Nesli tükenmekte olan gibon çiftinin yavrusu dünyaya geldi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Nesli tükenmekte olan gibon çiftinin yavrusu dünyaya geldi
Abone ol
KOCAELİ’nin Darıca ilçesindeki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda Türkiye’deki tek gibon maymunu çiftinin ilk yavrusu dünyaya geldi. Nesli kritik seviyede tükenme tehlikesi altındaki türlerden gibon maymunları özel hazırlanan barınakta bulunurken, anne, bir an olsun yavrusunu kucağından bırakmıyor.

KOCAELİ’nin Darıca ilçesindeki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda Türkiye’deki tek gibon maymunu çiftinin ilk yavrusu dünyaya geldi. Nesli kritik seviyede tükenme tehlikesi altındaki türlerden gibon maymunları özel hazırlanan barınakta bulunurken, anne, bir an olsun yavrusunu kucağından bırakmıyor.
Darıca’daki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda yaşamlarını sürdüren Türkiye’deki tek gibon maymunu çifti olan ’Josita’ ve Kamari’nin ilk yavrusu, yaklaşık 2 ay önce dünyaya geldi. Nesli kritik seviyede tükenme tehlikesi altındaki türlerden olan gibon maymununun dünyaya gelişi hayvanat bahçesinde sevinçle karşılandı. Yavru, anne ve babasıyla birlikte kendileri için özel hazırlanan barınakta yaşamını sürdürüyor. Anne gibon ’Josita’ kendisi için belirlenen listeye göre besleniyor. Yavru gibon ise şimdilik sadece annesi tarafından besleniyor. Doğası gereği annesinin kucağından inmeyen gibonun bu nedenle henüz cinsiyeti öğrenilemedi. Bütün gün beraber gezen anne ve yavrusu ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
Yavru gibonun, bu türün devamı için son derece önemli olduğunu anlatan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Park Eğitim Pazarlama Müdürü Tuğçe Özgür, şöyle konuştu:
”Yaklaşık 6 yıldır çift olarak parkımızda bulunuyorlar. Bakıcılarımız büyük bir özveriyle bakımlarını yapıyorlar ve bu yıl ilk defa yeni bir yavruları oldu. Aslında bu yavru şu an hepimiz için, tüm dünya için önemli bir yavru. Çünkü nesli kritik seviyede tükenme tehlikesi altında. Yeni bir yavrunun olması çok büyük bir sevgiyle ve neşeyle karşılandı. Yavrumuz şu anda yaklaşık 2 aylık. Bütün gün annesinin kucağında. Ona sarılarak, onu emerek beslendiği için henüz cinsiyetini göremiyoruz. Zaten bu canlıların hepsi sarı renkli doğuyor, 2 yıl sonra siyaha dönüyorlar. Erkek gibonlar siyah renkte kalırken, yavru eğer dişiyse 2 yaşından sonra tekrar sarı rengine dönüyor. Şu anda bu canlılar aslında tamamıyla otçul beslenen canlılar, henüz katı gıdaya geçmedi. Annesi meyve, sebze, haşlanmış yumurta gibi protein kaynaklı besleniyor. Yavru ise bütün gün annesini emiyor.”
’HEP BERABER KARAR VERİP BİR İSİM SEÇECEĞİZ’
Cinsiyetinin henüz öğrenilmemesi nedeniyle yavruya henüz isim konulamadığını söyleyen Tuğçe Özgür, ”Ana vatanı olan Güneydoğu Asya’ya özgü bir isim araştırılıyor. Ana vatanına özgü bir isim koymak istiyoruz o nedenle henüz karar veremedik. Bakıcılarımızla beraber karar verip güzel bir isim seçeceğiz. Türkiye’de bu hayvanlar bir tek Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’nde bulunuyor ve ilk defa ülkemizde yeni bir yavrumuz dünyaya geldi” diye konuştu. (DHA)

 

 

Kaynak:DHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Spor okulundan çalınan spor malzemeleri bulunduÖnceki Haber

Spor okulundan çalınan spor malzemeleri...

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde 09.05’te polislerden saygı duruşuSonraki Haber

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde 09.05’te...

Yorum Yazın

4 gün mesai: Yeni çalışma düzeni yaygınlaşabilir mi?
175 Bin Öğrencimiz Sosyal Ve Kültürel Faaliyetlere Katıldı
AES: Memur Kürsüsünde Meydanlardaydık
BASK Biz De Varız Dedi
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: ”Okullarımızda güçlendirme çalışmalarını bu yıl sonuna kadar tamamlayacağız”
Eğitimcilerin beklentilerinin karşılanması geleceğimizin garantisidir
Yeni Zelanda Matariki İlkokulu'nun Açılışını Öğrencilerimizle Birlikte Gerçekleştirdik
2021 YLSY 3. Dönem Yurt İçi Dil Kursu Başlama Tarihleri Duyurusu
Vergi Dilimlerinin Kayıp Üretmemesi İçin Israrımız Sürecek
ÖSYM, dün açıkladığı 2023 yılı sınav takvimini geri çekti
Bir Kadın Daha Eksilmeyeceğiz!
15. Uluslararası MEB ROBOT Yarışması Başlıyor
Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek Yarışması Başvuruları Başladı
Riyakâr Övgülere Değil Acil Sorunlarımızın Çözülmesine İhtiyacımız Var
2022 YLSY - Sözlü Sınava Çağrılmaya Hak Kazanan Adaylar Açıklanmıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uzman Ve Başöğretmen Unvanı Almaya Hak Kazanan Öğretmen Sayılarını Açıkladı
Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınav Sonucu açıklandı
KPSS Ortaöğretim sonuçları açıklandı
Bakan Özer, Öğretmenlerle Anıtkabir'i Ziyaret Etti
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun