Pandemide Yaşamını Yitiren Sağlık Çalışanları Anıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Pandemide Yaşamını Yitiren Sağlık Çalışanları Anıldı
Abone ol
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, İzmir Tabip Odası tarafından Covid-19 pandemisi sırasında yaşamını yitiren hekimler ve sağlık çalışanları anısına düzenlenen törene katıldı. 

 

Türk Tabipleri Birliği’nin Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu’nun Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği 1 Nisan’ı ‘Covid-19 nedeniyle kaybettiğimiz sağlık çalışanlarını anma günü’ olarak belirlemesi çerçevesinde düzenlenen etkinlik, Bostanlı’da bulunan Sağlık Emekçilerine Saygı Anıtı’nda gerçekleştirildi. 

“BİNLERCE CANIMIZI YİTİRDİK”

Katılımcılar hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının fotoğrafları olduğu anıta çelenk sundu, saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, basın açıklaması gerçekleştirdi. Sağlık çalışanlarının toplum sağlığı için canla başla, canları pahasına mücadele ettiğini vurgulayan Kaynak, “Pandeminin ağır yükünü sırtlarında taşıyan, binlerce hayatı kurtaran hekimler ve sağlık çalışanlarının yaşamı daha ağır koşullarda devam etti. Hekimlerimiz ve sağlık görevlileri gece, gündüz demeden canla başla hayat kurtarmaya çabaladılar; günlerce sevdiklerinden uzak kaldılar. Koruyucu giysilerin altında zar zor nefes alırken hastalarına nefes olmaya çalıştılar. Maskeler yüzlerinde, tanık oldukları kayıplar ruhlarında derin izler bıraktı. Salgının başlangıcının üzerinden üç yıl geçti, pek çok şey yavaş yavaş eski haline döndü ama ne kayıplarımız geri döndü ne de bu salgının sağlık görevlilerinin ruhunda açtığı yaralar iyileşti” diye konuştu.

557 SAĞLIK ÇALIŞANI HAYATINI KAYBETTİ

Kaynak, Türkiye’de 557 sağlık çalışanının pandemi döneminde hayatını kaybettiğini belirtti. Konuşmasında Kahramanmaraş merkezli depremlerde de sağlık çalışanlarının olağanüstü bir çabayla mücadele ettiğini vurgulayan Kaynak, hayatını kaybedenlere rahmet dilerken depremzedelerin ise en kısa sürede sağlığına kavuşması için temennide bulundu. 1 Nisan gününün   ‘Covid-19 nedeniyle kaybettiğimiz sağlık çalışanlarını anma günü’ olarak kabul edildiğini hatırlatan Kaynak, “Biz bu anıların taze tutulması adına, İzmir Tabip Odası olarak çok sevgili Karşıyaka Belediye Başkanımız Sayın Dr. Cemil Tugay’ın büyük katkısı ve öngörüsü ile, buradaki anıtın açılması düşüncesine katkıda bulunduk. Geçmiş dönem başkanımız Dr. Lütfi Çamlı ve yönetim kurulu üyelerimiz, bu anıtı İzmir’imize kazandırmak için çaba sarf ettiler. Hepsinin emeğine sağlık” diyerek sözlerini noktaladı.

TUGAY: “ANILARI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM”

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ise, anma töreninde gerçekleştirdiği duygu dolu konuşmada şunları kaydetti: “Çok içim acıyarak hekimlerin ve sağlık çalışanlarının ne kadar haksızlıklar altında çalıştığını ve ne kadar acı çektiğini gördüm. Elimizden geldiğince destek olmaya çalıştık ama ailelerinden uzak kaldılar, yiyecek yemek bulamadıkları zamanlar oldu. Apartmandaki asansöre bir sağlık çalışanı binecek diye onun binaya girmesinin istenmediği günler yaşandı ne yazık ki. Bu kadar dışlandıkları ve haksızlığa maruz kaldıkları günler yaşandı ve bu dönemde 557 sağlık çalışanı çok acı bir şekilde hayatını kaybetti. Covid’in bir meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için verilen mücadele de ne yazık ki karşılık bulamadı. Haksızlık bugün de yaşanmaya devam ediyor, bir hastanede görev yaparken de haksızlık devam ediyor. Bunların değişmesi için mücadelenin devam ettirilmesi, büyütülmesi gerekiyor. Ben elimden geldiğince bunun mücadelesini veriyorum, vermeye de devam edeceğim. Yıllardır çatısı altında bulunmaktan, üyesi olmaktan onur duyduğum Türk Tabipler Birliği’nin ve İzmir Tabip Odası’nın varlığının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Emek harcayan, zaman ayıran, katkı koyan tüm meslektaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum; iyi ki varsınız. Pandemide ve depremde yaşamını yitiren tüm meslektaşlarıma Allah’tan rahmet diliyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum.”

 

 

Kaynak:BYZHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bir Laboratuvar Sınıfı Daha AçtıÖnceki Haber

Bir Laboratuvar Sınıfı Daha Açtı

Bakan Özer: ”Günlük 5 milyon öğrencimize ücretsiz yemek hizmeti sunuyoruz”Sonraki Haber

Bakan Özer: ”Günlük 5 milyon öğrencimize...

Yorum Yazın

Yeni Milli Eğitim Bakanı Olarak Prof. Dr. Yusuf Tekin Atandı
Eğitimi 21. yüzyılın dijital dünyasıyla buluşturmaya devam ediyoruz
Kişi Muhatabını Kendi Gibi Bilirmiş!
Cumhurbaşkanı Erdoğan kabinesini açıkladı
2023 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavına Esas Derslere Ait Konu, Kazanım ve Açıklamalar
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Rehberlik Ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bakanlık Genel Hedefi "Psikolojik Sağlamlık" Olarak Belirlendi
LGS'ye Girecek Öğrencilere Öneriler
LGS Kapsamındaki Merkezi Sınava İlişkin Yapılan Hazırlıkları Açıkladı
Doğru Soru Hangisi? Milli Eğitim Bakanı Kim Olmalı? Milli Eğitim Bakanı Nasıl Birisi Olmalı?
Devletimizi Türkiye Yüzyılına Taşıyacak Bir Kamu Personel Rejimi Mutlaka Hayata Geçirilmeli
“Kervan Yolda Dizilir” Mantığı Gelişmiş Bir Ülkenin Refleksi Olamaz. TBMM Açılır Açılmaz ÖMK ile İlgili Düzenlemeler Hayata Geçirilmelidir
Öğretici: Milli Eğitim Bakanı Muhakkak Eğitimci Olmalıdır
Genel Başkanı Talip Geylan Türk Eğitim- Sen 242.262 üyesiyle eğitim çalışanlarının güven kapısı olduğunu bir kez daha gösterdi
TBMM Açıldığında ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürlerinin ücret düzenlemesi yapılmalıdır
Akademisyenlerimiz Geçim Derdinden Kurtarılmalıdır!
Talip Geylan'dan ülke ve çalışma hayatı gündemine ilişkin değerlendirmeler
Deprem Tazminatı Ödemelerine Dahil Edilmeyen İlçeler İçin Cumhurbaşkanlığına Başvurduk
Değişen Ödül Yönetmeliği Hakkında Değerlendirme
Öğretmen Çocukları, Bursluluk sınavına depremden etkilen öğrenci kontenjanından başvuru yapamıyor
2023 YKS’ye girecek depremzede adayları ilgilendiren yeni gelişme