Müfredat çalışmalarında milletimizin tarihi kimliği, beklentileri ve ihtiyaçları esas alınmalıdır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Müfredat çalışmalarında milletimizin tarihi kimliği, beklentileri ve ihtiyaçları esas alınmalıdır
Abone ol
Müfredat çalışmalarında milletimizin tarihi kimliği, beklentileri ve ihtiyaçları esas alınmalıdır

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz, eğitim programlarında, müfredatta ülkenin sadece eğitime bakışı değil, aynı zamanda zihniyetini, nasıl bir fert ve toplum istendiğinin yol haritasının da ortaya konulması gerektiğini söyledi.

Talat Yavuz, Uşak ve Kütahya şubelerinin il divan toplantılarına katıldı. Eğitim gündemine ve sendikal çalışmalara ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantılarda konuşan Yavuz, birlik ve beraberlikten taviz vermeden, yapıcı, inşacı ve ihyacı sendikacılık anlayışıyla hareket ettiklerini, modern dünyadaki gelişmelere kayıtsız kalmadan yerli bir duruş sergilediklerini ifade etti.

Eylemlerimizi, ufkumuzu sadece yaşadığımız dönemle sınırlamıyoruz

Eğitim çalışanlarının birçok sorunu ve beklentisi olduğunu kaydeden Yavuz, “Biz, bir yandan üyelerimizin karşılaştıkları bireysel sorunları çözerken, diğer yandan ortak sorunlarımız için çözüm ürettik, mücadele ettik. Bugüne kadar kamu görevlilerinin mali, idari ve sosyal kazanımlarında en fazla çaba harcayan biz olduk. Eğitim çalışanları adına kazanım elde eden de sorunların çözümünü sağlayan da biziz, Eğitim-Bir-Sen’dir. Bir araya geldiğimizde, omuz omuza yürüdüğümüzde hayatımızı doğrudan etkileyen sorunlarımızı birlikte çözebileceğimizi her defasında kanıtladık. Eylemlerimizi, ufkumuzu sadece yaşadığımız dönemle sınırlamadık. Gelecek kuşaklara; daha demokratik, daha müreffeh, daha özgür bir Türkiye bırakma idealini hep canlı tuttuk. Kimliğine bakmaksızın zulme maruz kalan her insanın yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz” dedi.

 

Eğitimcilerin mesleki gelişimine, motivasyonuna ve özlük haklarına önem verilmeli, hayat ve çalışma şartları iyileştirilmelidir

Eğitim sisteminin daha verimli ve kaliteli hâle gelmesi için çözülmesi gereken sorunların olduğunu dile getiren Yavuz, eğitim çalışanlarının acil çözüm bekleyen sorunlarının bir an önce gündeme alınarak, çözüme yönelik çalışmaların yapılması, özlük haklarının ve özgürlük alanlarının kapsamının genişletilmesi çağrısında bulundu.

“Öğretmenlerin mesleki gelişimine, motivasyonuna ve özlük haklarına önem verilmeli, hayat ve çalışma şartları iyileştirilmelidir” diyen Yavuz, “Öğretmenlerin maaş, ek ders, ödül, terfi, izin, atama gibi konularda hak ettikleri değeri görmelerini istiyoruz. Kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik ayrımı kaldırılmalı, öğretmenlerin mesleki gelişiminin yanı sıra görev ve yetkilerinde de ilerleme sağlayacak bir kariyer basamakları sistemi kurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Adaletsizliğe neden olacak farklı uygulamalardan kaçınılmalıdır

Talat Yavuz, 1. dereceye yükselen kamu görevlilerine 3600 ek gösterge verilmesi, gelir vergisinin yüzde 15’te sabitlenmesi, yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesi, görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavlarının periyodik olarak yapılması, toplu sözleşme kararı olan üniversite idari personelinin yer değiştirebilme hakkı ile ilgili sürecin başlatılması gibi konularda harekete geçilmesinin, sorunların çözüme kavuşturulmasının takipçisi olduklarını söyledi. Devletin, aynı zorluklarda geçim mücadelesi veren kamu görevlilerine yönelik farklı düzenlemeler yaparak ücret eşitsizliği oluşturmaktan kaçınması gerektiğini vurgulayan Yavuz, “Adaletsizliğe neden olacak farklı uygulamalardan kaçınılmalı, kamu görevlilerinin bütününü kapsayan sorunlara çözüm üretilmelidir” şeklinde konuştu.

Müfredat değişikliğiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Yavuz, bir ülkenin eğitim programlarının ya da müfredatının, o ülkenin sadece eğitime bakışını değil, aynı zamanda zihniyetini, nasıl bir fert ve toplum istediğinin yol haritasını da ortaya koyduğunu kaydetti. Yavuz, sözlerini şöyle tamamladı: “Öğrencilerimizin, öz güvene sahip, dürüst ve güvenilir, sorgulayıcı ve eleştirel düşünce yetenekleri gelişmiş, inisiyatif alabilen, rekabetçi, girişken ve iş birliğine açık, toplum sorunlarına duyarlı, başkalarının görüş ve düşüncelerine değer veren, toplumsal değerlerinin farkına varan ve sahip çıkan, doğal varlıklara ve çevreye karşı duyarlı, toplumsal ve kültürel çeşitliliğe saygılı, en az iki dil yeterliliği ve çok dillilik potansiyeli olan insanlar olarak yetiştirilmesi müfredat değişikliğinin temel felsefesi olmalıdır.”

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
11 Aralık Pazartesi önemli gündem başlıklarıÖnceki Haber

11 Aralık Pazartesi önemli gündem başlık...

2023-İSG/2: Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları YayımlandıSonraki Haber

2023-İSG/2: Temel Soru Kitapçıkları ve C...

Yorum Yazın

Deneyap Teknoloji Atölyeleri Başvuruları Uzatıldı!
Kablosuz Haberleşme Yarışmasına başvurular devam ediyor
YÖK, sözleşmelilikte geçen süreyi dikkate almalıdır
Deneyap Girişim Programı Başlıyor!
Akıllı Wi-Fi Kapsama Yarışması için Başvuru Zamanı!
Dün Hocalı, bugün Gazze
Türkiye'nin Teknoloji Takımı tarafından geliştirilen büyük dil modeli T3 AI'le gönüllülerini arıyor.
Finansal Teknolojiler Yarışmasına başvurular devam ediyor.
Ölçme ve Değerlendirme Uzmanı (Seviye 7) Ulusal Meslek Standardı ve Ulusal Yeterlilik Taslağı: Görüş ve Öneriler
Dijital Geleceğin Anahtarı Blok Zincir Yarışması başvuruları başladı
Erken Çocukluk Aylık Aile Eğitim Bülteni Yayımlandı
TÜBİTAK tarafından düzenlenen 55. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında, BİLSEM'ler projeleri ile büyük bir başarı elde etti.
"Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı"nın başvuru süresi uzatıldı
“Yerelden Evrensele Soylu Mücadele” mottosuyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz
Açık Öğretim Ortaokulu 2023-2024 Eğitim Ve Öğretim Yılı 2. Dönem E-Sınav Giriş Belgeleri Erişime Açıldı
Velilerimize Sesleniyoruz: Çocuklarınızın ÇEDES ve Benzeri Projelerin Etkinliklerine Katılmasına İzin Vermeyin!
Üniversite idari personelinin yer değişikliğine ilişkin toplu sözleşme kararımız kazanıma dönüşüyor
Yurt Dışında Görevlendirilecek Okutman ve Öğretmenlerin Mesleki Yeterlilik Sınavı Sonuçlarında oluşan minimum puanlar
28 Şubat Çarşamba önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (27 Şubat 2024) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti