Ordu’da özel öğrenciler için özel proje

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ordu’da özel öğrenciler için özel proje
Abone ol
Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde bulunan Atatürk Ortaokulu tarafından özel öğrenciler için hazırlanan ‘Dijital Dünyaya Özel Bir Merhaba’ projesi, 2 bin 126 proje teklifinden hibe desteği almaya hak kazanan 94 projeden biri oldu.

 

 

2022 yılı Avrupa Birliği Erasmus+ Okul Eğitiminde Kısa Dönemli Öğrenci ve Personel Hareketliliği faaliyeti çerçevesinde sunulan 2 bin 126 proje teklifinden hibe desteği almaya hak kazanan 94 projeden biri de Ordu Çaybaşı Atatürk Ortaokulu’nun hazırladığı ‘Dijital Dünyaya Özel Bir Merhaba’ adlı projesi oldu. Proje, özel öğrenciler için hazırlanan proje olarak eğitimde dijital eşitliği ön plana çıkartıyor.

 

 

Okul öğretmenlerinden oluşan 4 kişilik proje ekibinde İngilizce Öğretmeni Hülya Söğüt, Görsel Sanatlar Öğretmeni Esra Yıldırım, Özel Eğitim Öğretmenleri Fatih Yıldırım ile İsmail Kaya yer aldı. Proje çerçevesinde yurt dışı programına katılan öğretmenler, 3 hareketlilikten oluşan projenin ilk hareketliliği olan ve Hollanda’nın Amsterdam şehrinde düzenlenen ‘öğretmenlerin dijital eğitim kursuna’ katılım sağladı. Projenin ikinci ve üçüncü hareketliği ise öğrencileri kapsayacak ve eğitimde ülkeler arası dijital eşitliğe fayda sağlayacak.

 

 

 

Farklı kültürlere keşfe çıkıldı

 

 

 

Kursiyer öğretmenler, Avrupa’daki dijital olanakları ve gelişen teknolojileri takip ederken, farklı kültürlerin Türk kültürü ve eğitimine sunabileceği katkıları da araştırma fırsatı buldular. Yaygınlaştırma çerçevesinde Amsterdam Başkonsolosu Mahmut Burak Ersoy ve Amsterdam Eğitim Ataşesi Anıl Yılmaz ziyaret edilerek, proje bilgilendirilmesi yapıldı, Hollanda ve Hollanda’nın eğitim sistemi hakkında sohbet edildi. Hollanda’da Türk dili ve kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla kurulan Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü ziyaret edilerek, proje hakkında bilgi paylaşıldı, çeşitli gezilere katılım sağlandı.

 

 

Projenin ikinci hareketliliği çerçevesinde öğretmenler 5 gün boyunca İspanya’nın Barselona şehrine kendi sınıf ve branş düzeylerinde eğitimde dijitalleşme konusunda kendini geliştirmiş bir okulda iş başı gözlem faaliyeti gerçekleştirecekler. Derslere girip gözlem yapacak öğretmenler, farklı kültürden meslektaşları ile iş birliği yaparak, gidilen ülkenin eğitim politikası hakkında bilgi sahibi olacaklar.

 

 

Son hareketlilik ise Atatürk Ortaokulu’ndan özel 6 öğrenci ile ve onlara eşlik edecek 3 öğretmen, Avusturya’nın Viyana şehrine grup öğrenci hareketliliği ile 5 gün boyunca farklı kültürden akranları ile vakit geçirerek, dijital donanımlı sınıflarda farklı öğrenme metotlarını görme fırsatı bulacaklar.

 

 

 

Dijital dünya, eğitimde fırsat eşitliğine imkan sunacak

 

 

 

Çaybaşı Atatürk Ortaokulu tarafından hazırlanan ve hibe desteği almaya hak kazanan "Dijital Dünyaya Özel Bir Merhaba" projesi, Avrupa’da gerçekleşecek hareketlilikler ile öğretmenlerin ve öğrencilerin dijital becerilerini arttırarak, deneyimlerini zenginleştirmeleri, farklı Avrupa ülkelerindeki uygulamaları yerinde görmeleri, Avrupa ülkelerinden meslektaşlarıyla deneyimlerini paylaşabilmeleri, öğrencilerin akranları ile iş birliği içinde çalışarak, Avrupa kültürünü edinmeleri ve Avrupa standartlarında yeni teknik, yöntem ve metot öğrenmelerini hedefliyor.

 

 

Proje ayrıca, dijitalleşmenin eğitim ve öğretim alanında oluşturduğu fırsat eşitliğini hem dezavantajlı bölgelerde, hem de dezavantajlı bireylerde eşit hale getirmeyi hedefliyor.

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin büyük kısmı kapatıldıÖnceki Haber

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin büyük kısmı...

Çukurova Belediyesi psikososyal destek ekibi yurtlardaSonraki Haber

Çukurova Belediyesi psikososyal destek e...

Yorum Yazın

TEKNOFEST 2023 Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması Çevrimiçi Yarışma Simülasyonu Sonuçları Açıklanmıştır!
TEKNOFEST 2023 Tarım Teknolojileri Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
Torba Kanunda SGK Çalışanları Unutulmasın!
Sadâ Kültür Sanat Ve Edebiyat Programı Proje Başvuruları Başlıyor
Memura Bayram İkramiyesi Torbaya Girsin
MEB, Özellikle Lgs Ve Yks'ye Hazırlanan Öğrenciler İçin Sınıf Rehberlik Programlarını Destekleyici Ve Kariyer Danışmanlığı El Kitapları Hazırladı
KPSS-2023/4 Tercih Kılavuzu yayımlandı
45 Bin Öğretmen Alımına İlişkin Atama Takvimi Ve Branş Bazında Kontenjan Dağılımı Açıklandı
Yurtiçi geçici görev yolluğu taleplerinde dikkat edilecek hususlar
Üniversite Kapısında Yığılma Nasıl Önlenir?
Şube müdürlerimizin yetki ve sorumluluklarıyla mütenasip özlük ve ekonomik hakları bir an önce sağlanmalıdır
Deprem bölgesinde 27 Martta eğitim öğretime başlayacak il ve ilçeler açıklandı
1. Dereceye gelen kamu görevlilerinin tamamının ek göstergeleri 3600 olarak belirlenmelidir
Kamu mühendislerinin, görevlerinin getirdiği risk, yetki ve sorumluluklarına mütenasip şekilde özlük, ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi kaçınılmazdır
Okul idarecilerimizin muhakkiklik görevi angarya olmaktan çıkarılmalıdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan depremin 45. gününde kaydedilen gelişmeler!
Kamu Çalışanlarına Seyyanen Artış İstiyoruz
45 Bin Atama Yetmez!
TEKNOFEST 2023 Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!
TEKNOFEST 2023 Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması Proje Detay Raporu Sonuçları Açıklandı!