’Ölü yıkayıcısı’ olarak bilinen ’Gassallık’ mesleğine deprem sonrası ilgi arttı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
’Ölü yıkayıcısı’ olarak bilinen ’Gassallık’ mesleğine deprem sonrası ilgi arttı
Abone ol
Pek çok kişinin cesaret edemediği ve korktuğu işlerden biri olan ve halk dilinde ölü yıkayıcısı olarak bilinen ‘gassallık’ mesleğini öğrenmek için kursiyerler Tuzla Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan ’Cenaze Hizmetleri Kursu’na gidiyor. Burada aldıkları kurs ile gassal olan ya da kursu almaya devam eden kursiyerler, deprem bölgelerinde görev almak istediklerini belirterek yetkili mercilere başvuruda bulundu. Öte yandan kurs yetkilileri, deprem afetinin ardından gassallık mesleğini öğrenmek isteyenlerin sayısının arttığını belirtti.

Tuzla Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan ’Cenaze Hizmetleri Kursu’nda genç gassal adayları eğitim alıyor. Hayata veda eden insanları yıkadıktan sonra kefenleyerek yakınlarına teslim eden gassallık mesleğini öğrenmek isteyenler kursa ilgi gösteriyor. Pek çok kişinin korktuğu ve cesaret edemediği işlerden biri olan gassallık mesleğini yapmak isteyen erkek ve kadınlar için 4 hafta ve 32 saat süren eğitim veriliyor.

 

 

Özelikle Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve tüm Türkiye’yi sarsan depremlerin ardından gassallık mesleğine de ilgi arttı. Tuzla Halk Eğitim Müdürü Metin Çangır, depremlerin ardından gassallık mesleğini öğrenmek isteyenlerin başvurularında artış olduğunu belirtti. Çangır ayrıca daha önceden eğitim almış ve sertifikası bulunan gassalların ya da halen eğitim almakta olan kursiyerlerin deprem bölgesinde görev alıp mesleklerini icra etmek için yetkili mercilere başvurularda bulunduklarını belirtti.

 

 

Kursiyerlerden Serap Kaya, “Meslek olarak değil ilim olarak gördüğümüz için bu mesleği tercih ettik. Geleneksel tedavi ile uğraşırken nasibimiz varmış bu konu ile ilgili ilmimizi aldık, öğrendik. Türkiye deprem bölgesi olduğu için her an her şekilde hazırlıklı olmamız lazım. Herkesin bu ilmi bilip yapması gerektiğini düşünüyoruz. Biz müracaatlarımızı yaptık. Her an çağırılacağız diye hazırda bekledik. Gassal olarak oraları gördükçe vicdanımız sızladı. Bir yerden haber gelmedi. Yine bekliyoruz. Her an hazırız” dedi.

 

 

“Başvurularımız oldu lakin oraların yoğunluğundan sebep geri dönüş olmadı”

 

 

Diğer bir kursiyer Dilek Denizci, “Gassallık meslek olarak adlandırılıyor lakin meslek olarak görmüyorum. Benim için manevi bir yolculuktan kardeşlerimize önderlik yapmaktır. Çocukluğumdan beri gayri ihtiyari buna ilgi duymuşumdur. Mezarlıklar, kabirler, kefen gibi şeylere ilgi duymuşumdur. İlk olarak anneannemi yıkayarak başladım. Soğukkanlı olduğumu ve yapabildiğimi fark ettim. Severek de yapıyorum. Ölüm kelimesi soğuk olduğu için korkuyorlar. Kadınlar daha çok korkuyor. İlk zamanlarda bizden korkanlar oldu. Son zamanlarda insanlar daha bilgili. Gassallık yüksek mertebe ilgi gören ve saygı duyulan bir meslek oldu. Bazı il ve kuruluşlara, müftülüklere ve kaymakamlıklara başvurularımız oldu lakin oraların yoğunluğundan sebep geri dönüş olmadı. Biz de sahalarda arka planda çalışmaya devam ettik” dedi.

