MEB, özel okullarda ücretsiz okutulacak öğrencilerin nasıl belirleneceğini açıkladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MEB, özel okullarda ücretsiz okutulacak öğrencilerin nasıl belirleneceğini açıkladı
Abone ol
Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 06.01.2023 tarih ve 67766056 sayılı yazısıyla Özel okullarda ücretsiz okutulacak öğrenciler nasıl belirleneceğini açıkladı.

Özel öğretim kurumlarında ücretsiz okutulacak öğrenci/kursiyerlere ilişkin 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumlan Kanunu 13 üncü maddesinde ve Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumlan Yönetmeliğinin  57 nci maddesinde yer alan hükümler gereği; Kurumlar, öğrenim gören öğrenci/kursiyer sayısının %3’ünden az olmamak üzere ücretsiz öğrenci okutmakla yükümlüdürler.

Kurumlarca ücretsiz okutacakları öğrenci/kursiyeri belirlerken 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu, 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun veya 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlar, 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 56 ncı, mülga 45 inci ve 64 üncü maddeleri ile 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47 nci maddesi kapsamında harp veya vazife malulü sayılanların ilk ve orta öğretim çağındaki çocukları ile haklarında korunma, bakım veya barınma kararı verilen çocuklara öncelik verilmektedir. Kurumlar ücretsiz okutmak zorunda oldukları öğrenci/kursiyerlerden yukarıda belirtilerek öncelik verilen çocukları kurumun öğretim süresince tamamen ücretsiz okutmak zorundadır. Öncelik verilenlerin dışındakiler okullarda bir öğretim yılı süresince, diğer kurumlarda ise öğretim programı süresince ücretsiz okutulmak zorundadır.

Özel öğretim kurumları ücretsiz öğrenci/kursiyer okutma yükümlülüklerini Kanunda öncelikli olduğu belirtilenlerden % 3 ün altında kuruma başvuru olması durumunda kalan kısmını, öğrenim ücretinin tamamını almadan okutabileceği gibi; öğrenim ücretinin % 25, % 50 veya % 75 oranı kadar kısmını ücretsiz okutmak kaydıyla Kanunda belirtilen zorunluluğu yerine getirmiş olacakları ve kurumların kısmen veya tamamen ücretsiz okuttukları öğrenci/kursiyerlerin kuruma toplam maliyeti, kurumun Kanunda belirtilen ücretsiz okutma zorunda olduğu öğrenci/kursiyer maliyetinin altında olmaması kaydıyla uygulanması gerekmektedir.

 

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Özer: “Maarif Okulu Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde bir dönemeç oluşturacak.”Önceki Haber

Özer: “Maarif Okulu Türkiye-Azerbaycan i...

Maarif Okulları Öğrencileri Dijital Gazetecilik AtölyesindeSonraki Haber

Maarif Okulları Öğrencileri Dijital Gaze...

Yorum Yazın

23 Haziran Pazar önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün 22 Haziran 2024 Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Bilim İletişimi Gönüllülük Programı Başvuruları Başladı!
İşte kendinizi geliştirmeniz için online eğitimler
Teknofest Çeşitli Kategorilerdeki Yarışma Sonuçları Açıklandı!
Mülakatlarda KPSS puanına mütenasip puanlama yapılacağını duyurun. Hem komisyon üyelerimiz hem de genç meslektaşlarımız rahatlasın.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Rehberi Yayımlandı
Gençlik Yaz Okuluna başvurular başlıyor
eTwinning Kalite Etiketi başvuruları uzatıldı
MEB, Bir Yılda Hayata Geçirilen Projeleri Bülten Olarak Yayımladı
İmam Hatip Liseleri Arasında, 11 Dilde Münazara Yarışmaları Sonuçlandı
Şimdi Teneffüs Zamanı
EBA defterini al izle
İşte MEB'in Trafik Eylem Planı
E İzleme nedir?
İşte MEB tarafından açılan tüm kurslar ve başvuruları
Eğitimde Birlikteyiz Öykü Kitapları
Eğitimde Birlikteyiz
Mülakatlar Başlamadan, Ahlaksızlıkları Başladı Bile!
İşte haftanın yalan haberleri