NATO: ”Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tahıl anlaşmasını kolaylaştırdıkları için takdir ediyorum”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
NATO: ”Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tahıl anlaşmasını kolaylaştırdıkları için takdir ediyorum”
Abone ol
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Parlamenterler Asamblesi’nin (NATO PA) 68. Yıllık Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, "Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tahıl anlaşmasını kolaylaştırdıkları için takdir ediyorum. Bu çok önemliydi" dedi.

 

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başkenti Madrid’de geçtiğimiz Cuma günü başlayan NATO Parlamenterler Asamblesi’nin yıllık toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşla ilgili konuşan Stoltenberg, Rusya’nın Şubat ayında başlattığı saldırılarla büyük bir hata yaptığını söyledi. Rusya’nın, Ukrayna’nın cesaretini, NATO ve müttefiklerinin ise birliğini hafife aldığını belirten Stoltenberg, "Rusya, Ukrayna’yı birkaç gün içinde yenilgiye uğratacağını düşündü. Fakat, Rusya 9 aydır gerileme ile karşı karşıya. Ukraynalılar, işgal edilen topraklarını özellikle Herson bölgesini geri almaya devam ediyor. Bu durumda kesinlikle Ukrayna’ya uzun vadede destek olmaya devam etmek zorundayız. Bunun bedellerinin olduğunu biliyorum. Ülkelerimizdeki insanlar yaşam maliyetlerinde yaşanan krizle karşı karşıya. Ayrıca, enerji ve gıda fiyatları da artıyor. Fakat, NATO’nun ödediği bedeller parayla ölçülebilir. Ukraynalılar ise bu bedeli kanları ile ödüyor. Eğer Putin’in kazanmasına izin verirsek, hepimiz çok daha büyük bedeller öderiz. Dünyadaki otoriter rejimler, kaba kuvvet ile istediklerini alabileceklerini zannederler" dedi.

 

 

Yeni bağımlılıkların oluşmaması konusunda dikkatli olunma çağrısında bulunan Stoltenberg, Çin’e karşı da dikkatli hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Çin’in, kritik altyapıları, tedarik zincirini ve önemli endüstriyel sektörleri elinde bulundurduğu vurgulayan Stoltenberg, "Otoriter rejimlere, güvenlik açıklarımızdan faydalanma ve bizleri baltalama şansı veremeyiz" açıklamasında bulundu.

 

 

"Boğaz’dan geçen tahıl gemilerini gördüm."

 

 

İstanbul’da 22 Temmuz’da Rusya ve Ukrayna arasında Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye arabuluculuğunda imzalanan tahıl anlaşmasının 120 gün daha uzatılmasına ilişkin kararda Türkiye’nin önemli rolünden bahseden Stoltenberg, "Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tahıl anlaşmasını kolaylaştırdıkları için takdir ediyorum. İstanbul’dayken Boğaz’dan geçen tahıl gemilerini gördüm. Bu, gıda fiyatları ve özellikle dünyadaki yoksul ülkeler için oldukça önemli. Tahıl anlaşmasının çok önemli olduğu kanıtlamıştır ve bunun devamlılığı sağlanmalıdır. Ayrıca, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılması kolaylaştırılan savaş esiri takası da elbette müttefiklerimizce memnuniyetle karşılanmıştır. Fakat biliyorsunuz ki, İstanbul’daki mesajım ile bugün burada verdiğim mesaj aynıdır" sözlerine yer verdi.

 

 

"İsveç ve Finlandiya teröre karşı mücadele etmek için garanti sağlamak zorunda"

 

 

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili de konuşan Stoltenberg, Finladiya, İsveç ve Türkiye arasında imzalanan üçlü muhtırayı hatırlattı. Muhtıra çerçevesinde iki ülkenin NATO’ya üyelik aşamasında onay sürecine gelindiğinden bahseden Stoltenberg, "Finlandiya ile İsveç, NATO ve Türkiye ile uzun dönemde partnerlik yapmak ve teröre karşı mücadele etmek için garanti sağlamak zorunda. Finladiya ve İsveç, Türkiye ile yakın işbirliği içerisinde teröre karşı gelecekte de çalışmalarını sürdürecek. Biliyorsunuz ki, hiçbir NATO ülkesi terör saldırılarından Türkiye kadar acı çekmedi. Birkaç gün önce İstanbul’da acımasız bir terör saldırısı yaşanmıştı. Müttefiklerde ve özellikle Türkiye’de verilen can kayıpları, terörün acımasızlığı hatırlatıyor" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile görüştüÖnceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhur...

Liberyalı diplomat İstanbul Havalimanı’nda intihar ettiSonraki Haber

Liberyalı diplomat İstanbul Havalimanı’n...

Yorum Yazın

MEB’e Rehber Öğretmenlerin Ve Çocuk Gelişimi Öğretmenlerinin Resen Görevlendirmelerine Karşı Talebimizi Yineledik
Yetişkin engellerin gideceği bir okul yoktu, şimdi 81 ilde açmış olduk
Kendini Öğrencilerine Adayan Öğretmenin Azmi Örnek Oluyor
YÖK Akademik Hareketlilik Projesini başlatıyoruz
MEB’de görme engelli personel evrak işlemlerini artık daha kolay yapabilecek
"Türkiye ilk kez mesleki eğitime uluslararası öğrenci almaya başladı"
“Yıllardır Kamu Çalışanlarının Üzerinde Ağır Bir Yük Olan Gelir Vergisi Sorunu Artık Çözülmelidir.”
Toplu sözleşme talebimiz olan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinde sona gelindi
Yalçın: “Sözleşmelilere Kadro Müjdesi Bayram Havası Oluşturdu”
Açık Öğretim Okulları 2022-2023 Eğitim Ve Öğretim Yılı 1. Dönem Sınavları
Mücadelemiz, Bütün Güvencesiz Personelin İstisnasız Ve Şartsız Biçimde Kadroya Geçirilmesi İçindir
Haftada 44 saat ders okutan atölye ve laboratuvar öğretmenleri mesleki eğitim merkezlerinde derse girebilir mi?
Sözleşmeli istihdamda önemli adım
Sözleşmelilerin Kadroya Alınmasında Yarım-Yamalak Değil, Tam Çözüm İstiyoruz!
Öğretici: Sözleşmeli Statü Tamamen Kaldırılmalı, Tüm Sözleşmeliler Kadroya Kavuşmalıdır
Kızılay Burs Başvuruları
Kızılay Ortaöğrenim Bursları
Kızılay Burs Yönetim Sistemi uygulamaya alınıyor
Kızılay Akademik Burs Hayata Geçiyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından sözleşmelilerin memur kadrosuna atanmasına ilişkin açıklama