Meb, Düzce Depremi Sonrası Eğitim Kurumlarının İhtiyaçlarına Yönelik Faaliyetlerine Devam Ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Meb, Düzce Depremi Sonrası Eğitim Kurumlarının İhtiyaçlarına Yönelik Faaliyetlerine Devam Ediyor
Abone ol
Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in Düzce Gölyaka merkezli yaşanan deprem sonrası Düzce'ye giderek okul ve eğitim kurumlarını yerinde incelemesinin ardından, belirlenen öncelikli ihtiyaçlar için gerekli çalışmaların yapılmasına başlandı.

Düzce Gölyaka merkezli 23 Kasım'da meydana gelen depremin hemen ardından Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in talimatıyla Bakanlığa bağlı okul ve kurumların yerinde gözetimi ve acil ihtiyaçların amacıyla oluşturulan Bakanlık heyeti bölgeye gitmiş, sonrasında Bakan Özer de bölgeye ulaşarak incelemelerde bulunmuştu. Bu kapsamda Bakanlık, belirlenen ihtiyaçların giderilmesi için hazırlanan kapsamlı eylem planı doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmeye devam etti.

Yaşanan deprem sonrasında Düzce ili ve ilçeleri yanı sıra Sakarya ve Bolu illerinde de psikososyal müdahale hizmetleri kapsamında eş zamanlı izleme değerlendirme çalışmaları ile saha ziyaretleri gerçekleştirildi. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü yöneticileri, Sakarya ili yöneticileri ve il psikososyal ekibi ile bir araya geldi. Yapılan toplantıda mevcut durum, etkilenme düzeyi ve ihtiyaçlar üzerinde tekrar görüşüldü. Yürütülecek okul temelli çalışmalar üzerinde durularak il ekibi planlaması yapıldı.  

Psikososyal müdahale tüm okullarda devam ediyor

Plan çerçevesinde, okul rehberlik ve psikolojik danışma servislerinin etkin gözlem çalışmaları ile desteklenecek psikososyal müdahale çalışmalarının, ulusal ekibin de katkıları ile Sakarya ili tüm okullarında hafta boyu devam edilmesine karar verildi. Ayrıca öğrencilerin, velilerin ve vatandaşların ihtiyaç hâlinde zorlayıcı yaşam olayları ile ilgili baş etme becerileri konusunda destek alabilmeleri için rehberlik ve araştırma merkezleri bünyesinde Adapazarı, Erenler, Serdivan ve Akyazı Rehberlik Araştırma Merkezi olmak üzere 4 ayrı merkezde psikososyal destek birimleri oluşturuldu.  

Aynı çalışmalar, etkilenmişlik düzeyi benzer özelliklerde olan Bolu ili, ilçeleriyle Zonguldak ili ve ilçeleri için de planlandı. Bolu ve Zonguldak illerinde de psikososyal il ekibi ve il yöneticileri koordinesinde planlanan çalışmaların okul temelli yürütülmesi kararlaştırıldı.  

Bakanlık psikososyal destek ekibi, Düzce İl Millî Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve il pikososyal destek ekibinin katılımı ile Düzce Merkez Millet Bahçesi Çadır Alanı, Düzce Merkez Aziziye Mahallesi Çadır Alanı, Gölyaka Merkez Çadır Alanı, Gölyaka Merkez Pazar Yeri Çadır Alanı, Gölyaka Yeşil Cami Çadır Alanı, Gölyaka Belediyesi Sosyal Tesisleri Çadır Alanı ve Cumayeri Kapalı Pazar Yeri Çadır Alanları ziyaret edildi. Ziyaret esnasında öğrenci ve veliler ile görüşüldü.  

İl Psikososyal Destek Ekibi ile haftalık çalışma planı oluşturuldu

Saha ziyaretlerinin ardından bir değerlendirme yapılması ve sonrasında yapılacak çalışmaların planlanması amacıyla Genel Müdürümüz Sayın Cemal Özdemir'in başkanlığında, il millî eğitim müdürlüğünde toplantı yapıldı. Toplantı sonrasında, ilk etapta çadır alanlarında bulunan öğrenci ve velilerin tespit edilmesi ve yaşanan deprem sonrasında psikolojik desteğe ihtiyaç duyan öğrenci, veli ve öğretmenlerin yardım alabileceği psikososyal destek merkezleri; Düzce Merkez, Gölyaka ve Cumayeri ilçelerinde oluşturuldu. Ayrıca belirlenen bu merkezlerdeki çadır alanlarında Millî Eğitim Bakanlığı psikososyal destek ve etkinlik alanları düzenlendi.  

