Mehmet Emin Yurdakul’un Vefatının 80. Yılı Anısına “Gönlümdeki Türk Asrı” Şiir Yarışması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mehmet Emin Yurdakul’un Vefatının 80. Yılı Anısına “Gönlümdeki Türk Asrı” Şiir Yarışması
Abone ol

Başvuru Tarihi:

1 Mart 2024 – 30 EKİM 2024

Milli kültür, edebiyat, vatana bağlılık, asalet ve soy olarak temizlik gibi unsurları koruyan her millet, silah, savaş ve baskı ile yok edilemez. Türkiye’nin 21. yüzyılda kendi çağını kurması, öncelikle Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmekle mümkündür. Bunun neticesinde Türk Asrı da gerçekleşecektir. Küresel etkilere karşı dayanıklılığını sağlayan ve kendi ayakları üzerinde sağlam basan bir Türk milleti olarak varlığımızı sürdürmek ve yükselmek için, milletimizin ahlaki değerleri, vatanperverlik, millet ve bayrak sevgisi gibi üstün vasıflarını yaşatmak ve yüceltmek zorundayız. Mehmet Emin Yurdakul gibi vatan sevgisi konusunda hassasiyet gösteren öncü şahsiyetler, Türk edebiyatı ve kültüründe önemli bir yer tutmaktadır.

Yurdakul’un, soy ismini Yurdakul olarak alacak kadar vatanseverlikle dolu olması, onu Türk milletinin manevi değerlerine sahip çıkan bir örnek şahsiyet yapmıştır. Bugünü hatırlayarak ve hatırlatarak, eğitim sistemlerindeki iyi örneklerin rol model olması için onun adını taşıyan bir yarışma düzenlemek, Türk vasıflarının eserlerle yüceltilmesi ve milletin manevi olarak daha güçlü bir hale gelmesi için önemli bir adımdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Temeli Kültürdür.” anlayışıyla, eğitim, öğretim ve kültür alanlarının bir milletin manevi pusulası ve sigortası olduğuna inanıyoruz. Türk Eğitim Sen olarak, bu değerlere katkı sunmayı kendimize bir görev olarak addediyoruz.

Bu doğrultuda sendikamız tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması sürecinde fikirleri ile eserleri ile büyük emekleri olan Milli Türk şiirinin önemli ismi Mehmet Emin Yurdakul’un vefatının 80. yılı sebebiyle şiir yarışması düzenlenmiştir. Yarışmamıza Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu -Sen’e bağlı sendikaların üyeleri katılabilecektir.

Başvuru tarihi 1 Mart 2024-30 Ekim 2024 tarihleri arasındadır. Eser sahipleri www.tesyarisma.org adresinden sisteme kayıt olarak eserlerini yükleyebilecektir.

Yarışma sonuçları, jürimiz tarafından değerlendirildikten sonra 2024 yılının Kasım ayı içerisinde açıklanacaktır. Yarışmada dereceye giren şiirler kitabın başında yer alacak şekilde, yayınlanması uygun görülen şiirler Türk Eğitim-Sen tarafından bir kitapta toplanacaktır.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayınız

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ermenistan askerleri, Azerbaycan mevzilerine ateş açtıÖnceki Haber

Ermenistan askerleri, Azerbaycan mevzile...

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: “Türkiye'yi ‘gri liste’den çıkarmak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız"Sonraki Haber

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: “Türkiye...

Yorum Yazın

Kahramanlar İş Başında
Yükseköğretim Kurulu tarafından verilen b​urs ve destekler;
Mevlana Değişim Programı Nedir?
Farabi Değişim Programı Nedir ?
"Özel" Çocuklara Özel İlgi Gösteren Mobil Uygulama
İşte Harezmi eğitim modeli
İşte MEB, e sınav merkezleri
Açık Öğretim Okulları Sınav Arşivi
Açık Öğretim Okulları Ders Kitapları
Açık Öğretim Okulları Belge, Form Ve Dilekçe Örnekleri
“Öğretmen ve Ebeveyn Buluşmaları” Etkinliği
BİLSEM'lerden Büyük Başarı!
81 ilimizde yarın Gençlik ve Spor Festivalleri düzenlenecek
Harezmi Eğitim Modeli Sempozyumu
2024 Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayınlandı
Öğretmenler, Yaz Dönemi Mesleki Çalışma Programına İstedikleri İllerde Katılabilecek
İradesini Ve İmzasını İnkâr Eden Bürokratlar O Gün Hepiniz Oradaydınız
Kamuda Tasarruf Ve Verimlilik Paketi Gözden Geçirilmelidir
Beceri Temelli Kitaplar
Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programları