Muş’ta ilkokul öğrencilerine göz taraması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Muş’ta ilkokul öğrencilerine göz taraması
Abone ol
Türk Kızılay Muş Şubesi gönüllüleri ile Muş Alparslan Üniversitesi Varto Meslek Yüksekokulu Optisyenlik Bölümü öğrencileri, ‘Önlenebilir Körlük ile Aydınlık Bir Yaşam Projesi” çerçevesinde ilkokul öğrencilerine göz taraması yaptı.

 

 

Türk Kızılay Muş Şubesi gönüllüleri ile Muş Alparslan Üniversitesi Varto Meslek Yüksekokulu Optisyenlik Bölümü öğrencileri, Muş Kale İlkokulu öğrencilerine göz taraması yaptı. ‘Önlenebilir Körlük ile Aydınlık Bir Yaşam Projesi’ çerçevesinde 6-14 yaş grubu çocukların şaşılık, miyop, alerji ve görme kaybı kontrollerinin yapan ekipler, tedaviye ihtiyacı olanları göz doktoruna yönlendirdiler. Proje çerçevesinde merkez ve ilçelerinde binlerce çocuğun göz taramasından geçtiğini aktaran Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

 

 

Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Yener Tanık ise görme sorunlarının çocukların hem fiziksel hem de akademik başarısını ciddi anlamda etkilediğini vurgulayarak, “Göz taramalarını bölge illerimizde yaparak bu konuda önlem almaya başladık. Bölge illerimizde üniversite ve Kızılay ile daha güçlü koordine olup binlerce çocuğa umut olmamaya devam edeceğiz. Bu başarısından dolayı Muş’taki arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

 

 

Muş Alparslan Üniversitesi Varto Meslek Yüksekokulu Optisyenlik Bölümü Öğretim Görevlisi ve Muş Genç Kızılay Başkanı Aykut Çağlı da alanında uzman optisyenlerle öğrencileri göz taramasından geçirdiklerini ifade ederek, "28 milyon çocuğun göz taramasını sadece hastanelerde ve aile hekimlerinde yapamayız ama bunun gibi saha desteği ile milyonlara ulaşmak çok daha rahat. Bu çalışma öğrenciler için çok önemli. Avrupa ülkeleri miyop salgınında alarma geçmiş durumda ve önlemler alınmaya başladı. Ülke olarak çocuklarımızın göz sağlığını korumalıyız. Çünkü çocuğun akademik başarısı, fiziksel aktivitesi gibi eğitim seviyesini yakından ilgilendiriyor. Biz de sahada çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kahramanmaraş’a yılın ilk karı yağdıÖnceki Haber

Kahramanmaraş’a yılın ilk karı yağdı

Sahipsiz araziye inşa ettiği binaları kiraladıSonraki Haber

Sahipsiz araziye inşa ettiği binaları ki...

Yorum Yazın

22 Haziran Cumartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün 21 Haziran 2024 Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Mülakatlarda KPSS puanına mütenasip puanlama yapılacağını duyurun. Hem komisyon üyelerimiz hem de genç meslektaşlarımız rahatlasın.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Rehberi Yayımlandı
Gençlik Yaz Okuluna başvurular başlıyor
eTwinning Kalite Etiketi başvuruları uzatıldı
İşte kendinizi geliştirmeniz için online eğitimler
MEB, Bir Yılda Hayata Geçirilen Projeleri Bülten Olarak Yayımladı
İmam Hatip Liseleri Arasında, 11 Dilde Münazara Yarışmaları Sonuçlandı
Şimdi Teneffüs Zamanı
EBA defterini al izle
İşte MEB'in Trafik Eylem Planı
E İzleme nedir?
İşte MEB tarafından açılan tüm kurslar ve başvuruları
Eğitimde Birlikteyiz Öykü Kitapları
Eğitimde Birlikteyiz
Mülakatlar Başlamadan, Ahlaksızlıkları Başladı Bile!
İşte haftanın yalan haberleri
Yusuf Tekin’i Sözlerini Geri Almaya Çağırıyoruz
3 Milyon Öğrenci, İlk Yardım Semineri; 426 Bin Öğretmen İlk Yardım Eğitimi Aldı