Nesli tükenmekte olan gibon çiftinin yavrusu dünyaya geldi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Nesli tükenmekte olan gibon çiftinin yavrusu dünyaya geldi
Abone ol
KOCAELİ’nin Darıca ilçesindeki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda Türkiye’deki tek gibon maymunu çiftinin ilk yavrusu dünyaya geldi. Nesli kritik seviyede tükenme tehlikesi altındaki türlerden gibon maymunları özel hazırlanan barınakta bulunurken, anne, bir an olsun yavrusunu kucağından bırakmıyor.

KOCAELİ’nin Darıca ilçesindeki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda Türkiye’deki tek gibon maymunu çiftinin ilk yavrusu dünyaya geldi. Nesli kritik seviyede tükenme tehlikesi altındaki türlerden gibon maymunları özel hazırlanan barınakta bulunurken, anne, bir an olsun yavrusunu kucağından bırakmıyor.
Darıca’daki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda yaşamlarını sürdüren Türkiye’deki tek gibon maymunu çifti olan ’Josita’ ve Kamari’nin ilk yavrusu, yaklaşık 2 ay önce dünyaya geldi. Nesli kritik seviyede tükenme tehlikesi altındaki türlerden olan gibon maymununun dünyaya gelişi hayvanat bahçesinde sevinçle karşılandı. Yavru, anne ve babasıyla birlikte kendileri için özel hazırlanan barınakta yaşamını sürdürüyor. Anne gibon ’Josita’ kendisi için belirlenen listeye göre besleniyor. Yavru gibon ise şimdilik sadece annesi tarafından besleniyor. Doğası gereği annesinin kucağından inmeyen gibonun bu nedenle henüz cinsiyeti öğrenilemedi. Bütün gün beraber gezen anne ve yavrusu ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
Yavru gibonun, bu türün devamı için son derece önemli olduğunu anlatan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Park Eğitim Pazarlama Müdürü Tuğçe Özgür, şöyle konuştu:
”Yaklaşık 6 yıldır çift olarak parkımızda bulunuyorlar. Bakıcılarımız büyük bir özveriyle bakımlarını yapıyorlar ve bu yıl ilk defa yeni bir yavruları oldu. Aslında bu yavru şu an hepimiz için, tüm dünya için önemli bir yavru. Çünkü nesli kritik seviyede tükenme tehlikesi altında. Yeni bir yavrunun olması çok büyük bir sevgiyle ve neşeyle karşılandı. Yavrumuz şu anda yaklaşık 2 aylık. Bütün gün annesinin kucağında. Ona sarılarak, onu emerek beslendiği için henüz cinsiyetini göremiyoruz. Zaten bu canlıların hepsi sarı renkli doğuyor, 2 yıl sonra siyaha dönüyorlar. Erkek gibonlar siyah renkte kalırken, yavru eğer dişiyse 2 yaşından sonra tekrar sarı rengine dönüyor. Şu anda bu canlılar aslında tamamıyla otçul beslenen canlılar, henüz katı gıdaya geçmedi. Annesi meyve, sebze, haşlanmış yumurta gibi protein kaynaklı besleniyor. Yavru ise bütün gün annesini emiyor.”
’HEP BERABER KARAR VERİP BİR İSİM SEÇECEĞİZ’
Cinsiyetinin henüz öğrenilmemesi nedeniyle yavruya henüz isim konulamadığını söyleyen Tuğçe Özgür, ”Ana vatanı olan Güneydoğu Asya’ya özgü bir isim araştırılıyor. Ana vatanına özgü bir isim koymak istiyoruz o nedenle henüz karar veremedik. Bakıcılarımızla beraber karar verip güzel bir isim seçeceğiz. Türkiye’de bu hayvanlar bir tek Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’nde bulunuyor ve ilk defa ülkemizde yeni bir yavrumuz dünyaya geldi” diye konuştu. (DHA)

 

 

Kaynak:DHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Spor okulundan çalınan spor malzemeleri bulunduÖnceki Haber

Spor okulundan çalınan spor malzemeleri...

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde 09.05’te polislerden saygı duruşuSonraki Haber

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde 09.05’te...

Yorum Yazın

2022-2023 Eğitim öğretim yılı sene sonu iş ve işlemleri
Okul yöneticileri kendi okullarında halk eğitim kursu açabilir mi?
İkinci görev niteliğinde rehber öğretmen görevlendirilmesinin yürürlüğü durduruldu
Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitapları (10.Sınıf) Yayımlandı
Denklik Seviye Tespit Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzu
Kamuda liyakat ve ehliyet temelli bir nizam inşa etmek Türkiye Yüzyılı hedefine ulaşmanın ön koşullarından birisidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı 13 üniversiteye yeni rektör ataması
En Düşük Memur Maaşı 22 bin TL’dir. Aksi Düşünülemez!
"Afetzede Özel" olarak başlattığımız KALFAP rogramı'na başvurularınızı bekliyoruz
Yeni Milli Eğitim Bakanı’nın İlk İşi Paydaşlarla Meslek Kanunu’nu Yeniden Ele Almak Olmalıdır
Öncelikli Gündemimiz Temmuz Ayında Yapılacak Maaş Düzenlemesidir
Öğretici: Enflasyon Altında Ezilmek Sabit Gelirlilerin Kaderi Olmasın!
Mayıs Ayı Enflasyon Oranı Açıklandı
LGS Soru Kitapçıkları (Sayısal ve Sözel) ve Cevap Anahtarları Yayınlandı
Yeni Milli Eğitim Bakanı Olarak Prof. Dr. Yusuf Tekin Atandı
Eğitimi 21. yüzyılın dijital dünyasıyla buluşturmaya devam ediyoruz
Kişi Muhatabını Kendi Gibi Bilirmiş!
Cumhurbaşkanı Erdoğan kabinesini açıkladı
2023 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavına Esas Derslere Ait Konu, Kazanım ve Açıklamalar
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Rehberlik Ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bakanlık Genel Hedefi "Psikolojik Sağlamlık" Olarak Belirlendi