”Müslüman temsilciler Uygur konusunu nasıl değerlendiriyor?”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
”Müslüman temsilciler Uygur konusunu nasıl değerlendiriyor?”
Abone ol
Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi 8-11 Ocak tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nden Bosna Hersek ve Sudan’a uzanan coğrafyada 14 ülkeden 30’dan fazla Müslüman temsilciyi ağırladı.

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi 8-11 Ocak tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nden Bosna Hersek ve Sudan’a uzanan coğrafyada 14 ülkeden 30’dan fazla Müslüman temsilciyi ağırladı.

Dünya Müslüman Topluluklar Konseyi Başkanı Ali Raşid el Nuaimi liderliğindeki heyetin içinde Tunus Yüksek İslam Konseyi Genel Sekreteri Mestaoui Mohamed Slaheddine, Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Abdullah Saleh Al Obaid, Mısır Cumhurbaşkanı Din İşleri Danışmanı Usame Elsayed Mahmud Saad gibi önemli isimler yer alıyordu.

Ziyaretlerin tamamlanmasının ardından Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Dış İlişkiler Ofisi 13 Ocak tarihinde bir basın toplantısı düzenledi. Ev sahibi Xinjiang Parti Sekreteri Ma Xingrui ve Xinjiang Bölgesel Hükümeti Sözcüsü Elijan Anayat’ın konuşmasındaki iki husus ziyaretin neden düzenlendiğinin şifresini veriyordu.

“Gezinin iki amacı: Yalanları ifşa etmek ve Çin’i anlamak”

Çin’in yaşadığı dönüşümün güvenlikten ekonomiye kadar bölgede hissedildiğini belirten Ma, buna karşın ABD başta olmak üzere kimi ülkelerin gerçekleri çarpıttığını söyledi. Ma Xingrui’ye göre ABD kışkırtmalarına karşın Xinjiang’daki gelişmeler objektif olarak kamuoyuna yansıtması gerekiyordu. Bu nedenle 14 İslam ülkesinden gelen heyet, büyük çoğunlukla benim de 2015 ve 2016 yıllarında incelemelerde bulunduğum hat üzerinde ilerledi.

Basın toplantısında gösterilen mini belgeselde heyetin Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumqi çarşısında halka buluştuğu, 1468’de inşa edilen İdgah Camisi’nde namaz kıldığı, İslam Enstitüsü’nde gençlerden Kuran dinlediği görülüyordu. 14 ülkeden 30 temsilcinin temasları dini özgürlüklerin yasaklandığı ya da bölgede korku ikliminin hakim olduğu yönündeki eleştirilere yanıt mahiyetinde.

Bununla birlikte 200 milyon yuana inşa edilen ve mezun öğrencilerin yüzde 98 oranında istihdam edildiği Kashi Meslek Lisesi’nin tanıtımı, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin önemli merkezlerindeki temaslar, turizm durakları ya da Kaşgar bölgesindeki dönüşüm de kentsel canlanmanın bir örneği olarak vurgulanıyor.

“Müslümanlar ait oldukları ülkenin parçası olmalı”

Bölgeyi ziyaret eden katılımcıların değerlendirmeleri ise Çin’e dair bakış açısını ve İslam dünyasındaki değişen öncelikleri yansıtıyordu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dünya Müslüman Toplulukları Konseyi Başkanı Ali Rashid Al Nuami, bölgeyi ikinci kez ziyaret ettiğini anımsatarak gelişime şahit olduğunu dile getirdi. “Görmek inanmaktır” diyen Al Nuami, beraberindeki meslektaşlarının da Batı medyası tarafından servis edilen haberlerin aksine Çin’deki güvenlik, istikrar ve güvenceye alınmış dini özgürlüklere birinci elden şahit olduğunun altını çizdi.

Dünya Müslüman Toplulukları Konseyi Başkanı Ali Rashid Al Nuami’nin konuşmasındaki en dikkat nokta ise ‘Burası Çin’e ait. Uygurlar Müslüman olabilir ama Çin vatandaşı. Müslümanlar ait oldukları ülkelerin bir parçası olmalı.” ifadesiydi. Al Nuami, Müslümanların ibadet özgürlüğüne sahip olmakla birlikte anayasada belirtilen sorumluluklara da riayet etmesi gerektiğinin altını çizerek, entegrasyonun önemine dikkat çekti. Aşırıcılıkla mücadelenin politik gerekçelerle engellenmemesi gerektiğine işaret eden yetkili “Terörizm dünya için tehdit. Eğer Çin güvenli olmazsa hiçbirimiz güvende olmayız.” dedi.

Gerek Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen Dünya Müslüman Toplulukları Konseyi Başkanı Al Nuami’nin, gerekse Mısır lideri Abdülfettah es Sisi’nin Din İşleri Danışmanı Mahmud Saad’ın özgürlükler kadar güvenlik, entegrasyon ve anayasal görevlere işaret etmesi ülkelerinin siyasi öncelikleri ile doğrudan ilintili. Zira bu ülkeler de kendi otoritelerine meydan okuyan İhvan hareketi gibi dini motivasyonlu gruplarla mücadele ediyor.

Özetle gelişmekte olan ülkeler bir yandan vatandaşlarının kalbini kazanmak isterken, diğer yandan da otoritelerinin jeopolitik oyunlar içinde istismar edilmesine meydan okuyor.

 

Kaynak:HIBYA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MEB: DYK ortak sınavı, dijital ortamda yapılıyorÖnceki Haber

MEB: DYK ortak sınavı, dijital ortamda y...

Çin’den İngiltere’nin Hong Kong’la ilgili raporuna tepkiSonraki Haber

Çin’den İngiltere’nin Hong Kong’la ilgil...

Yorum Yazın

Bu okullarımıza artık köy yaşam merkezi diyoruz
Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Kapsamında Sıkça Sorulan Soruların Cevapları Yayımlandı
Uzman Öğretmenlik Ve Başöğretmenlik Eğitim Programı İçin Başvurular Başladı
İşte haftanın yalan haberleri
2023 İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Başvuruları Alınmaya Başlandı
MEB’de Görevde Yükselme Sınavı İçin Yazılı Sınav İnternet Başvuru Ve Onay Süreci Başladı
2023 DGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı
Bilim ve sanat merkezlerimiz, TÜBİTAK'a damgasını vurmaya devam ediyor
Mesleki Ve Teknik Eğitimde Fikri Ve Sınai Mülkiyet Atılımı
Bakan Özer'den Müjde: Her Okula Rehber Öğretmen Atanacak
Depremde annesi veya babası ya da vasisi vefat eden öğrencilere yardım yapılacak
2023-2024 Eğitim öğretim yılı rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri programı
İşte eğitim alanında yapılanlar
2023 Yılı Bilsem Öğretmen Alımı Kapsamında Bölge Sözlü Sınav Randevuları Yayınlandı
MEB, YSK’ye hazırlanacak meslek liselilere "akademik destek" programını başlatıyor
29 Mayıs pazartesi günü okullar tatil edildi
Millî Eğitim Bakanlığı Personeline Başarı, Üstün Başarı Belgesi ve Ödül Verilmesine Dair Yönergede Değişiklik Yapıldı
MEB Eğitim Platformları
TEÇ-SEN'den MEB 2023 GYS Sınavları Hazırlık İçin Dev 5 adım
Dünya Geleneksel El Sanatları kitabı