 

Tuzla Halk Eğitim Müdürü Metin Çangır, “Can birliğiyle hepimiz mücadele ediyoruz. Depremde her alanda olduğu gibi bu mesleğe de ihtiyaç var. Büyüklerimiz, Diyanet yetkilileri bunları, elinden geldiğince görevlerini ifa ediyorlar ancak kendi köylerinde kendi yakınlarına müdahale etmek isteyenler, son görevini yapmak isteyenler olduğu için hayli ilgi arttı mesleğe. Özellikle ilk anda, birinci gün, ikinci gün gibi müdahale edilecek zamanlarda yoğun şekilde vefatlar olduğu için bu işten anlayan ve dini boyutunu sağlık boyutunu bilen insanlar olması nedeniyle hem ilgiyi artırdı. Hem de insanların son vazifeyi vicdanen rahat şekilde yapmaları için ilgi çok arttı. Özellikle bize telefonla arayan ve bizzat gelen, ‘ben bu belgeyi daha önce almıştım’ diyenleri de veya şu anda eğitim almakta olanları yetkililere yönlendirdik. İhtiyaç halinde kendilerine ulaşılması için bilgi verdik” diye konuştu.

 

 

’Ölü yıkayıcısı’ olarak bilinen ’Gassallık’ mesleğine deprem sonrası ilgi arttı

’Ölü yıkayıcısı’ olarak bilinen ’Gassallık’ mesleğine deprem sonrası ilgi arttı

’Ölü yıkayıcısı’ olarak bilinen ’Gassallık’ mesleğine deprem sonrası ilgi arttı

’Ölü yıkayıcısı’ olarak bilinen ’Gassallık’ mesleğine deprem sonrası ilgi arttı

’Ölü yıkayıcısı’ olarak bilinen ’Gassallık’ mesleğine deprem sonrası ilgi arttı

’Ölü yıkayıcısı’ olarak bilinen ’Gassallık’ mesleğine deprem sonrası ilgi arttı

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mini cemaatin mini kantiniÖnceki Haber

Mini cemaatin mini kantini

Depremde yaşlı adamın kedisini kurtarma anı yürekleri ısıttıSonraki Haber

Depremde yaşlı adamın kedisini kurtarma...

Yorum Yazın

Dersler Cepte, Uygulama Marketleri Eğitim Kategorisinde En Çok İndirilen Uygulamalar Arasında Yerini Aldı
2022 Yılı Eğitim, Koordinasyon ve Proje Faaliyet Raporu Yayımlandı!
Depremzede Öğrenciler, LGS ve YKS'ye "Yüzen Okul"da Hazırlanacak
Lisansüstü Öğrenim Gören İdarecilerin Artırımlı Ek Ders Ücreti Mağduriyeti İçin Dava Açtık
İşte Depremle ilgili yalan haberler ve gerçekler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Emekli aylığı açıklaması!
Kamu Sen Heyeti Tarafından Kamu Çalışanlarının Acil Olarak Çözüm Bekleyen Sorunları Hakkındaki Rapor Vedat Bilgin’e Sunuldu
Depremde Hayatını Kaybeden Eğitim Çalışanlarımız Hakkari/Çukurca'da Dualarla Anıldı
TEKNOFEST 2023 Turizm Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Türkiye’nin Festivali TEKNOFEST’ten Eğitime Destek
Öğretici: Deprem Bölgesinde Eğitimin Sağlıklı Sürdürülebilmesi İçin Gerekli Tedbirler Alınmalıdır
Eğitim-Bir-Sen 7. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi
Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Deprem Bölgesinde
Depremden En Çok Etkilenen 4 İlde Eğitim Öğretime Kademeli Olarak Başlanacak
Ortaokul Öğretmenlerine Dersinin En Az Olduğu Güne Nöbet Görevi Verilemez Sedat DEĞER Açıklık Getirdi
E-Sınav görevlileri yüz tanıma sistemi ile sisteme giriş yapacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 45 Bin Öğretmen Atama Müjdesi
4 İldeki Özel Takviye Kursları Da Bugünden İtibaren Açılabilecek
Bakan Özer: Deprem Bölgesinde 500 Çelik Konstrüksiyon Yeni Okul Yapılacak
12. Sınıfların stajları hakkında bakanlık görüş yayınladı