Mesuliyet ve aidiyet duygusuyla Eğitim-Bir-Sen’de buluşanlara selam olsun

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mesuliyet ve aidiyet duygusuyla Eğitim-Bir-Sen’de buluşanlara selam olsun
Abone ol
Mesuliyet ve aidiyet duygusuyla Eğitim-Bir-Sen’de buluşanlara selam olsun

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Deniz, Aydın ve Muğla şubeleri tarafından düzenlenen il divan toplantılarına katıldı. Eğitim gündemine ve sendikal çalışmalara ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı, eğitim çalışanlarının sorunlarının ve çözüm önerilerinin ele alındığı toplantılarda konuşan Ali Deniz, yıllardır mücadelesini verdikleri birçok sorunu çözüme kavuşturduklarını, çok sayıda kazanıma imza attıklarını belirterek, “Örgütlü olmaya inandırma, örgütlemeyi başarma, zorluklara dayanma, mevzuatı/kanunu çıkarma, toplu sözleşme hakkına kavuşup bazı kazanımlara ulaşma süreci yıllarımızı aldı” dedi.

Çok sıkıntılı bir dönemde başlayan sendikal mücadele tarihlerinde, bugünlere gelinceye kadar yasaklarla, yasakçılarla mücadele ettiklerini, bedeller ödediklerini ifade eden Deniz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Darbe yapılmasın, darbeciler amaçlarına ulaşamasın, ‘ordu göreve’ diyenler yaşama zemini bulamasın, vesayetin bütün izleri silinsin diye ter akıttık, alanlara çıktık. Eğitim çalışanlarının mali, özlük ve sosyal haklarının korunup geliştirilmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi için emek sarf ettik, elimizden geleni yaptık. Otuz bir yıllık hak ve özgürlük mücadelemizde her zaman başarılı olamadık, her soruna çözüm bulunmasını sağlayamadık ama başardığımız her konu, çözüme kavuşturulan her sorun örgütlü mücadelemizin sonucudur. Hiç biri lütuf olarak verilmedi. Her birinin altında imzamız vardır. Toplu sözleşme, kurum idari kurulu ve hukuk yoluyla yüzlerce kazanım elde ettik. Bütün kazanımlarımızın ayrı ayrı mücadelesi var.”

Hâlâ çözülmesi gereken pek çok sorun bulunduğuna dikkat çeken Deniz, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, ‘meslek kanunu’ olarak nitelendirilmeyi hak edecek içeriğe kavuşturulması gerektiğini söyleyerek, “Beklentimiz, öğretmenlerin özlük haklarının tanımlanması ve geliştirilmesi ekseninde bir meslek kanununun hazırlanarak hayata geçirilmesidir. Bu kapsamda kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik ayrımını kaldıran, bütün öğretmenlerin kadrolu istihdamını esas alan bir düzenleme hedeflenmelidir” şeklinde konuştu. Deniz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öğretmenlerin mesleki ilerlemelerinin yanında görev ve yetkilerinde de ilerleme sağlayacak bir kariyer basamakları tasarımı meslek kanunu içerisinde yer almalıdır. Yine meslek kanunu, eğitim ve öğretimle arasındaki sıkı bağ sebebiyle öğretmenlik kariyeri bağlamında düşünülmesi gerekli okul yöneticiliği ve yöneticilerin özlük hakları gibi konuları düzenleyen, resmî veya özel öğretim kurumu ayrımı yapmaksızın bütün öğretmenleri kapsayan bir kanun olmalıdır” şeklinde konuştu.

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasıyla öğretmen istihdamı süreçlerine sözlü sınav aşamasının dâhil edilmesi çerçevesinde adayların kazanma ya da kaybetme nedeninin objektif bir şekilde izah edilememesi, yıllarca okumuş ve birçok yazılı sınavdan geçmiş öğretmen adaylarının farklı komisyonlarca mülakatla elenmesinin adalet duygusunun zedelenmesine neden olduğunu kaydeden Deniz, personel alımında mülakat yerine KPSS puan üstünlüğüne dayalı kadrolu memur istihdamı uygulamasına geçilmesi çağrısında bulundu.

