MSB’nin ’Seyyar Sahra’sına Bakan Akar’dan inceleme

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MSB’nin ’Seyyar Sahra’sına Bakan Akar’dan inceleme
Abone ol
Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, MSB'nin Seyyar Sahra Hastanesi'nde incelemelerde bulundu.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, MSB'nin Seyyar Sahra Hastanesi'nde incelemelerde bulundu.

 Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen "asrın felaketi"nin hemen ardından beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile geldiği Hatay’da Mehmetçiğin nöbet, devriye, arama kurtarma ve yaşam destek faaliyetlerini yerinde takip eden Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar deprem bölgesindeki inceleme faaliyetlerine devam ediyor.

Bakan Akar beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ile Kahramanmaraş'ta Mehmetçik tarafından kurulan Millî Savunma Bakanlığı Seyyar Sahra Hastanesinde incelemelerde bulundu, faaliyetlere ilişkin bilgi aldı.

Çok önemli görevleri yerine getiren hastane personelini tebrik eden Bakan Akar "Acımız, kederimiz büyük. Bu yaraları sarmak için ilk günden itibaren asil milletimizle birlikte omuz omuza çalışarak tek yumruk, tek yürek olarak inşallah tüm bu sıkıntıların üstesinden gelecek, yaralarımızı saracağız." diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin tüm unsurlarının, karargâh ve birliklerinin ilk andan itibaren seferber olduğunu, AFAD ve valiliklerin koordinesinde görevinin başında olduğunu vurgulayan Bakan Akar, Azerbaycan'dan gelerek hastanede görev alan 12 askerî hekim ve 8 hemşireye de çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Türkiye ve Azerbaycan'ın "İki devlet, tek millet" olduğunu ifade eden Bakan Akar, "Zafer ile sonuçlanan 44 günlük Vatan Harekâtı'nda nasıl tek yumruk, tek yürek olarak hareket ettiysek bugün de farklı bir mücadeleyi aynı şekilde birlikte veriyoruz. Azerbaycan ve Türkiye ile tüm kardeşlerimizin savunması ve güvenliği için kederde ve kıvançta bir ve beraberiz. Sağ olun, var olun! Yaşasın Azerbaycan-Türkiye kardeşliği!" ifadelerini kullandı.

MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI SEYYAR SAHRA HASTANESİ

Necip Fazıl Şehir Hastanesi önünde, 19 konteyner ve 21 çadırdan oluşan MSB Seyyar Sahra Hastanesinde, alanında uzman askerî hekimler, yardımcı sağlık personeli, idari ve teknik personel olmak üzere toplam 70 personelle depremin ilk günlerinden itibaren vatandaşlara sağlık hizmeti veriliyor.

Her türlü acil tıbbi müdahalenin yapılabildiği; iki acil, birer radyoloji, laboratuvar, sterilizasyon ünitesi, ameliyathane, hasta koğuşu ve eczaneden oluşan sahra hastanesinde, bu ünitelerin çalışmasını sağlayan destek üniteleri de yer alıyor. Hastanede, tıbbi tanıya yönelik her türlü laboratuvar tetkikleri, seyyar röntgen cihazı ve ultrasonografi cihazı da mevcut.

Deprem bölgesinden gelen hasta ve yaralılara acil sağlık hizmeti desteği verilmesi ve depremzedelerin durumlarının stabil hâle getirilmesi için görevini sürdüren hastanede, 7 gün 24 saat sağlık hizmeti veriliyor.

DEV YÜZER HASTANELER

Öte yandan depremin hemen ardından bölgeye iş makinalarını getiren Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük çıkarma gemileri TCG BAYRAKTAR ve TCG SANCAKTAR, içindeki malzemelerin nakliyesinin ardından deprem bölgesinde sağlık hizmeti vermeye başladı.

Rol-2 seviyesinde hastane olarak sağlık hizmeti veren Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük çıkarma gemileri her biri 560 olmak üzere toplam bin 120 yatak kapasitesine sahip.

İki çıkarma gemisinde anestezi cihazı, elektrokoter, portatif aspiratör, büyük/küçük cerrahi setler, transport ventilatör, kombinasyon sedye, oksijen tüpleri, defibrilatör, ventilatör ve ilaçlar/tıbbi sarf malzemeler ile genel cerrahi uzmanı, ortopedi ve travmatoloji uzmanı, göğüs cerrahisi uzmanı, kalp ve damar cerrahisi uzmanı, anestezi uzmanı, acil tıp uzmanı ve ilgili yardımcı sağlık personeli bulunuyor. Bunların yanı sıra Sağlık Bakanlığı personeli de gemiye görevlendirildi.

“HATİCE DENİZ” ile “NUR” GEMİDE DOĞDU

Türk Silahlı Kuvvetlerinin hastaneye dönüştürdüğü iki dev çıkarma gemisi ile kurduğu sahra hastanesi 10 bin 17 depremzedeye hizmet verdi.

Kahramanmaraş'taki sahra hastanesinde 1910 depremzedeye tedavi uygulanırken 93 ameliyat gerçekleştirildi. Bununla birlikte TCG BAYRAKTAR ve TCG SANCAKTAR'da 34 ameliyatın yanı sıra 8 bin 107 depremzedeye sağlık hizmeti verildi. Gemilerde ayrıca “Hatice Deniz” ile “Nur” isimli iki bebeğin doğumu da gerçekleşti.

Mehmetçiğin gemilerde ve sahra hastanesindeki görevleri devam ediyor

Kaynak:IGFA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Depremzedelere temiz su desteğiÖnceki Haber

Depremzedelere temiz su desteği

Huzurevi Sakinlerinden Depremzedelere El Emeği Göz Nuru DestekSonraki Haber

Huzurevi Sakinlerinden Depremzedelere El...

Yorum Yazın

Bakanlık alan değişikliği bekleyen meslektaşlarımızı daha ne kadar bekletecek?
Deprem Sonrasında MEB Tarafından Atılan Politika Adımları
MTSK Direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavları ertelendi
Deprem Bölgesinden Diğer İllere Nakil Olan 14 Bin 73 Öğrenci, Kendi İllerine Geri Döndü
TEKNOFEST 2023 Roket Yarışması Kritik Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
TEKNOFEST İstanbul Spotter Kule Başvuruları Başladı!
Deprem nedeniyle eğitime ara verilen günlerde hangi ek ders ücretleri ödenir?
Memura Refah Zammı Verilmelidir
Sosyal Araştırmalar ve Yenilik Enstitüsü Protokolü YÖK’te imzalandı
AES: MEB becayiş uygulamasını hayata geçirmelidir
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na katıldık
Rehber Öğretmenlerin Normu Bulunmayan Okullara İkinci Görev Niteliğinde Görevlendirilme Uygulamasına Dava Açtık
Afet bölgesi eğitim faaliyetleri hakkında bakanlıktan açıklama
Öğretici: Torba Kanuna Çalışanların Sorunları Da Eklenmelidir
TEKNOFEST 2023 Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 2204-D Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçları Açıklandı!
Torba kanunla eksiklikler tamamlanmalıdır