Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Yarattığı Eşitsizlik ve Adaletsizlik Seçim Vaatleri ile Düzeltilemez!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Yarattığı Eşitsizlik ve Adaletsizlik Seçim Vaatleri ile Düzeltilemez!
Abone ol
Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarına ilişkin sorunlarına kalıcı çözümler üretmek yerine Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) kapsamında hayata geçirilen ‘uzman öğretmenlik’ ve ‘başöğretmenlik’ uygulaması üzerinden eğitim emekçilerine yönelik ayrımcı ve adaletsiz uygulamaları hayata geçirmiştir. ÖMK’ye göre, meslekte 10 yılı dolduran öğretmenler ‘uzman öğretmenlik’, uzman öğretmenlikte 10 yılı dolduran öğretmenler ‘başöğretmenlik’ unvanı için Kariyer Basamakları Sınavı’na girmeye hak kazanmaktadır.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 14 Mayıs seçim çalışmaları çerçevesinde katıldığı bir televizyon programında uzman öğretmenlik için 10 yıl görev şartının 5 yıla düşürüleceğini, uzman olmuş öğretmenlerin başöğretmen olmak için bekleme süresi olan 10 yıl şartının kaldırılacağını, bu konuda gerekli hazırlıkların yapıldığını açıklamıştır. Söz konusu düzenlemelerin hayata geçirilmesi için yasa değişikliği yapılması gerektiği dikkate alındığında, Bakan Özer’in açıklamalarının seçim öncesinde yapılan bir seçim vaadi olmaktan öteye gitmediği anlaşılmaktadır. Nitekim 2023 yılı Kariyer Basamakları Sınavı süreci 18 Mayıs itibariyle başlatılmış ve MEB tarafından yapılan duyuruda, yasa değişikliği gerektiren düzenlemeler yer almamıştır.

Kasım 2022’de yapılan Kariyer Basamakları Sınavı (KBS) sonucunda 67 bin öğretmen ‘başöğretmen’, 517 bin öğretmen ‘uzman öğretmen’ unvanı almıştır. Sınava girmeyen ve on yıldan az kıdemi olan öğretmen sayısı ise 400 binin üzerindedir. KBS’ye giren ve başarılı olan uzman öğretmenlerin maaşı 2 bin 472 lira; başöğretmenlerin maaşı aynı derece ve kademedeki meslektaşlarına göre 4 bin 944 lira arttırılmıştır.

Aynı işi yapan, aynı müfredatı uygulayan öğretmenler arasında derece ve kademe farkı dışında göstermelik bir sınav üzerinden bu kadar ücret farkı olması adaletli bir uygulama olmadığı açıktır. Aynı işi yapan öğretmenler arasında bu kadar yüksek maaş farklılığının olduğu bir eğitim sisteminde eşitlikten, adaletten ve nitelikli eğitimden bahsetmek mümkün değildir.

Eşit işe eşit ücret ilkesine aykırılık teşkil eden bu durum nedeniyle okullarda son derece adaletsiz bir durum ortaya çıkmıştır. Bakan Özer’in ‘uzman öğretmenlik’ ve ‘başöğretmenlik’ şartlarının değiştirileceğine yönelik vaatleri, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren ÖMK’nin yanlış bir düzenleme olduğu ve 400 bini aşkın öğretmenin bu düzenleme nedeniyle mağdur edildiği gerçeğini değiştirmemektedir.

Aynı derece ve kademede olan ve sınıfta aynı konuyu anlatan öğretmenlere, göstermelik bir sınav üzerinden verilen ‘kariyer unvanı’ üzerinden farklı ücretlendirme politikasının uygulanması, ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesine temelden aykırı ve adaletsiz bir uygulamadır. Yıllardır açlık sınırına yakın, yoksulluk sınırına uzak bir maaşla geçinmeye çalışan eğitim emekçileri göstermelik unvanlar değil, insanca yaşayacak ücret ve çalışma koşulları talep etmektedir.

Nitelikli eğitimin en temel şartının nitelikli öğretmen olduğu gerçeği dikkate alındığında öğretmenleri unvanlar üzerinden ayrıştırmayan, yaptıkları işe ve mesleklerine küstürmeyen politikaların benimsenmesi gerekmektedir.

Eğitim Sen olarak öncelikli talebimiz, ÖMK sonucunda oluşan ücret farklarının ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesi doğrultusunda ek kısa sürede yeniden düzenlenmesidir. Derece ve kademe gibi kriterler dikkate alınarak, en düşük öğretmen maaşı yoksulluk sınırının üzerinde belirlenmeli, öğretmenlik mesleğini değersizleştiren politika ve uygulamalara son verilmelidir.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Covid-19 Kapsamında Tahsil Edilmiş Olan İdari Para Cezalarının İade Edilmemesini Öngören Kuralın Eşitlik İlkesine Aykırı Olduğu Gerekçesiyle İptaliÖnceki Haber

Covid-19 Kapsamında Tahsil Edilmiş Olan...

Türkiye Maarif Vakfında Afrika Günü KutlandıSonraki Haber

Türkiye Maarif Vakfında Afrika Günü Kutl...

Yorum Yazın

Bu okullarımıza artık köy yaşam merkezi diyoruz
Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Kapsamında Sıkça Sorulan Soruların Cevapları Yayımlandı
Uzman Öğretmenlik Ve Başöğretmenlik Eğitim Programı İçin Başvurular Başladı
İşte haftanın yalan haberleri
2023 İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Başvuruları Alınmaya Başlandı
MEB’de Görevde Yükselme Sınavı İçin Yazılı Sınav İnternet Başvuru Ve Onay Süreci Başladı
2023 DGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı
Bilim ve sanat merkezlerimiz, TÜBİTAK'a damgasını vurmaya devam ediyor
Mesleki Ve Teknik Eğitimde Fikri Ve Sınai Mülkiyet Atılımı
Bakan Özer'den Müjde: Her Okula Rehber Öğretmen Atanacak
Depremde annesi veya babası ya da vasisi vefat eden öğrencilere yardım yapılacak
2023-2024 Eğitim öğretim yılı rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri programı
İşte eğitim alanında yapılanlar
2023 Yılı Bilsem Öğretmen Alımı Kapsamında Bölge Sözlü Sınav Randevuları Yayınlandı
MEB, YSK’ye hazırlanacak meslek liselilere "akademik destek" programını başlatıyor
29 Mayıs pazartesi günü okullar tatil edildi
Millî Eğitim Bakanlığı Personeline Başarı, Üstün Başarı Belgesi ve Ödül Verilmesine Dair Yönergede Değişiklik Yapıldı
MEB Eğitim Platformları
TEÇ-SEN'den MEB 2023 GYS Sınavları Hazırlık İçin Dev 5 adım
Dünya Geleneksel El Sanatları kitabı