Ali Deniz, mevcut sorunlara çözüm bulunması için çaba harcamaya, kazanımlarına yenilerini eklemek için mücadele etmeye, örgütlü güçlerini daha da büyütmek için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceklerini vurgulayarak, “Biz sendikal mücadelemize kurucu ilkelerimizden taviz vermeden, kamudaki tüm çalışanların hakkını kendi hakkımız gibi görüp çalışmaya devam edeceğiz. Alnımız ak, başımız dik. Amasız, fakatsız mücadelemiz ilanihaye sürecektir. Muhalefeti, kendilerinin yapamadığı sendikacılığı yapan bir emek örgütüne karşı yapıp, kamu işverenine bir çift söz söylemeye cesaret edemeyenleri vicdanlara havale ediyoruz. Kamu görevlilerinin haklarını koruma ve artırma mücadelesinin hem yönü hem de yöntemleri, hakkı üstün tutma ve kılma hedefiyle uyumlu olmak zorundadır. Sendikal yolculuğumuz, hak mücadelemiz, davamız bize büyük bir sorumluluk yüklemektedir. İlkelerimizden biri, hiç kuşkusuz batıla da batıldan neşet eden yöntemlere de itibar etmemektir. Bu anlamda, hakikati, doğruyu ve gerçeği ilgililerinin algılamasını ve anlamasını sağlayacağız. Algı oyunlarına, yalana dayalı mühendisliklere boyun eğmeyeceğiz. Biz gücümüzü örgütlü olmaktan alıyoruz. Mesuliyet bilinciyle, aidiyet duygusuyla buluşanlara, örgütlü gücümüzü büyütenlere selam olsun” diye konuştu.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2023 Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (2023-TR-YÖS/2) Başvuru Tarihlerinin GüncellenmesiÖnceki Haber

2023 Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul...

Atama ve yer değiştirme sürecinde yaşanan sorunlara kalıcı çözüm getirilmelidirSonraki Haber

Atama ve yer değiştirme sürecinde yaşana...

Yorum Yazın

Anayasa Mahkemesi Önünde Mum Işığında Adalet Aradık! (2.Hafta)
Valilikler, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Hakkını Keyfi Engelleyemez!
PISA Sonuçları Türkiye’nin Başarısını Düzenli Olarak Artırdığını Gösteriyor
PISA 2022 Sonuçlarına Göre Türkiye Her Alanda Sıralamasını Yükseltti
Üniversitelerde ’Adalet’ ve ’Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği’ ön lisans programları kaldırıldı
2023-ALES/3 Sınav Sonuçları Açıklandı ve Aday Cevapları Erişime Açıldı
5 Aralık Salı önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (04 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
DEMİREL :"Geciken Adalet, Adalet Değil Aksine Bir Zulümdür."
Çizgi Filmler - Suat Turgut'tan İyilik Ağacı Masalları
II. Uluslararası Balkanlarda Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Sempozyumu Aralık Ayında İstanbul’da Düzenlenecek
İşte haftanın yalan haberleri Dezenformasyon Bülteni Sayı 102 - Filistin Özel
Kaşıkla Verilen Artık Kepçeyle Gitti
“Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Anısına” Düzenlediğimiz 4. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi Tamamlandı
Ülke genelinde 6 ve 9. Sınıflar için yapılacak ortak sınavlara yönelik konu soru dağılım tabloları yayımlandı
Millî Eğitim Bakanlığı Sözleşmeli Bilişim Personeli Alım İlanı
Bütün Kamu Çalışanlarına BDDK’da Olduğu Gibi Ek Ödeme Verilmelidir
Bakan Tekin, Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi'nin Tanıtım Programına Katıldı
MEB Ortaokul Ve Liselerde "Türk Sosyal Hayatında Aile" Dersinin Müfredatı Hazırlandı
Ocak Ayında Yapılacak Düzenleme Kamu Görevlisi Ve Emeklilerini Memnun Etmelidir