Örs: %2 Barajı sizi kurtaramayacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Örs: %2 Barajı sizi kurtaramayacak
Abone ol
Geçtiğimiz ay Meclisten geçerek kanunlaşan üye sayısı %2'nin altında olan sendikalara toplu sözleşme ikramiyesinin verilmemesi, anlaşılan o ki bu kanunun geçmesini ellerini oğuşturarak bekleyenleri umutlandırdı.

%2 barajına takılan sendikalara üye olan arkadaşlarımıza söylenen, "Sizin sendika baraj altında. Sen toplu sözleşme ikramiyesi alamayacaksın. Bizim sendikaya gel, alırsın." gibi konuşan kişinin çapını ortaya koyan cümleler, sıkça kulağımıza gelmeye başladı. Bu sendika fukarası sözler, çürümüş bir zihniyetin kendini ifşa etmesidir. Bu acizlik ifadesi sözler, güdümlü sendikacılığın hangi aşamada olduğunun göstergesidir. Bu üst yönetimlerin gerçek dünyalarını yansıtan sözler tükenmişliğin ilanıdır. Bu barajı kendi beceriksizliklerine perde yapan sözler, sendikal mücadelenin yüz karasıdır. Toplu sözleşme masasında memuru satanlar, ÖMK sürecinde evcilik oynar gibi tavır takınanlar, açlık sınırından memuru kurtaramayan zam oranları açıklandığında sıkılmadan beklentinin karşılandığını söylerler, siyasetin gölgesinin dışına çıkamayanlar, eylemi sadece sosyal medyaya indirgeyenler %2 barajı üzerinden çalışma yapıyor. Üyeleri bu kadar aleni durumları farkedip sendika tercihini değiştirmeye başlayınca siyaset devreye konulup önce %1; sonra istifaları kesemeyince  %2 barajının arkasına sığınılıyor. Ancak hesap edilemeyen konu, artık mızrak çuvala sığmıyor. Çamura da yatsanız, güneşi balçıkla sıvamaya da kalksanız artık foyanız iyice ortaya çıktı. Kamu çalışanlarının hakkını almak için harcanması gereken enerjiyi kendi ikballeri için harcayanlar, gerçekle yüzleşmekten kaçamayacak. Bağımsız sendikal mücadelenin iradesi, dik duruşu,  emeğin yanında taraf tutması sendikal mücadeleyi değersizleştirenlerin uykusunu daha çok kaçıracak. Barajlar sizi kurtaramayacak.

       Açtığımız davalarla; meydanda, sahada verilen mücadelelerle %1'de olduğu gibi %2 'de de biz, yani iradesini yaratılmak istenen çaresizlik duygusuna teslim etmeyenler, siyasetin güdümünde sendikacılığın karşısında susanlardan olmayanlar, çalışanların emekleri üzerinde oynanan tiyatronun perde arkasını ifşa edenler, "AES var, umut var. " diyenler kazanacağız.

 

Nihat Örs

AES Genel Başkan Yardımcısı

Kaynak:ogretmenler.net

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Sözleşmeli Personel Pozisyonlarına Yerleştirme Sonuçları AçıklandıÖnceki Haber

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Sözleşm...

Meslek Lisesi Ürün Yelpazesine Parfüm ve Kremi de EklediSonraki Haber

Meslek Lisesi Ürün Yelpazesine Parfüm ve...

Yorum Yazın

Bir eğitim sendikasının Atatürk'e yapılan rezil hakarete yönelik değerlendirmesi ne şiş yansın, ne kebap formatında lakırdıdır
Gençleri hataları sebebiyle yok etmeyelim.
Yetkili Sendika Neden Sessiz Kaldı?
22 Eylül Cuma önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
2. Yedek Yurt Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mülakat açıklaması
Öğretmenlik yetiştirmeden kariyer geliştirme süreçlerine kadar bir bütün olarak ele alınmalı
AES Eğitim Gündemi Anket Sonuçları Açıklandı
Geçen Yıl Alınmayan Kariyer Sınavı Ücreti Bu Sene Hangi Gerekçeyle Alınacak?
"Cumhuriyet Ve Türkçemiz" Konulu Lise Öğrencileri Arası Deneme Yarışması
Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Başvuruları Başlıyor
21 Eylül Perşembe önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün
Türk Eğitim-Sen'den mülakata sert tepki... 'Mülakat adaletin katilidir'
2022-2023 Bilsem Öğrenci Tanılama Ve Yerleştirme Süreci Depremden Etkilenen On İl Ve Bu İllerden Nakil Giden Öğrencilerin Sonuçları Açıklan
Danıştay, üniversiteler arası geçici görevlendirmeyi engelleyen yönetmelik hükmünü iptal etti
Türk Eğitim Sen'den İsa Barış'a tam destek
Depremzede öğretmenden Bakana teşekkür tweti
Ülke Genelinde Yapılacak Ortak Sınavların Tarihleri Belli Oldu