklü Göl’de 2023 yılı için çalışmalara başlanırken, Marmara Gölü’nün kuruması sonucu göçmen kuş türlerinde artış yaşanmasının beklendiği öğrenildi.

 

 

Endemik bitki örtüsü, kendine has fiziki yapısıyla eşsiz güzellikleri barındıran Spil Dağı Milli Parkı sınırlarından kuş türleriyle ilgili yeni bir çalışma başladı. Ormanlık alan, orman içi açıklık alan ve sulak alan olmak üzere 3 farklı habitatta arazi çalışmaları yapılırken bölgedeki Sülüklü Göl’ün Marmara Gölü’nün kurumasının ardından göçmen kuşlarına ev sahipliği yapmaya başladığı ve tür sayısının giderek artmasının beklendiği bildirildi.

 

 

 

"Spil’de 3 farklı habitatta çalışma yapıldı"

 

 

 

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zooloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi olan Biyolog-Ornitolog Mahsun Çağlar, “Manisa Spil Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde 2020 yılında ilkbahar ve sonbaharda 2 farklı araştırma projesi gerçekleştirdik. Bu çalışmalarda ilkbaharda 72 tür, sonbaharda ise 75 tür tespit ettik alanda. Alandaki ormanlık alan, orman içi açıklık alan ve sulak alan olmak üzere 3 farklı habitatta arazi çalışmaları yaptık. Alandaki değişimleri, kuşlar ve biyoçeşitlilik için olumsuz olan tüm etmen ve faktörleri, aynı zamanda türlerin birey sayılarını ve alandaki zenginliği, çeşitliliği ölçüyoruz. 2023 yılında da bir yıllık proje planladık ve ilk arazi çalışmalarını başlattık. Bu arazi çalışmalarında Doğa Koruma Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü, Spil Dağı Milli Park Müdürlüğü ve Manisa Şube Müdürlüğü ile birlikte işbirliği içindeyiz. Alana ulaşmada kurumların bize çok fazla desteği oluyor. Biz de bu edindiğimiz verilerin paylaşımını ve sunumunu kurumlara yapıyoruz” dedi.

 

 

 

“Sülüklü Göl önemli bir sulak alan”

 

 

 

Sülüklü Göl’de gri balıkçıl tespit ettiklerini kaydeden Çağlar, “Yaptığımız çalışmalar neticesinde Sülüklü Göl’de gri balıkçıl tespit etmiştik. Burada gri balıkçıl olmasının en büyük nedenlerinden biri Gediz Nehrinin buraya kuş uçuşu mesafesiyle çok yakın olması. Aynı zamanda yukarıda yükseklik gradenti dediğimiz bin metrenin üstü ve bin metrenin altında tespit ettiğimiz türler var. Aynı şekilde en büyük şahin türlerinden kızıl şahin bulunmakta. Bu alanda ötücü türlerin çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni de ormanlık ve çalılık alanların fazla olması. Marmara Gölü uzun yıllar boyunca oluşturduğu ekosistemi maalesef kaybetti. O alanı tekrar kazanmak durumundayız. Gerekli çalışmaların yapılacağına eminim. O alandaki türlerin habitatını kaybetmesinden dolayı kuşların en yakın sulak alanlara kayacağını düşünüyoruz. Bu alanda kuş popülasyonunun yoğunluğunun daha da artacağını düşünüyoruz. Sülüklü Göl bu anlamda iyi bir potansiyel barındırıyor. Bu alan aslında yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde kuş çeşitliliğinin zengin olduğu bir alan. Bu alan aynı zamanda kuş uçuşu mesafesinde çok yakın bir alan. Bu alanı kuşlar açısından çok iyi bir ziyaretçi konumunda olacağını düşünüyorum. Sülüklü Göl aynı zamanda Manisa ili içindeki Marmara Gölü ile birlikte doğal birkaç sulak alandan biri. Bu anlamda da çok büyük önem arz etmekte” diye konuştu.

 

 

Gerçekleştirdikleri son proje hakkında da konuşan Çağlar şunları söyledi: “Son projemizde Spil Dağının tamamında alfa, beta, gama çeşitlilik olmak üzere biyoçeşitlilik bileşenlerini ölçmüş bulunuyoruz. Korunan ve korunmayan alanların biyoçeşitlilik ölçümlerini yapacağız. Aynı şekilde tarım alanlarındaki çeşitliliği de bu anlamda ortaya koymuş olacağız.”

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Depremzede çocuklar çizgi film ile moral bulduÖnceki Haber

Depremzede çocuklar çizgi film ile moral...

Depremzede çocuklara eğlenceli trafik eğitimiSonraki Haber

Depremzede çocuklara eğlenceli trafik eğ...

Yorum Yazın

2023 Yılı Bilsem Öğretmen Seçme Ve Atama Kılavuzu Güncellendi
Kaynaştırma/Bütünleştirme Kapsamında Sunulan Destek Eğitim Odası Hizmetinde Eğitim Uygulamaları Semineri Öba'da Yayımlandı
Meclis Tatile Girmeden Şube Müdürleri ve Müfettişlerin Ücretlerinde Bir Düzenleme Yapılmalıdır
Okulların Başarılı Çalışmaları "Eğitimde İyi Örnekler" Web Sitesinde Paylaşılıyor
Ramazan-ı Şerif 2023
"Eğitimde Tek Yürek" Programı Hız Kesmeden Devam Ediyor
40 Naat Kitaplarıyla İmam Hatip Okullarımızda Kadim Bir Geleneği Yeniden Canlandırıyoruz
TEKNOFEST 2023 için Geri Sayım Başladı
TEKNOFEST 2023 İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması Kritik Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
Çeyrek Asırdır Bekleyen Sorunlar Ağustos Ayındaki Masada Değil, Seçimden Önce Son Torba Yasayla Hemen Şimdi! Çözülmelidir
Uluslararası Araştırmacı Projeleri Program Takvimi Belirlendi
Bayram Dönemi Özel Günler İkrazı Uygulamamız Başlıyor
3 Bin 500 Engelli Öğretmen Ataması İçin Başvurular 3 Nisan'da Başlayacak
Ramazan-ı Şerif 2023
Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2022 Yılı Faaliyet Raporu
TEKNOFEST 2023 Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması Özgün Araç Kategorisi Kritik Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
Deprem bölgesinde yapılan çalışmalar Türkiye Tek Yürek
TEKNOFEST 2023 Akıllı Ulaşım Yarışması Proje Detay Rapor Sonuçları Açıklandı!
Öğretici: Mart Ayı Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı. Sabit Gelirliler Açlık Sınırında Geçinemiyor!
TEKNOFEST 2023 Çip Tasarım Yarışması Detay Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!