Öğrenciler sektör temsilcileriyle buluşuyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Öğrenciler sektör temsilcileriyle buluşuyor
Abone ol
Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından her yıl Kariyer Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen sektör üniversite buluşmalarının 4.’sü gerçekleştirildi.

 

 

Yüksekokul Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe bir otelin İnsan Kaynakları Müdürü Mukaddes Tokel ve Aşçıbaşı Yavuz Yiğit katıldı. Söyleşi boyunca sektöre yönelik birçok konudan bahsedilerek öğrencilerin eğitim süreçlerini en iyi şekilde değerlendirebilmeleri ve kariyer hedeflerini netleştirebilmeleri adına önemli tavsiyeler paylaşıldı.

 

 

 

“Farklı alanlarda tecrübe kazanmaktan kaçınmayın”

 

 

 

Farklı işletmelerde ve departmanlarda çalışmanın, turizmin işleyişini kavrama ve iyi turizmci olabilme adına hayati öneme sahip olduğunu belirten Mukaddes Tokel, öğrencilerin farklı alanlarda tecrübe kazanmaktan çekinmemelerini tavsiye etti. Türkiye’nin turizm ve gastronomi alanlarındaki zenginliğini ve yeterliliğini anlatarak, sektörün öğrencilere küresel hedefler ve hareketlilik sağlama potansiyelini açıklayan Tokel, turizm sektörünün özellikle genç yeteneklere olan ihtiyacını vurgulayarak bu ihtiyacın ancak sektörün gerekliliklerinin farkında, donanımlı ve eğitimli gençlerle giderilebileceğinin altını çizdi.

 

 

Otelde uyguladıkları işe alım süreçlerinden ve yetenek bazlı mülakatlardan bahseden Tokel, kariyer planlaması, amaç ve hedef belirleme, kariyer gelişimi konuları hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulundu. Başarılı olabilmenin ilk adımının hedef belirlemek olduğunu ifade eden Mukaddes Tokel, bütün tercih ve yatırımların da bu hedefe ulaşma adına yapılmasının gerekliliğinden bahsetti.

 

 

 

“Yabancı dil önemli”

 

 

 

Programın diğer konuşmacısı Yavuz Yiğit ise kendisinin de Düzceli olduğunu ve küçük yaşlardan itibaren sektörde görev aldığını dile getirdi. Hem turizm ve gastronomi eğitimini, hem de sektörün yıllar içerisindeki gelişim ve dönüşümünü örneklerle anlatan Yiğit, alanın farklı yönlerini ve mutfaklarındaki deneyimlerini öğrencilerle paylaştı. Özellikle uluslararası işletmelerin Türkiye’ye girişiyle birlikte yaygınlaşan kurumsallaşmanın, eğitimi ve yabancı dili mecbur kıldığına dikkat çeken davetli konuşmacı; üniversite eğitimi ile kazanılan maliyet yönetimi, hijyen, mutfak yönetimi gibi teorik bilgilerin alanda çalışırken hayat kurtardığını vurguladı.

 

 

Usta-çırak ilişkisinin insana kattıklarını kendi tecrübeleri üzerinden anlatan Yavuz Yiğit, bu ilişkiden edinilen bilgi ve becerilerin üniversite eğitimiyle harmanlanmasının hem alanda tutunmayı kolaylaştırdığını, hem de alana farklılık ve kalite kattığını söyledi. Üniversite eğitiminin kazandırdığı teorik bilgi kadar üniversite yıllarında edinilen iletişim ve yönetsel becerilerin kariyer sürecini renklendirdiğini ve başarıyı beraberinde getirdiğini ifade eden Yiğit; değişen dünya ile birlikte şefliğin artık yemek yapmanın ötesinde iletişim, pazarlama, yönetim başta olmak üzere çok yönlü yapıyı zorunlu kıldığına işaret etti.

 

 

Program, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Erzurum’da soğuk hava şadırvanları buz tutturduÖnceki Haber

Erzurum’da soğuk hava şadırvanları buz t...

’İyilikte yarışan sınıflar, her sınıfın bir yetim kardeşi var’ projesiSonraki Haber

’İyilikte yarışan sınıflar, her sınıfın...

Yorum Yazın

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yönetilemiyor!
2024-YKS Sınavında Engelli Bireylere Ek Süre Verilecek mi? İşte OMBUDSMAN’ın Tavsiye Kararı
Öğretmenlerin Emeklilik İçin Ön Başvuru Tarihleri Açıklandı
Unutulmamalı ki, eğitimden tasarruf olmaz
Tavrımız, enflasyonu düşürerek kalıcı refah artışını sağlamaktır
Erdoğan'dan öğretmen atamalarına dair açıklama
Bir Miktar Ne Kadar?
Online İkraz Hizmetleri Hakkında Duyuru
Çalışacak ekip arkadaşları arıyoruz
YKS Puan Hesaplama Motoru Yayında
"ETKİM İstasyon Programı" başvuruları başladı!
Haritalar, Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) yayımlandı
Öğretici: TBMM Mesaiye Başlıyor, Artık Çalışan Ve Emeklilerin Bekleyen Sorunları Çözülsün!
Yapay Zeka 101 Eğitimi   
Okul Sporları Duyuruları
 eTwinning Projelerinde Üretken Yapay Zekâ
Dağ Fare Doğurmasın!
Mesleki Eğitimde 8 Bin 406 İş Yerinin Sözleşmesi Feshedildi
Türk Eğitim Sen, “Türk Eğitim Sisteminde Proje Okulları” Çalıştayı Düzenliyor
İş Gücü İstatistikleri Yayımlandı