Murat Kekilli: Sanatçı önce insan olmalı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Murat Kekilli: Sanatçı önce insan olmalı
Abone ol
Sanat ve sanatçı toplumdan ayrı bir bağlamda düşünülemez. Kimileri sanat ve politikanın birbirlerinden tamamen ayrılması gerektiğini düşünseler de sanatın muhtevası ve icrası gereği bu pek mümkün olmaz. Sanat ve politika ilişkisini ayrıntılarıyla değerlendiren Anadolu Rock müziğin sevilen isimlerinden Murat Kekilli, Herkes Duysun’a yaptığı açıklamada, “Sanatçının tutumu insani olmalıdır.” dedi.

Sanat ve sanatçı toplumdan ayrı bir bağlamda düşünülemez. Kimileri sanat ve politikanın birbirlerinden tamamen ayrılması gerektiğini düşünseler de sanatın muhtevası ve icrası gereği bu pek mümkün olmaz. Sanat ve politika ilişkisini ayrıntılarıyla değerlendiren Anadolu Rock müziğin sevilen isimlerinden Murat Kekilli, Herkes Duysun’a yaptığı açıklamada, “Sanatçının tutumu insani olmalıdır.” dedi.

Gülsüm YILDIRIM - Herkes Duysun / BURSA (İGFA) -  Picasso, sanatçının toplumun acılarından, hüzünlerinden ve sevinçlerinden beslenen bir üretici olduğunu ve dolayısıyla kendisinden beslendiği toplumun acı ve hüzünlerini görmezden gelemeyeceğini söyleyerek sanatçının aslında politik bir kişi olduğunu ifade eder. Biz de bu bağlamda ünlü Rock müziği sanatçısı Murat Kekilli’ye “Sanatçı politik bir kişi midir?” diye sorduk.

Sanatın, politik hayatın bir parçası olduğunu düşündüğünü ifade eden Murat Kekilli, “Sanatçı öncelikle insandır. Dünyada olup biten olaylara kör ve sağır kalamaz. Mecburen kendine bir yer bulacaktır. Sanatçının politikaya karşı tutumu insani ve düzeyli olmalıdır. Bu durum beraberinde hakkaniyeti de getirir. Dünya, var olduğu günden bu yana iyileri ve kötüleri içinde barındırıyor. Bunun dahilinde hak ve haksızlık kavramları da var. Eğer sanatçı bu duruma kör, sağır ve dilsiz kalırsa dünya yaşanmaz bir yer haline gelir. Kaldı ki ‘sanat’ denilen kavram, toplumların fikirlerine yön verir. Vizyon sahibi her insanın mutlaka bu sorumluluğa girmesi, içinde bulunması gerekir. Hiç değilse insanlık adına olmalıdır. Herhangi bir olaya sessiz kaldığında kötülük alıp başını gider ve dünya çekilmez olur. Zaten dünyadaki bütün haksızlıklar da bu sebepten ortaya çıkıyor. Toplum olarak insani erdemlerimizi bırakmamamız gerekiyor. Önce insan, sonra sanatçı olunur.” şeklinde konuştu.

“SANAT AMAÇ DEĞİL ARAÇTIR”

Sanatın, amaca ulaşmak için bir araç olduğunu belirten Kekilli, “Devir artık değişti. İnsanlarımız sanatçılara karşı esprili bir dil kullanabiliyor, bunda herhangi bir sorun görmüyorum. Hatta biz bile bu tür yaklaşımlara seviniyoruz. En önemlisi hiçbir şey amacını aşmamalı. Sanat, amaca ulaştıran bir araçtır. Bunun farkında olmak gerekiyor. Kişi üslubunu bildiği ve kimseyi kırıp dökmediği, kutuplaştırmadığı sürece her türlü argümanı kullanmakta serbesttir. İnsanların kendilerine göre fikirleri her zaman vardır. Zaten gelişim de böyle sağlanır. Bir insan vicdanını kapatmamalı, empati yeteneğini kaybetmemeli.” ifadelerini kullandı.

“YENİLİKLERE AÇIK OLMAK LAZIM”

Yeni parçası olan ‘Küs Martı’yı yapay zeka ile çektiğini belirten usta sanatçı Murat Kekilli, “Sevdiğim bir arkadaşımızın sayesinde böyle bir fikir aklımıza geldi. Bizim de çok hoşumuza gitti. Dünyada bir ilk olacak, biz de çok sevindik, heyecanlandık. Yeniliklere açık olmak ve onları denemek lazım. Size yakışanları yadsımamak gerek. Diğer parçalarımla kıyaslandığında, bu türün dışına çıkmamam gerektiğine dair güzel tepkiler aldım.” dedi.

Kaynak:IGFA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
22 Eylül Cuma önemli gündem başlıklarıÖnceki Haber

22 Eylül Cuma önemli gündem başlıkları

Çocuğu Kreşe Ağlarken Bırakmak Doğru DeğilSonraki Haber

Çocuğu Kreşe Ağlarken Bırakmak Doğru Değ...

Yorum Yazın

Bakan Tekin, Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi'nin Tanıtım Programına Katıldı
MEB Ortaokul Ve Liselerde "Türk Sosyal Hayatında Aile" Dersinin Müfredatı Hazırlandı
Ocak Ayında Yapılacak Düzenleme Kamu Görevlisi Ve Emeklilerini Memnun Etmelidir
İşte Sendikanın Tespiti Memur Maaşlarındaki Erime Aylık 7 Bin 50 TL Oldu
Eğitim Sendikasından Formasyon Tepkisi
Kasım Ayı Enflasyon Oranı Açıklandı
Yurt Yedek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
4 Aralık Pazartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (03 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Take Off İstanbul İçin Geri Sayım Başladı
Engel Tanımayan Öğretmenlerimiz, Engeller Aşan Çocuklar Yetiştiriyor
Engelleri Kaldıralım! Engelli Kamu Çalışanlarının Kullandığı Tüm Protez Ve Cihazlardaki SGK Payı Artırılsın!
Özel eğitim çocuk dergisi, Cumhuriyetin 100. Yılında özel sayısıyla yayında
"Buğday Tanesi" Filmi; Öğrenci, Öğretmen Ve Velilerle EBA'da Buluşuyor
60 saniyede bugün (02 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti.
3 Aralık Pazar önemli gündem başlıkları
Memur Sendikacılığında Sosyal Medyanın Kullanımı Ve Önemi Çalıştayımızı Tamamladık
Hükümetimizden; Memurlarımızın Sorunlarını İçeren Bir Torba Yasa (Memur Paketi) Bekliyoruz
İlkesel olarak alan değişikliğini doğru bulmuyorum!
MEB’den Cumhuriyetin 100. Yılına "Armağan"