Olgunlaşma Enstitüleri İle Halk Eğitim Merkezleri Gazze'deki Çocuklar İçin Giysi Ve Battaniye Üretiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Olgunlaşma Enstitüleri İle Halk Eğitim Merkezleri Gazze'deki Çocuklar İçin Giysi Ve Battaniye Üretiyor
Abone ol
Olgunlaşma enstitüleri ve halk eğitimi merkezlerinde İsrail'in saldırıları altındaki Gazze'de bulunan kadın ve çocuklar için giysi ve battaniye üretiliyor.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Gazze'de İsrail'in ablukası altında yaşam mücadelesi veren kadın ve çocuklara insani yardım ulaştırılması amacıyla proje hazırladı.

 

Bu kapsamda, ülke genelindeki 31 olgunlaşma enstitüsü ve yaklaşık bin halk eğitimi merkezinde eş zamanlı olarak Filistinliler için battaniye, polar içlik, iç çamaşırı, yeni doğan seti, eşofman takımı ve maske üretimine başlandı.

 

Usta öğreticiler tarafından tasarımları yapılan ve enstitülerdeki çalışanlar ile halk eğitimi merkezlerindeki kursiyerler tarafından dikilen ürünler, paketleme işlemlerinin ardından Mersin'e oradan da Gazze'de saldırı altındaki Filistinlilere ulaştırılacak.

 

"Dikiş makinelerimizi onlar için çalıştırdık"

Üretimin başladığı Van Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret eden Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Cengiz Mete; tarih ve kültürü yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

 

Daha önce Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenlerin yaralarının sarılması için yürütülen kapsamlı çalışmaların benzerini Filistin için de başlattıklarını anlatan Mete, "Gerçekten çok önemli bir görevi icra ediyoruz. Tüm dünyanın sessiz kaldığı, büyük bir acının, dramın yaşandığı Gazzeli kardeşlerimize yönelik kampanya başlattık. Sayın Bakanımız da konuyu sahiplendi. Ülkedeki tüm olgunlaşma enstitüleri ve halk eğitimi merkezilerinde Gazze'de kış şartlarında çocuklar üşümesin, çığlıklarına sessiz kalınmasın diye dikiş makinelerimizi onlar için çalıştırdık. İnşallah, kısa sürede hazırlayacağımız ürünlerle oradaki çocuklarımızın bir nebze de olsa ihtiyacını karşılayacağız." diye konuştu.

 

"Kardeşlik elimizi oradaki çocuklara uzatacağız"

Çalışmaya tüm illerdeki çalışanların gönüllü olarak destek verdiğini belirten Mete, şunları kaydetti: "Tarih boyunca mazlum coğrafyalara el uzatmış bir milletiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bir duyarlılık oluştu. Biz de konuya hassasiyet gösterdik. Bölgede yeni doğan çocuklar oluyor. Bu çocukların ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yeni doğan seti üretiyoruz. Zıbınından şapkasına her şeyi düşündüğümüz bir setleri olacak. Çocuklar için eşofman ve iç çamaşırı olacak. Kış şartlarında kullanabilecekleri battaniyeler üretiyoruz. 81 ilin tamamındaki halk eğitimi merkezlerimiz, kapasitelerine göre bize destek olacaklar. Kardeşlik elimizi oradaki çocuklara uzatacağız. Bunu bir sorumluluk olarak görüyoruz. Dünyanın neresinde bir acı varsa o acının ortağı olmak zorundayız. Yaklaşık 400-450 aile olduğunu öngörüyoruz. Başlangıçta 50 bin ile 75 bin arasında bir planlamamız var. 75 bin setle başlayacağız. Akabinde bu işe destek vermek isteyen hayırseverler ve kurumlarımızla bir çatı oluşturup yardımı devam ettireceğiz."

 

"Bir anne olarak o çocuklara duyarsız kalamazdık"

Van Olgunlaşma Enstitüsü Giyim ve Tasarım Atölyesinde çalışan usta öğretici Özlem Karakuş ise "Birkaç gündür çalışmalara başladık. Birçok çeşit giysi ve battaniye ürettik. Zulüm altındaki çocuklara, insanlara bir şeyler ulaştırabilmek bizi hem duygulandırıyor hem de mutlu ediyor." diye konuştu.

 

Usta öğretici Şükran Yaşar ise "Bu projede bulunmak benim için büyük önem taşıyor. Bir anne olarak oradaki çocuklara duyarsız kalamazdık. Onların yerinde olmak istemezdik. Faydamızın olacağını düşünerek bu işi isteyerek yapıyoruz. En zaruri ihtiyaçlarını üretmeye çalışıyoruz. İnşallah ellerine ulaşır." dedi.

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Tekin’den müfredat açıklaması: ”Ders sürelerinde kısalma yok sadeleşme müfredatta var”Önceki Haber

Bakan Tekin’den müfredat açıklaması: ”De...

Öğretmen ve Okul Müdürlerine Resmi Tatiller ile Bayram Tatillerinde Ödenecek ve Ödenmeyecek Ek Ders TablosuSonraki Haber

Öğretmen ve Okul Müdürlerine Resmi Tatil...

Yorum Yazın

Heimclih Manevrası hayat kurtarır
Öğretmenler Odası buluşmaları, bu hafta İzmir’de
MEB Günlük Program 29.02.2024
29 Şubat Perşembe önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (28 Şubat 2024) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Sosyal Medya Pazarlaması ve Sosyal Medya Fotoğrafçılığı Eğitimi
Siber Zorbalık Farkındalık Eğitimi
Blockchain Okuryazarlığı Farkındalık Eğitimi
Google Araçları Eğitimi
Dijital Medya Okuryazarlığı Eğitimleri
Fiziki dershane ihtiyacını karşılayan çevrim içi ücretsiz dijital eğitim platformu!
TEKNOFEST Girişim Programı 3. Dönem Tanıtım Videosu
T3 Söyleşileri serimize değerli akademisyen Prof. Dr. Cemalettin Şahin ile devam ediyoruz.  
Milletimiz 28 Şubatçıları ebedi yok oluşa ve aşağılanmaya mahkûm etti
Konuşma Sınavlarında Kullanılabilecek Örnek Yöntem Ve Teknikler, Öğretmen Bilişim Ağı'nda (Öba) Yayımlandı
2024 Yılı 1. Dönem (Şubat Ayı) Sürekli İşçilerin Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları
Öğretici: İkramiye Memurlara Da Verilmelidir
“28 Şubat ile Yüzleşilmeli, Mağduriyetler Giderilmelidir”
Yöneticilikten Ayrılanların Normu İle İlgili Mahkeme Kararı
Deneyap Teknoloji Atölyeleri Başvuruları Uzatıldı!