Palamut avında düşüş, diğer balık çeşitlerinin avında ise artış yaşanıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Palamut avında düşüş, diğer balık çeşitlerinin avında ise artış yaşanıyor
Abone ol
Karadeniz’de son yılların en bereketli palamut sezonu yaşanırken, bu günlerde artık palamut avının sonuna geliniyor. Trabzon Balık Hali’nde daha önce iriliğine göre tanesi 25-35 TL’den satılan palamutlar, avının düşüşü geçmesi ile bugün itibariyle 40-50 TL arasında satılırken, tezgahlarda diğer balık çeşitlerinin çokluğu dikkat çekti.

 

 

Balıkçılar, vatandaşın yaklaşık 2 aydan beri palamut tükettiğini artık hamsiyi sormaya başladıklarını belirtirken, palamut gibi hamsinin de bol olmasını umut ettiklerini söylediler.

 

Balıkçı esnaflarından Serdar Korkmaz vatandaşın palamuda doyduğunu artık hamsiyi beklemeye başladığını belirterek “Bu sezon palamut bol oldu. Yaklaşık 2 aydan beri vatandaşımız palamut yiyor ancak bugünlerde azalmaya başladı bitmek üzere. Vatandaş bugünlerde artık diğer balık çeşitlerini arıyor. Hamsiyi özlemle bekliyor 15-20 gündür vatandaş hamsiyi soruyor ne zaman bol olacak diye. Fiyatlarımız ise daha önce 35 TL’den satılan palumutlar şimdi tanesi 45 TL, 40 TL’den sattığımız palamutlar ise 50 TL. Hamsinin kilosu 60 TL, sargan 70 TL, sarıkanat 80-100 TL, çinekop 60 TL, Diğer balık çeşitlerimiz izmarit, tirsi, 40-50 TL civarında. Sezon palamut açısından çok iyi geçti vatandaş bol miktarda yedi. Hamsi için biraz erken inşallah hamsi de bol olur” dedi.

 

Balıkçı esnaflarından Hami Çolak, palamudun giderek azalmaya başladığını ifade ederek “Palamut giderek azalmaya başladı ancak diğer balık çeşitleri bollandı. Palamudun azalması zaten fiyatlara yansımasından belli. Temennimiz, bol çeşit balıkların fiyatlarının düşmesi. Bu fiyatlar şu anda vatandaşa pahalı geliyor, beklentimiz hamsinin bol olması. Fiyatlarımız hamsinin kilosu 60 TL, çinekop 60 TL, sargan 70 TL, istavrit 60 TL, inşallah fiyatlar 30 TL’leri görür herkes alır. Palamut 1 hafta önce tanesi 25-35 TL arasındaydı şimdi 40-50 TL civarında değişiyor bu fiyatlardan dolayı palamudun artık azaldığını gösteriyor. Temennimiz ne kadar bol olursa o kadar ucuz olur. Vatandaşın beklediği gibi bizde hamsinin bol olmasını bekliyoruz inşallah olacak” diye konuştu.

 

Balıkçı esnaflarından Mehmetcan Örseloğlu da “Artık yavaş yavaş hamsi sezonuna doğru geçiş yapıyoruz ancak bol mu olur az mı olur? bilemeyiz. Palamut tezgâhları süslüyor ancak azalmaya başladı diyebiliriz, bu da normal olan bir durum. Şu an balıkta bolluk sezonu diyebiliriz. Tezgahlarda hemen hemen tüm çeşitlere rastlamak mümkün. Fiyatlar istavrit 50 TL, ince hamsi 20-30 TL, mezgit 50 TL, sargan 60-70 TL, palamut 40-50 TL. Dolayısıyla palamudun az olmasından dolayı fiyatı geçtiğimiz günlere oranla biraz yükseldi” şeklinde konuştu.

 

Palamut avında düşüş, diğer balık çeşitlerinin avında ise artış yaşanıyor

 

 

 

 

 

 

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Üniversite öğrencilerine ”ceza infaz memurluğu” eğitimiÖnceki Haber

Üniversite öğrencilerine ”ceza infaz mem...

Tarsus’ta 3 gün festival rüzgarı estiSonraki Haber

Tarsus’ta 3 gün festival rüzgarı esti

Yorum Yazın

2 Aralık Cumartesi önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (01 Aralık 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Sakarya’dan başlayan “Filistin’e Özgürlük Yürüyüşü” Anadolu’ya yayılacak..
10 dakika teneffüs  
Memura Ocak Ayında Yeniden Değerleme Oranı Kadar; %58 Zam ve İlave %10 Refah Payı Verilmeli
4. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi Başladı
Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezileri
İki Memur Maaşı Bile Yoksulluk Sınırını Geçemiyor
İstanbul Arel Üniversitesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Lisansüstü Programlarının Başvuruları Devam Ediyor
MEB Ortaokullarda "Afet Bilinci" Dersinin Müfredatı Hazırlandı
Okul Aile Birliği Yönetmeliğinde neler değişti?
Deprem Bölgesinde Özel Okullarda Okuyan Öğrencilere Verilecek Eğitim Öğretim Desteği E-Kılavuzu Yayımlandı
Görevde yükselme yazılı sınav sonuçlarına göre yapılacak sözlü sınav takvimi belli oldu
Rektör atamaları Resmi Gazete’de
Millî Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
1 Aralık Cuma önemli gündem başlıkları
60 saniyede bugün (30 Kasım 2023) Türkiye ve dünya gündeminin 60 saniyelik özeti
Ankara Başkent Üniversitesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Lisansüstü Programlarının Başvuruları Devam Ediyor
İstanbul Gelişim Üniversitesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Lisansüstü Programlarının Başvuruları Devam Ediyor
Okul Temelli Sosyal Sorumluluk Çalışmaları Müfredatı Onaylandı