İl Psikososyal Destek Ekibi ile haftalık çalışma planı oluşturuldu. Çalışma planı doğrultusunda, afet durumları için hazırlanan ve öğrenci etkinliklerinde kullanılabilecek Çadır Kiti materyali ve hikâye-etkinlik kitapları Düzce'ye ulaştırılmak üzere yola çıktı. Psikolojik ilk yardım (PİY) uygulamalarının yapılmaya devam edilmesine, oluşturulan Millî Eğitim Bakanlığı psikososyal destek ve etkinlik alanındaki görevli psikolojik danışman/rehber öğretmenler eşliğinde ve farklı branşlardan (okul öncesi, resim, müzik ve beden eğitimi) öğretmenler tarafından öğrencilere ve velilere yönelik çalışmalar yapılmasına ve 5 Aralık 2022 Pazartesi günü okulların açılmasıyla birlikte öğrencilere psikoeğitim programının uygulanmasına karar verildi.  

Öğretmen ve velilere, afet ve acil durumlar sonrasında duygu, düşünce ve davranışlarında görülebilecek farklılıklar hakkında bilgi vermek ve bu süreçte çocuklara destek olabilmeleri için faydalanabilecekleri materyaller de il millî eğitim müdürlüğüyle paylaşıldı.

Genel Müdürümüz Sayın Cemal Özdemir Düzce'nin ardından Zonguldak ilinin Alaplı ve Ereğli ilçelerine geçerek Psikososyal Ekipleriyle bir araya geldi. Sayın Cemal Özdemir daha sonra da Alaplı ve Ereğli ilçelerindeki okul ve kurumlara bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. 

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kızılay Akademik Burs Hayata GeçiyorÖnceki Haber

Kızılay Akademik Burs Hayata Geçiyor

Bakan Özer, Sincan Ersin Nazif Gürdoğan Anadolu Lisesini Ziyaret Ederek Öğretmenlerle Bir Araya GeldiSonraki Haber

Bakan Özer, Sincan Ersin Nazif Gürdoğan...

Yorum Yazın

MEB, özel okullarda ücretsiz okutulacak öğrencilerin nasıl belirleneceğini açıkladı
Anayasa Mahkemesi üniversitelerde yapılan disiplin soruşturmalarını düzenleyen 2547 sayılı kanunun bazı kısımlarını iptal etti
Okul müdürüne yönetici görevlendirmede başvuru hakkı verilmemesini mahkeme iptal etti
İstinaf mahkemesi toplantı ve gösteri yürüyüşüne katıldığı gerekçesiyle öğretmene verilen cezayı iptal etti
Türk Eğitim Sen Akademiden açıklama
Özel Okul Öğretmenlerinin Özlük ve Mali Hakları İyileştirilmelidir
2022 YLSY - Kurum Kontenjanlarına Yerleşmeye Hak Kazanan Adayların Belge Teslimi Hakkında Duyuru
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Tarım Teknolojileri Yarışması
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması
Bilsem ‘in Özel Yetenekli Öğrencileri, Uzay Yolculuğunu Deneyimliyor
Matematik Polikliniği Projesi
Okul yöneticileri başka kurumlarda ders okutabilir mi?
Yüksek lisans yapan rehber öğretmenlere ek ders ücretleri artırımlı ödenecek
MEB, promosyon ihalelerindeki rezilliğe çekidüzen verecek tedbiri almalı ve böylesi aymazlıklara dur demelidir
EYT Düzenlemesinde Zorunlu Emeklilik İçin Önlem Alınmalıdır
İşte haftanın yalan haberleri
Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı
Sıra ‘Üniversite idari personelinin yer değiştirebilme hakkı’ düzenlemesinde
Eğitime Bakış 2022 raporu açıklandı
Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretim Üyesi/Öğretim Görevlisi ve Okutman Seçme Sınavı Kılavuzu-2023