Okula-kreşe giden çocukların bağışıklığını güçlendirin

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Okula-kreşe giden çocukların bağışıklığını güçlendirin
Abone ol
Özel Hatem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Dila Tuğçe Kopan, okula kreşe giden çocukların sık hastalanmamaları için alınabilecek en iyi önlemin bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu belirterek, bağışıklığı güçlendirmede ise anne ve babanın üzerine düşen görevler olduğunu ifade etti.

Uzm. Dr. Tuğçe Kopan, okulların açılmasıyla birlikte birçok anne baba çocuklarının dış dünyada daha fazla vakit geçireceğinden dolayı daha sık hastalanacağı endişesini taşıdığını belirtti. Kopan, özellikle ilkokula yeni başlayacak olan çocuklar, hayatlarının ilk yıllarında daha steril ve korunaklı büyüdüğünü hatırlatarak, bu nedenle kalabalık bir ortamda bulunacak olan çocukların okulda yaşıtları ile bir araya gelince hastalanmalarının olağan olduğunu da ifade etti. Tuğçe Kopan okula , kreşe giden çocukların sık hastalanmamaları için alınacak önlemler ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için anne ve babalara düşen görevler hakkında bilgiler verdi.

 

Okulda geçirilen her sene bağışıklık sistemlerinin gelişeceğini ve daha az hastalanacaklarını da unutmamak gerekmektedir. Bu dönemde çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için anne babalara büyük görev düşer.

 

Özel Hatem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Dila Tuğçe Kopan, Çocuklarındoğal bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğumdan itibaren yapılabilecekleri şöyle sıraladı:

 

"Annenin sağlıklı bir gebelik geçirmesi ve sağlıklı beslenmesi önemlidir. İlk 6 ay sadece anne sütü ve mümkünse 2 yaşına kadar emzirilmenin devam ettirilmesi elzemdir. Anne sütü verilemediği durumlarda prebiyotikten zengin devam sütlerinin verilmesi gerekir. Bağışıklık sisteminin oluşması anne karnında başladığı için annenin sağlıklı bir gebelik geçirmesi ve katkısız ve doğal beslenmesidir. Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılması da lazımdır. Aşı takvimine mutlaka uyulması gereklidir. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa vücut o kadar dirençli olur. Çocuklarımızın özellikle okula ilk başladığı dönemde enfeksiyon hastalıklarına yakalanması doğaldır. İşte tam bu noktada bağışıklık sistemi devreye girmektedir. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa okul dönemi hastalıklarına karşı bir vücut direnci o kadar yüksek olur. Çocuklarımızın bağışıklığını güçlendirmek için mutlaka yapmamız gerekenler listesinin başında sağlıklı ve düzenli bir beslenme gelir. Ev yapımı yoğurt, turşu gibi doğal probiyotikler ile bağırsaklardaki vücuda dost bakterileri artırarak bağışıklığı güçlendirebiliriz. Çocuklarımızın hayatının ilk iki yılında düzenli D vitamini, sonrasında da ihtiyaca göre D vitamini takviyesi mutlaka devam ettirilmelidir. Çocuklarımızın aktif spor aktiviteleri mutlaka desteklenmeli ve açık-temiz havada vakit geçirmeleri sağlanmalıdır. Katkısız ve koruyucu madde içermeyen gıdalarla beslenmesine özen gösterilmelidir. Büyüme hormonu derin uykuda salgılandığından uyku kalitesi ve uyku hijyeni çok önemlidir. Çocuklarımızın aşıları ve düzenli sağlık kontrolleri aksatılmamalıdır. Sağlıklı çocuk izlemi, çocukların sağlıklı büyümeleri ve birçok hastalığın erken tanısı açısından oldukça ehemmiyet taşımaktadır. Hayatın ilk 6 ayında her ay çocuk hekimi poliklinik kontrolü, 6.aydan sonra 3 ayda bir ve 2 yaş sonrası yılda bir kez çocuk hekimi poliklinik kontrolü önermekteyiz" diye konuştu.

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Serbest piyasada döviz fiyatlarıÖnceki Haber

Serbest piyasada döviz fiyatları

Hırsızlık için girdikleri evde ev sahibini öldüren 4 sanığa ceza yağdıSonraki Haber

Hırsızlık için girdikleri evde ev sahibi...

Yorum Yazın

3 Bin 500 Engelli Öğretmen Ataması İçin Başvurular 3 Nisan'da Başlayacak
Ramazan-ı Şerif 2023
Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2022 Yılı Faaliyet Raporu
TEKNOFEST 2023 Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması Özgün Araç Kategorisi Kritik Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
Deprem bölgesinde yapılan çalışmalar Türkiye Tek Yürek
TEKNOFEST 2023 Akıllı Ulaşım Yarışması Proje Detay Rapor Sonuçları Açıklandı!
Öğretici: Mart Ayı Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı. Sabit Gelirliler Açlık Sınırında Geçinemiyor!
TEKNOFEST 2023 Çip Tasarım Yarışması Detay Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 TEKNOFEST Drone Şampiyonası Ön Eleme Sonuçları Açıklandı!
Öğretici: Banka Promosyonu Adaletsizliği Son Bulmalıdır
Deprem Bölgesinde LGS Ve YKS'ye Hazırlık İçin 809 DYK Noktası Oluşturuldu
Afet Bölgesinde Açılan Halk Eğitimi Kurslarından 102 Bin 29 Vatandaş Yararlandı
ÖSYM’den 4 il için YKS kararı
Bakanlık alan değişikliği bekleyen meslektaşlarımızı daha ne kadar bekletecek?
Deprem Sonrasında MEB Tarafından Atılan Politika Adımları
MTSK Direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavları ertelendi
Deprem Bölgesinden Diğer İllere Nakil Olan 14 Bin 73 Öğrenci, Kendi İllerine Geri Döndü
TEKNOFEST 2023 Roket Yarışması Kritik Tasarım Rapor Sonuçları Açıklandı!
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
TEKNOFEST İstanbul Spotter Kule Başvuruları Başladı!