Meslek Liseleri Geçen Yıl 144 Milyon Lira Ciro Yaptı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Meslek Liseleri Geçen Yıl 144 Milyon Lira Ciro Yaptı
Abone ol
Türkiye'nin önde gelen sanayi kentlerinden Bursa'daki mesleki ve teknik eğitim kurumlarında yapılan üretim faaliyetleriyle 2021 yılında 33 milyon lira olan ciro, geçen sene 144 milyon liraya yükseldi.

Milli Eğitim Bakanlığının çalışmaları doğrultusunda 4 meslek lisesinin AR-GE merkezine dönüştürüldüğü ilde, birçok ürünün üretimi ve satışı da yine bu okullardaki atölyelerde gerçekleştiriliyor.

Okullardaki atölyelerde sıra, masa, temizlik ürünleri, sağlık alanına yönelik test kitleri, eğitim setleri, makine parçalarının aralarında olduğu çok sayıda ürün imal ediliyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, AA muhabirine, 2022 yılının kendileri için çok verimli geçtiğini, hedeflerine ulaştıklarını hatta birçoğunda üzerine çıktıklarını söyledi.

Gür, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in öncülüğünde mesleki eğitimde önemli atılımlar gerçekleştirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"En önemli göstergelerimizden biri; mesleki ve teknik eğitimin sektörle entegrasyonunun sağlanması, mesleki ve teknik eğitim okullarında üretim ekosisteminin kurulması. Bakanımızın ifadesiyle amacımız 'Aradığım elemanı bulamıyorum' retoriğini ortadan kaldıran bir çalışma sistemi, bir politika hareketliliği kurgulamak, mesleki teknik eğitimi sektöre emanet etmek. Sektörün istediği nitelikli insan gücünü sektörle yetiştirme üzerine özellikle organize sanayi bölgelerinden başlamak üzere çok önemli işbirlikleri gerçekleşti ve bu kapsamda hedefler belirlendi. Bursa'da 2022'nin başlarında genel ortaöğretim içinde mesleki eğitim oranı yüzde 36,5'ti. Yapılan bütün çalışmalar sonunda mesleki ve teknik eğitimin ortaöğretim oranının yüzde 55'e çıktığını büyük bir gururla bir sanayi şehrinden ifade etmek isterim."

Mesleki ve teknik eğitimde bir üretim hareketliliği de oluşturmak istediklerini aktaran Gür, piyasaya üreten insanlar yetiştirme hedefinde olduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'deki meslek liseleri için yıllık 1,5 milyar lira ciro hedefi belirlediğini hatırlatan Gür, "Geçtiğimiz yıl cirosunu 33 milyon lira ile kapatan Bursa, bu yıl cirosunu 144 milyon liraya çıkarttı. Bu çok önemli bir başarı. Türkiye geneline baktığımızda öğrenci sayısı ve nüfus yoğunluğu açısından en iyi derecelerden biri oldu." dedi.

"Bursa hem tescil başvurusunda hem tescil sayısında Türkiye birincisi"

Serkan Gür, mesleki ve teknik eğitimdeki tarihi hedeflerden birinin, mesleki eğitim merkezlerinin güçlendirilmesi olduğunu dile getirdi.

Bursa'da 2021'in sonunda 4 bin olan çırak ve usta sayısının bugün 100 bine çıktığına dikkati çeken Gür, yapılan çalışmalarla sanayicilerin, istedikleri nitelikli insan gücünü bulabildiğini belirtti.

Gür, en parlak dönemlerinden birini yaşayan mesleki ve teknik eğitimde fikri mülkiyet seferberliğinin de önemli hedeflerden biri olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"2021'in sonunda Bursa'nın sadece mesleki ve teknik eğitimde 34 tescil başvurusu vardı ve yaklaşık 10 tescili vardı. Büyük bir gururla bütün ekibime şükranlarımı sunarak şunu ifade etmek isterim ki 2022 sonunda Bursa'nın 10 bin tescil başvurusu var ve 1000 de tescili, ticarileşmiş ürünü var. Dolayısıyla hem tescil başvurusunda hem tescil sayısında Türkiye birincisi olduğumuzu özellikle vurgulamak isterim.

Diğer taraftan eğitimde fırsat eşitliği başlığında da çok önemli çalışmalarımız oldu. Bu çalışmalardan en önemlisi temel eğitimde 10 bin okul çalışmasıydı. Bu kapsamda da Türkiye genelinde çok önemli çalışmalar gerçekleştirildi. 5 yaşta fiziki okullaşmamızın yüzde 100 olduğunu söyleyebilirim, tabii bu yatırımlarla da desteklendi."

"17 okulumuzu çevre dostu okul olarak dizayn ettik"

Gür, okullaşma anlamında sağlanan desteklerle yeni okulların yapımının da hızla devam ettiği bilgisini verdi.

Enerji verimliliğiyle ilgili de çok önemli çalışmalar yaptıklarına değinen Gür, "17 okulumuzu çevre dostu okul olarak dizayn ettik. Bu yıl Bursa'daki bütün okulları enerji verimliliği yönetimi esasıyla, enerji birimimizle çevre dostu olarak inşa etmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İşte haftanın yalan haberleriÖnceki Haber

İşte haftanın yalan haberleri

3+1 Eş Durumu Platformundan AçıklamaSonraki Haber

3+1 Eş Durumu Platformundan Açıklama

Yorum Yazın

Bu Yarıyıl Tatilinde İlk Kez Açılan Kış Okullarından 250 Bin Öğrenci Yararlandı
6 Şubat Pazartesi kar tatili verilen iller
Öğretmenlik, adanmışlıktır. Bu fotoğrafı başka yerde göremezsiniz
Hava koşulları nedeniyle görev yerlerine gidemeyecek öğretmenlerimizi idari izinli saymalıdır
Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler ne zaman özür durumu, il içi ve il dışı yer değiştirmelerine başvurabilecek?
Milli Eğitim Bakanlığı Yemek/Beslenme Hazırlama Ve Dağıtımı Kılavuzu Yayınladı
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş işlemleri nasıl yapılacak?
DEVLETİN MÜLKÜ olan makamları, DEVRE MÜLK gibi görenler
Sendikal Hukuk Mücadelemiz kitabının dördüncüsü yayımlandı
Şeflerimizin sorunlarını biliyor ve çözümü noktasında her düzeyde kesintisiz gayretimizi sürdürüyoruz
"Şube Müdürlerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri’ Çalıştayı gerçekleştirildi
İçişleri Bakanlığından eğitim öğretimin ikinci yarıyılı için genelge
TEKNOFEST İzmir Spotter Kule Başvuruları Başladı!
Liseler Arası İnsansız Hava Aracı Yarışması ve Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması başvuruları başladı
Rehber Kitap ve Öğrenme Senaryoları Hazırlandı
TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması
Cumhuriyetimizin 100. Yılında TEKNOFEST Coşkusu 3’e Katlanıyor!
Engelli Kamu Görevlilerinin Talepleri Bakan Yanık’a İletildi
Düşen Enflasyon Değil, Alım Gücümüzdür!
Mücadelemiz sonucu 50/d sorunu çözüldü